Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Diskuse byla administrátory uzamčena.
FAQ: Proč byl uzamčen/smazán můj dotaz v Poradně?
Přešel na kde4 (sice dlouho startujou ale s dostatkem ram pohoda používat).
- chci otevrit okno terminalu stisknu prostredni tlacitko mysi na ikone vpravo v menu (pridano pres gnome shell) otevre se klidne na jine plose nez jsem.Nové okno terminálu otevírám klávesovou zkratkou, je to rychlejší než myší :), ale ještě nikdy se mi nestalo, že by se mi otevřelo na jiné ploše (a to mám ještě dva monitory a s tím také problémy nejsou).
- kde jsou minimalizovane aplikace? To musim porad jezdit mysi do rohu jak debil?Řeším doplňkem, který mi zobrazuje ikony aplikací v levé horní části panelu, ale stejně ty ikony nepoužívám k přepínání aplikací, protože je pohodlnější to dělat pomocí Alt+Tab nebo toho náhledu spuštěných aplikací (něco jako „exposé“ na Macu?) – tento náhled se dá ve výchozím nastavení vyvolat klávesou meta.
- dam alt+tab a napr. terminaly jsou seskupeny - nemuzu jednoduse prejit (musim pouzit klavesnice i krysy); nedej boze, kdyz se uklepnu a prejdu uplne na jinou plochuMyši opravdu používat nemusíš, lze použít kurzorové klávesy, ale uznávám, je to dost nepohodlné. Řeším doplňkem, který donutí Alt+Tab přepínat mezi okny, dá se snad i nastavit, jestli se mají nabízet jen okna z aktuální plochy.
- proc mam notifikacni ikony (Dropbox, pidgin) dole schovane ja je chic videt kdyz se syncuje dropbox nebo blika pidgin?Existuje doplněk, který je dokáže vytáhnout vpravo na horní panel, nicméně nepoužívám, jsou i jiné doplňky, jež pracují s upozorněním.
- proc musim klikat prostrednim tlacitkem na spousteci ikonu aplikace, aby se mi otevrelo nove okno? Leve najede jen na aktualne otevrene (na to snad mam alt+tab ne)Nová okna zásadně otevírám klávesovou zkratkou, výchozí chování, které akorát do popředí vytáhne spuštěné okno mi vyhovuje, takže neřeším. Možná to půjde někde nastavit (přes dconf, nebo tak)?
Tiskni
Sdílej: