Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Chcem si nainstalovat maly domaci server postaveny na ubuntu. Kupil som si 2 HDD.
1x SSD chcem pouzit na /
1x HDD klasicky SATA3 3.5" chcem pouzit na /home
Poziadavka je, aby sa klasicky HDD tocil co najmenej. Na /home by som chcel dat data, cize len ak by niekto v LAN ziadal data, vtedy by sa prebudil.
Teraz si presne nespominam, ci je mozne pri instalacii vybrat moznost, aby sa system instaloval na SSD a /home na HDD.
Teraz mi server bezi na starom zeleze kde mam 1 HDD, takze tam som toto neriesil.
Dnes som vsak kupil komplet nove zelezo, uvazujem tam dat LAMP, FTP a dalsie drobne sluzby ako cacti, transmission, mozno owncloud, prip. nieco na stream videa a pod.. V drtivej vacsine sa nebude vyuzivat ziadna sluzba, ale napr. do cacti (podla nastavenia) sa zapisuju v istych intervaloch nejake data a nechcem aby sa kvoli takym prkotinkam roztacal HDD. Samozrejme, ze ak niekto bude chcet streamovat film, alebo up/down s FTP, tak to je uplne jasne, ze HDD musi vtedy pracovat.
Takze aka by bola najlepsia volba pre mna ?
Na starom servery mam 120GB HDD a mam tam 10GB na system, 500MB swap a zvysnych 108GB mam /home. V /home mam vytvorenych 10 userov, kde mam kvazi namapovany FTP priestor, takze kazdy uzivatel ak sa prihlasi, tak si tam moze ukladat/stahovat data. Tento server som robil dost davno asi 8-9 rokov dozadu, cize je to dost take zastarele, ale hlavne mi vsetko slape k spokojnosti.
Takze hlavne vsetky data (filmy) atd .... ktore sa budu vyuzivat ovela menej (ako napr. take logovanie) by som chcel umiestnit na HDD a v pripade nevyuzivania aby sa uspal az pokym nepride poziadavka.
Mam SSD 120GB a HDD 3000GB, je dobre to urobit tak, ze na SSD pre / dam 40GB, pre /home 76GB + swap 4GB a potom fyzicky pripojim 3000GB HDD ... hmm, ale nejak mi to nebere :) Napr. kazdemu userovy (/home/user1, /home/user2 ...) chcem pridelit 250GB, ale chcem aby mali priestor na 3000GB HDD, ale home je na SSD ... no nejak som z toho zmateny :)
Tiskni
Sdílej: