Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Exploze osobních komunikačních zařízení v Libanonu zabily osm lidí, přibližně 2750 lidí je zraněno. Zhruba 200 jich je v kritickém stavu.
Byla vydána Java 23 / JDK 23. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 12. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze jsou 8, 11, 17 a 21 a bude 25.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 41, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 22. října. Z novinek (ChangeSet) lze vypíchnout Valkey místo nesvobodného Redisu, konec Pythonu 2, instalace proprietárních ovladačů Nvidia s podporou Secure Boot, DNF 5, RPM 4.20, KDE Plasma Mobile Spin, LXQt 2.0, …
Digitální a informační agentura (DIA) přebírá od 1. listopadu správu Registru obyvatel a Registru osob. Převodem pokračuje postupné soustřeďování sdílených informačních systémů státu pod DIA (𝕏).
Společnost Apple vydala nové verze operačních systémů pro svá zařízení: macOS 15 Sequoia, iPadOS 18, tvOS 18, visionOS 2, watchOS 11 a iOS 18.
Řešení dotazu:
Tak mi napadlo, či je nejaká preferovaná linuxová distribúcia pre hostiteľský systém?Taková, se kterou máš nejvíc zkušeností. Já třeba preferuji Debian, ale mám na starosti i jeden virtualizační server s CentOS a taky to funguje.
Možno uvažujem zle, no mám za to, že keď hostiteľský systém nebude veľmi náročný na systémové prostriedky, o to viac ich zostane pre virtualy.„Náročnost distribuce“ se řeší tak o tři řády níž (rozdíl by se mohl projevit, kdybys neměl 16 GB, ale 16 MB paměti). Z tvého pohledu se vůbec neliší.
Na server KVM, na desktopu na testy, pokusy, či pracovní spouštění nějaké distribuce či Win a to včetně grafiky si furt nemůžu pomoct, ale VMWare Workstation mi sedí nejvíc.
KVM momentálně valím na CentOS 6, VMWare Workstation na Debianu (desktop).
také mám podobné zkušenosti.
Na serveru jednoznačně qemu-kvm,libvirt a na desktopu/ntb, kde potřebuji grafiku (zvlášt 3D) jsem dosáhl nejlepších výsledků s vmware. (jedu na linuxu, ale některé CAD/CAM softwary - co máme zakoupeno, na linuchu nejedou - wine také neuspělo - prostě widle potřebuji, grafika se mi správně zobrazuje jen v vmplayeru)
Jednoznačně Fedora. Nástroje jako virt-manager
jsou tam „doma“ a navíc je to relativně často aktualizovaná distribuce, která (nejen) v oblasti virtualizace obsahuje naprostou většinu toho nejnovějšího, co je k dispozici.
„Náročnost systému na prostředky“ je jakási podivná fikce a mylná představa z oblasti Windows. V normálním svobodném světě nic takového neexistuje. Záleží výhradně na uživateli, co si na daném systému spustí a jak moc náročné to bude. Kernely jsou všude natolik podobné, že o nějaké náročnosti nemůže být řeč. Samozřejmě, že například ZFS s deduplikací může přinést náročnost navíc (přímo v kernelu), ale to je svobodná volba uživatele, nikoliv neměnná vlastnost systému.
Tiskni Sdílej: