Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Řešení dotazu:
Tak mi napadlo, či je nejaká preferovaná linuxová distribúcia pre hostiteľský systém?Taková, se kterou máš nejvíc zkušeností. Já třeba preferuji Debian, ale mám na starosti i jeden virtualizační server s CentOS a taky to funguje.
Možno uvažujem zle, no mám za to, že keď hostiteľský systém nebude veľmi náročný na systémové prostriedky, o to viac ich zostane pre virtualy.„Náročnost distribuce“ se řeší tak o tři řády níž (rozdíl by se mohl projevit, kdybys neměl 16 GB, ale 16 MB paměti). Z tvého pohledu se vůbec neliší.
Na server KVM, na desktopu na testy, pokusy, či pracovní spouštění nějaké distribuce či Win a to včetně grafiky si furt nemůžu pomoct, ale VMWare Workstation mi sedí nejvíc.
KVM momentálně valím na CentOS 6, VMWare Workstation na Debianu (desktop).
také mám podobné zkušenosti.
Na serveru jednoznačně qemu-kvm,libvirt a na desktopu/ntb, kde potřebuji grafiku (zvlášt 3D) jsem dosáhl nejlepších výsledků s vmware. (jedu na linuxu, ale některé CAD/CAM softwary - co máme zakoupeno, na linuchu nejedou - wine také neuspělo - prostě widle potřebuji, grafika se mi správně zobrazuje jen v vmplayeru)
Jednoznačně Fedora. Nástroje jako virt-manager
jsou tam „doma“ a navíc je to relativně často aktualizovaná distribuce, která (nejen) v oblasti virtualizace obsahuje naprostou většinu toho nejnovějšího, co je k dispozici.
„Náročnost systému na prostředky“ je jakási podivná fikce a mylná představa z oblasti Windows. V normálním svobodném světě nic takového neexistuje. Záleží výhradně na uživateli, co si na daném systému spustí a jak moc náročné to bude. Kernely jsou všude natolik podobné, že o nějaké náročnosti nemůže být řeč. Samozřejmě, že například ZFS s deduplikací může přinést náročnost navíc (přímo v kernelu), ale to je svobodná volba uživatele, nikoliv neměnná vlastnost systému.
Tiskni
Sdílej: