Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Řešení dotazu:
Tak mi napadlo, či je nejaká preferovaná linuxová distribúcia pre hostiteľský systém?Taková, se kterou máš nejvíc zkušeností. Já třeba preferuji Debian, ale mám na starosti i jeden virtualizační server s CentOS a taky to funguje.
Možno uvažujem zle, no mám za to, že keď hostiteľský systém nebude veľmi náročný na systémové prostriedky, o to viac ich zostane pre virtualy.„Náročnost distribuce“ se řeší tak o tři řády níž (rozdíl by se mohl projevit, kdybys neměl 16 GB, ale 16 MB paměti). Z tvého pohledu se vůbec neliší.
Na server KVM, na desktopu na testy, pokusy, či pracovní spouštění nějaké distribuce či Win a to včetně grafiky si furt nemůžu pomoct, ale VMWare Workstation mi sedí nejvíc.
KVM momentálně valím na CentOS 6, VMWare Workstation na Debianu (desktop).
také mám podobné zkušenosti.
Na serveru jednoznačně qemu-kvm,libvirt a na desktopu/ntb, kde potřebuji grafiku (zvlášt 3D) jsem dosáhl nejlepších výsledků s vmware. (jedu na linuxu, ale některé CAD/CAM softwary - co máme zakoupeno, na linuchu nejedou - wine také neuspělo - prostě widle potřebuji, grafika se mi správně zobrazuje jen v vmplayeru)
Jednoznačně Fedora. Nástroje jako virt-manager
jsou tam „doma“ a navíc je to relativně často aktualizovaná distribuce, která (nejen) v oblasti virtualizace obsahuje naprostou většinu toho nejnovějšího, co je k dispozici.
„Náročnost systému na prostředky“ je jakási podivná fikce a mylná představa z oblasti Windows. V normálním svobodném světě nic takového neexistuje. Záleží výhradně na uživateli, co si na daném systému spustí a jak moc náročné to bude. Kernely jsou všude natolik podobné, že o nějaké náročnosti nemůže být řeč. Samozřejmě, že například ZFS s deduplikací může přinést náročnost navíc (přímo v kernelu), ale to je svobodná volba uživatele, nikoliv neměnná vlastnost systému.
Tiskni
Sdílej: