Ve věku 91 let zemřel izraelský informatik Ja'akov Ziv, spolutvůrce bezztrátových kompresních algoritmů LZ77, LZ78 a LZW (Lempel–Ziv–Welch).
Byla představena nová Arduino deska Arduino UNO R4 s 32bitovým MCU RA4M1 (Arm Cortex-M4). Desku lze zatím získat pouze v rámci early access programu.
Operační systém MidnightBSD, fork FreeBSD optimalizovaný pro desktop s prostředím Xfce, byl vydán ve verzi 3.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Neurodeck: Psychological Deckbuilder (ProtonDB).
Alex Ellis upozornil 15. března, že firma Docker se chystala zrušit bezplatný hosting open-source projektů na Docker Hubu. Po vlně odporu se představitelé firmy omluvili a posléze byl původní záměr odvolán.
Ve věku 94 let zemřel Gordon Moore, mj. spoluzakladatel společnosti Intel a autor Moorova zákona.
Mercurial (Wikipedie), software pro SCM (Source Code Management), byl vydán ve verzi 6.4. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Ve dnech 5. až 7. dubna proběhne konference Mercurial Paris.
Byly rozdány Ceny Velkého bratra (Big Brother Awards) za rok 2022 pro největší slídily pořádané nevládní organizací Iuridicum Remedium. Dlouhodobý slídil: Microsoft. Firemní slídil: Seznam. Úřední slídil: Nejvyšší správní soud. Výrok Velkého bratra: Marian Jurečka. Pozitivní cena: NoLog.
Byla představena online vzdělávací platforma Ada Computer Science pro učitele, studenty a kohokoli, kdo se zajímá o informatiku. Stojí za ní Raspberry Pi Foundation a Univerzita v Cambridgi.
GitHub má nový RSA SSH klíč. Předchozí soukromý klíč byl krátce vystaven na GitHubu.
(A jako obvykle doporučuji vyvarovat se všeho, co byť jen vzdáleně připomíná Blbuntu nebo Debilan (pokud jde o distribuce), a také všeho, co připomíná Gnome nebo Unity (pokud jde o desktopová prostředí). Jmenované exempláře mají lví podíl na zoufale nízkém rozšíření Linuxu na desktopu.)
Trvání na českých fórech je ovšem nesmysl — naprostá a drtivá většina podstatných informací je zpravidla soustředěná na anglicky psaných fórech. Podpora češtiny je asi tak ve 100% distribucí. Jak se tak dívám, například KDE „umí“ v tuto chvíli 52 jazykových variant. (Nebo možná víc, jen můj oblíbený ArchLinux nemá pro všechny z nich balíčky.) Takže s lokalizací samotného systému lze počítat celkem s jistotou, ale pokud jde o česky psaná fóra … no, v nejhorším případě existuje Google Translate, že jo, kdyby někdo angličtině fakt nerozuměl.
Nepadol cez hranu Archlinux ?
Tiskni
Sdílej: