Byla vydána nová verze 2023.4 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Vypíchnout lze podporu Cloud ARM64, Vagrant Hyper-V a Raspberry Pi 5.
Společnosti IBM, Meta a dalších vice než 50 zakládajících členů (bez Microsoftu a OpenAI) vytvořili mezinárodní alianci AI Alliance pro spolupráci na vývoji a rozvoji otevřené, bezpečné a odpovědné umělé inteligence.
Služba pro hlídání uniklých hesel Have I Been Pwned oslavila 10. výročí. Troy Hunt ji spustil 4. prosince 2013 (Twitter).
Programovací jazyk HTML.
Podpora TORu v Debianu 11 Bullseye a 10 Buster byla ukončena. Doporučuje se přechod na Debian 12 Bookworm.
Příkaz "opakuj donekonečna" je nově v rozporu s podmínkami používání ChatGPT. Příkaz vedl k prozrazení trénovacích dat [/.].
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 14.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS. Vypíchnout lze podporu NO_COLOR a Debugger Adapter Protocol (DAP).
Byla vydána verze 5.0 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
TuxClocker je Qt GUI nástroj pro monitorování a nastavování (přetaktovávání) hardwaru na Linuxu. Aktuální verze je 1.4.0. Z novinek lze vypíchnout monitorování využití AMD a NVIDIA VRAM nebo sledování spotřeby energie procesorů AMD a Intel.
O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Diskuse byla administrátory uzamčena.
FAQ: Proč byl uzamčen/smazán můj dotaz v Poradně?
Přešel na kde4 (sice dlouho startujou ale s dostatkem ram pohoda používat).
- chci otevrit okno terminalu stisknu prostredni tlacitko mysi na ikone vpravo v menu (pridano pres gnome shell) otevre se klidne na jine plose nez jsem.Nové okno terminálu otevírám klávesovou zkratkou, je to rychlejší než myší :), ale ještě nikdy se mi nestalo, že by se mi otevřelo na jiné ploše (a to mám ještě dva monitory a s tím také problémy nejsou).
- kde jsou minimalizovane aplikace? To musim porad jezdit mysi do rohu jak debil?Řeším doplňkem, který mi zobrazuje ikony aplikací v levé horní části panelu, ale stejně ty ikony nepoužívám k přepínání aplikací, protože je pohodlnější to dělat pomocí Alt+Tab nebo toho náhledu spuštěných aplikací (něco jako „exposé“ na Macu?) – tento náhled se dá ve výchozím nastavení vyvolat klávesou meta.
- dam alt+tab a napr. terminaly jsou seskupeny - nemuzu jednoduse prejit (musim pouzit klavesnice i krysy); nedej boze, kdyz se uklepnu a prejdu uplne na jinou plochuMyši opravdu používat nemusíš, lze použít kurzorové klávesy, ale uznávám, je to dost nepohodlné. Řeším doplňkem, který donutí Alt+Tab přepínat mezi okny, dá se snad i nastavit, jestli se mají nabízet jen okna z aktuální plochy.
- proc mam notifikacni ikony (Dropbox, pidgin) dole schovane ja je chic videt kdyz se syncuje dropbox nebo blika pidgin?Existuje doplněk, který je dokáže vytáhnout vpravo na horní panel, nicméně nepoužívám, jsou i jiné doplňky, jež pracují s upozorněním.
- proc musim klikat prostrednim tlacitkem na spousteci ikonu aplikace, aby se mi otevrelo nove okno? Leve najede jen na aktualne otevrene (na to snad mam alt+tab ne)Nová okna zásadně otevírám klávesovou zkratkou, výchozí chování, které akorát do popředí vytáhne spuštěné okno mi vyhovuje, takže neřeším. Možná to půjde někde nastavit (přes dconf, nebo tak)?
Tiskni
Sdílej: