Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
ifup
a nahodilo nový daemon nazývaný wicked
. Síť sice funguje, ale nějak nechápu proč na nahození staticky konfigurované sítě (adresa, maska, gateway, DNS servery) pracovní stanice připojené jedním ethernetem, potřebuji nějakáho demona. Navíc při startu je pomalý a netuším co dělá, tedy pravděpodobně pouští nějaké DHCP, což nepotřebuji. Přiložil jsem vypis systemd-analyze plot
. A to co bych rád vyřešil je, bud jej nakonfiguravat tak aby byl rychlý, nebo korektním způsobem přejít na ifup a nezmrvit si moc vazbu na distribuci. (Podotázka je proč je jádro a initrd tak pomalé, ale to budu řešit později.)
Síť sice funguje, ale nějak nechápu proč na nahození staticky konfigurované sítě (adresa, maska, gateway, DNS servery) pracovní stanice připojené jedním ethernetem, potřebuji nějakáho demona.To je velice jednoduché. Protože se rozhodli alespoň v rámci serveru sjednotit síť pod novým nástrojem. Na některé věci démon potřeba je, na jiné není, nejjednodušším řešením z pohledu návrhu distribuce je tedy použít ho vždy. Typický uživatel tak používá vždy ten stejný nástroj a za nalezené bugy odpovídají ti stejní lidé. Je to stejný důvod, proč se to stejné nedávno stalo s NetworkManagerem ve Fedoře, netifd v OpenWRT, a proč je stejně řešený i systemd-networkd. Pokročilý uživatel samozřejmě může zkusit nahodit nějakou alternativní službu, která démona nespouští, nebo čekat, zda neupraví ten software tak, aby se uměl po dokončení konfigurace ukončit.
Navíc při startu je pomalýMáš to nahlášení i na opensuse? Přidej odkaz, případně řekni, co ti chybí, abys to mohl smysluplně nahlásit.
a netuším co dělá, tedy pravděpodobně pouští nějaké DHCP, což nepotřebujiTo by se asi mělo dát zjistit, i kdyby přes
tcpdump
. Pokud by tomu tak bylo, tak bych to hádal na chybu v konfiguraci. Co jsem se bavil s Olafem, tak samotný wicked by neměl provádět tak divokou automatizaci jako NetworkManager, takže to, co se u NetworkManageru řeší konfigurací, by mělo být u wicked řešeno pouhým nespuštěním služby, která tu automatizaci zajišťuje.
wicked.log
má přes 200kb, a asi jen ten je v jádru podstatný. Připadalo mi rozumnější to sbalit do jednoho souboru. Přiště to mohu poslat jednotlivě.
V pravé části přihlašovací stránky je tlačítko "Create Account". Jinak forums.opensuse.org používají stejnou autentizační databázi jako bugzilla, OBS, openFATE a možná ještě něco dalšího, takže pokud už máte účet pro některou z těchto služeb, můžete ho použít i na forums.opensuse.org.
totiž v update je novější plasma5-workspace než je moje plasma5-workspace-debuginfo.
Já v obou repozitářích vidím verzi 5.1.1-10.1 (a taky předchozí 5.1.0-4.1, ale taky v obou).
novell.com
a vypadal podle toho, protože to byl primárně formulář pro registraci zákazníků Novellu (a stejná identita se pak používá i pro přístup např. k supportu). Ale už asi tři roky je pro opensuse.org registrační formulář jiný. Teď (od letošního léta) už se podle domény liší i styl a pár dalších věcí (třeba defaultní nabídka produktů).
wicked-nanny
.
systemd-udev-settle
, tak to by asi chtělo řešit samostatně, protože s tím wicked
asi nic moc nezmůže.
wicked.service
a wickedd.service
?
Přesně tak, NM (alespoň tak, jak jsem ho zatím na různých distrech potkal) nahazuje síťové služby až po zalogování uživateleTo je nesmysl. NetworkManager je systémová služba a připojení nahazuje při startu, pokud k tomu má dostatek informací a dokonce na to čekají další systémové služby včetně tebou zmíněných NFS mountů.
nmcli connection
a nmcli connection show UUID
.
network.target
na konfiguraci sítě je taky chyba. Blokovat by se měl pouze network-online.target
. To by asi taky chtělo nahlásit a ke všem bugům prosím dodej linky v diskuzi nebo editací zápisku. Nezkrátí ti to celý boot, ale v současném systemd je to definováno celkem jasně.
Tiskni
Sdílej: