Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Widle 8 mají oproti Linuxu dvě výhody: nevypínají se, ale hibernujíSe suspendem ani hibernací nevidím v linuxu problém.
a mají tzv. SuperFetch, která se snaží uhodnout, které soubory je vhodné nahrát z disku předem.Když se systém nerestartuje, tak superfetch asi moc díru do světa neudělá.
echo deadline > /sys/block/sda/queue/schedulerAby změna přežila restart, je nutné ten řádek vložit do /etc/rc.local. Ještě mě napadlo, jestli náhodou nejsou adresáře, co se většinou mountují do tmpfs připojeny na fyzický disk; vzhledem k tomu, jak kovbojsky máte ten disk rozdělený by mě to moc nepřekvapilo. Postněnte kdyžtak výpis mount.
/dev/sda6 on / type ext4 (rw,errors=remount-ro) proc on /proc type proc (rw,noexec,nosuid,nodev) sysfs on /sys type sysfs (rw,noexec,nosuid,nodev) none on /sys/fs/cgroup type tmpfs (rw) none on /sys/fs/fuse/connections type fusectl (rw) none on /sys/kernel/debug type debugfs (rw) none on /sys/kernel/security type securityfs (rw) udev on /dev type devtmpfs (rw,mode=0755) devpts on /dev/pts type devpts (rw,noexec,nosuid,gid=5,mode=0620) tmpfs on /run type tmpfs (rw,noexec,nosuid,size=10%,mode=0755) none on /run/lock type tmpfs (rw,noexec,nosuid,nodev,size=5242880) none on /run/shm type tmpfs (rw,nosuid,nodev) none on /run/user type tmpfs (rw,noexec,nosuid,nodev,size=104857600,mode=0755) none on /sys/fs/pstore type pstore (rw) /dev/sda5 on /boot type ext2 (rw) /dev/sda11 on /home type ext4 (rw) /dev/sda7 on /opt type ext2 (rw) /dev/sda8 on /usr type ext4 (rw) /dev/sda9 on /var type ext4 (rw) /dev/sda3 on /windows type vfat (rw,utf8,umask=007,gid=46) systemd on /sys/fs/cgroup/systemd type cgroup (rw,noexec,nosuid,nodev,none,name=systemd) /home/valos/.Private on /home/valos type ecryptfs (ecryptfs_check_dev_ruid,ecryptfs_cipher=aes,ecryptfs_key_bytes=16,ecryptfs_unlink_sigs,ecryptfs_sig=9927cf47965418a3,ecryptfs_fnek_sig=9789795c89660894) gvfsd-fuse on /run/user/1000/gvfs type fuse.gvfsd-fuse (rw,nosuid,nodev,user=valos) valos@valos-shiba:~$
Doporučil bych asi tohle:V kterých, nějaký doložitelný případ nebo jen na něco se to hodit musí, protože linux je optimalizovaný na desktop lépe ne-li stejně jako ty Windows? A pak na tom hrát ještě hry, to by byla tragedie, co,? Když ani tu asi 3d plochu nezvládá, protože je neustále bugy! Protože se velké usilí věnuje hlavně aby to běželo už ale není sil k optimalizacím.
- Místo šifrování homu přes eCryptfs použít LUKS. eCryptfs může v některých typech zátěže fungovat podstatně pomaleji.
Ve všech. eCryptfs je totiž - jak lze z názvu odtušit - souborový systém. V praxi to pak vypadá tak, že na fyzickém disku je oddíl naformátovaný třeba na ext4 a na něm je navrstven eCryptfs. Zejména při manipulaci s větším množstvím malých souborů má toto řešení dost brutální overhead jak ostatně i jeden z vývojářů eCryptfs zmiňuje (http://superuser.com/a/397268). Oproti tomu LUKS funguje na úrovni bloků, tedy pod filesystemem, nikoliv jako další vrstva nad ním. Člověk průměrné bystrosti si benchmarky jednotlivých šifrovacích řešení v mžiku vygooglí.Doporučil bych asi tohle:V kterých, nějaký doložitelný případ
- Místo šifrování homu přes eCryptfs použít LUKS. eCryptfs může v některých typech zátěže fungovat podstatně pomaleji.
+1, +linux prefetch techniky, pak se pozná jestli je to tím nebo jestli je to tím, že je příliš věcí bugy a ani nelze poznat, jestli je bugy jen část která poskytuje chybové, varovné hlášky nebo i to se považuje za bezchybové.
A aj či bolo inštalačné médium stiahnuté korektne.
Jak a hlavně proč by měl tazatel tohle zkontrolovat?
Problém s diskem se dá snadno potvrdit nebo vyloučit opakovaným spuštěním téže aplikace. V případě problému s diskem prodleva při druhém a dalším spuštění zmizí (jde-li například o jednoduchý kwrite, který se nesnaží spoustu věcí syncnout na disk při každém spuštění), protože binárka i všechny související knihovny už bude cachovaná v RAM.
Pokud ovšem prodleva nezmizí (a spíš bych se vsadil, že ne), řekl bych, že právě ten již zmíněný (neúspěšný a opakovaný) resolving localhosta je příčinou celého problému. Nebo může jít o problém s oprávněními u některého z hodně důležitých unixových socketů kolem X.org a desktopových session. V takovém případě by command-line utility (cat /proc/cpuinfo
) fungovaly normálně a bleskově, zatímco cokoliv, co se pokouší kontaktovat X-server (a pozor, to může být klidně i Midnight Commander nebo Vim, překvapivě), se zadrhne. Tam už je potřeba spustit vhodnou jednoduchou aplikaci pomocí strace -rf
a hledat nejdelší zádrhel během spouštění.
Ale dodnes sú podobné symptómy obvykle pripisované neakcelerovanému ovládaču grafiky.
To ale nevypadá na tento případ. Tazatel jasně uvádí, že po spuštění programu následuje dlouhá prodleva, kdy se nic neděje. Při problémech s grafikou by šlo spíš o pomalé překreslování oken při změně jejich velikosti, zoufale trhané animace, nemožnost přehrát video, apokalypsu při pokusu zapnout pokročilejší dekstopové efekty a tak podobně. Pokud se tohle projevuje taky (ještě navíc k prodlevě při spouštění aplikací), klidně by mohlo jít o kombinaci několika problémů, které souvisí i s grafickým ovladačem. V opačném případě bych ale sázel spíš na /etc/hosts
.
Taky neuškodí zkontrolovat, jestli je loopback rozhraní aktivované a vypadá v pořádku, co vyvádí a jestli běží NetworkManager, jestli je namountovaný tmpfs všude tam, kde má být, a tak dále a tak podobně. Vše jmenované už jsem někdy někde identifikoval jako příčinu problémů tohoto druhu.
Ak sa mu podarilo nainštalovať systém zo zle stiahnutého alebo napáleného CD, tak sa to chová presne podľa popisu "je to pokazené". Teda, občas tam niečo náhodne blbne a niektoré veci tam nejdú vôbec.A aj či bolo inštalačné médium stiahnuté korektne.Jak a hlavně proč by měl tazatel tohle zkontrolovat?
Problém s diskem se dá snadno potvrdit nebo vyloučit opakovaným spuštěním téže aplikace. V případě problému s diskem prodleva při druhém a dalším spuštění zmizí (jde-li například o jednoduchý kwrite, který se nesnaží spoustu věcí syncnout na disk při každém spuštění), protože binárka i všechny související knihovny už bude cachovaná v RAM.Preto som spomínal že je veľmi malá pravdepodobnosť že sa jedná o PATA ktorého chyby som spomínal.
Technicky to môže byť hocičo, kľudne aj zmenené hostname toho stroja bez zodpovedajúceho prepisu v hosts. Kedysi to bola napríklad zapnutá podpora IPv6 ktorú poskytovateľ zle ponúkal.Pokud ovšem prodleva nezmizí (a spíš bych se vsadil, že ne), řekl bych, že právě ten již zmíněný (neúspěšný a opakovaný) resolving localhosta je příčinou celého problému. Nebo může jít o problém s oprávněními u některého z hodně důležitých unixových socketů kolem X.org a desktopových session. V takovém případě by command-line utility (
cat /proc/cpuinfo
) fungovaly normálně a bleskově, zatímco cokoliv, co se pokouší kontaktovat X-server (a pozor, to může být klidně i Midnight Commander nebo Vim, překvapivě), se zadrhne. Tam už je potřeba spustit vhodnou jednoduchou aplikaci pomocístrace -rf
a hledat nejdelší zádrhel během spouštění.
On hľavne neuvádzal či mu to začalo blbnúť hneď po inštaĺácii, alebo až neskôr po nejakom zásahu alebo nekorektnom vypnutí OS. Žrby semestrálka z riadenia projektu?Taky neuškodí zkontrolovat, jestli je loopback rozhraní aktivované a vypadá v pořádku, co vyvádí a jestli běží NetworkManager, jestli je namountovaný tmpfs všude tam, kde má být, a tak dále a tak podobně. Vše jmenované už jsem někdy někde identifikoval jako příčinu problémů tohoto druhu.
Ak sa mu podarilo nainštalovať systém zo zle stiahnutého alebo napáleného CD, tak sa to chová presne podľa popisu "je to pokazené". Teda, občas tam niečo náhodne blbne a niektoré veci tam nejdú vôbec.A aj či bolo inštalačné médium stiahnuté korektne.Jak a hlavně proč by měl tazatel tohle zkontrolovat?
Vždyť to je naprostý nesmysl. Balíčky mají checksumy. To je asi tak všechno, co se k tomu dá říct.
Kedysi to bola napríklad zapnutá podpora IPv6 ktorú poskytovateľ zle ponúkal.
Já jsem spíš viděl tento problém při vypnuté podpoře IPv6, kterou se nějaký nenechavec snažil ze všech sil vypnout, i když má být vždycky a všude normálně zapnutá. Problém se sítí je ale každopádně nejpravděpodobnější příčina podivných prodlev při spouštění aplikací.
Môj názor na zapnuta podpora čohokoľvek má byť správne detekovaná aplikáciou ktorá má potrebu kontrolovať dostupnosť danej časti sw kódu a nie všetko default zapnuté a neriešenie akejkoľvek bezpečnosti.
Tady jsou dnes v módě nesmysly nebo co. Samozřejmě nemusí být všechno zapnuté. V mé domácí síti je například IPv6 zapnutý a IPv4 vypnutý. Nic ale nemůže záležet pouze na přizpůsobivých aplikacích, protože čím víc protokolů musí samotná aplikace nějak explicitně podporovat, tím je náchylnější k bezpečnostním chybám, tím víc zbytečného úsilí se promrhá při jejím vývoji a testování a tím větší je šance, že pak některý z údajně podporovaných protokolů bude implementovaný polovičatě a špatně. Aplikace jako taková prostě nemá co „detekovat“, ať už to slovo znamená cokoliv. Má si zavolat getaddrinfo()
a slepě použít pouze a výhradně to, co getaddrinfo()
vrátí. Potom nepotřebuje přesně vědět, co je to IPv6 nebo IPv4.
Tvoj predpoklad je nezmysel, inštalácia sa v dnešnej dobe deje cez nahranie základného image na disk. A ak bolo inštalačné CD poškodené, tak to nahrá poškodený systém. Následná inštalácia z balíčkov prebieha až potom, v čase keď sa aplikujú záplaty alebo doplnkový SW ktorý si človek ručne doinštaluje. Tie záplaty však nemusia byť aplikované ak bola prílušná voľba deaktivovaná alebo ak nebol v okamihu inštalácie prístupný internet.Vždyť to je naprostý nesmysl. Balíčky mají checksumy. To je asi tak všechno, co se k tomu dá říct.Ak sa mu podarilo nainštalovať systém zo zle stiahnutého alebo napáleného CD, tak sa to chová presne podľa popisu "je to pokazené". Teda, občas tam niečo náhodne blbne a niektoré veci tam nejdú vôbec.A aj či bolo inštalačné médium stiahnuté korektne.Jak a hlavně proč by měl tazatel tohle zkontrolovat?
Ja som s podporou IPv6 nikdy nemal problémy, nepoužívam ju. Ale na svete stále existuje veľa poskytovateľov čo to majú rozbité a zbytočne to tlačia klientom. Niektorí to majú ako ochranu pred routrami, a odpália tým aj niečo viac.Kedysi to bola napríklad zapnutá podpora IPv6 ktorú poskytovateľ zle ponúkal.Já jsem spíš viděl tento problém při vypnuté podpoře IPv6, kterou se nějaký nenechavec snažil ze všech sil vypnout, i když má být vždycky a všude normálně zapnutá. Problém se sítí je ale každopádně nejpravděpodobnější příčina podivných prodlev při spouštění aplikací.
Tvůj předpoklad, že „základní image“ nemá checksum, je nesmysl. Z poškozeného média se prostě nic nenainstaluje, pokud se ovšem nebude uživatel hodně snažit všechny možné kontroly obejít, což by samozřejmě neměl.
Nevím, co jsou to „záplaty“. V každé normální distribuci je každý den vydáno pár desítek aktualizovaných balíčků a ty se samozřejmě buď automaticky stáhnou a nainstalují, nebo musí uživatel třeba dvakrát denně něco odkliknout, chce-li mít jakési zdání kontroly nad celým procesem. Každý balíček je chráněný checksumem. (Řeč je samozřejmě o desktopu — to jen aby mě zas nebrali za slovo ti, kteří trpí utkvělou mylnou představou, že servery se neaktualizují nebo tak něco. Tak právě o tom se tu zrovna teď nesnažím diskutovat; původní tazatel se zjevně ptal na desktopový systém.)
Niektorí to majú ako ochranu pred routrami, a odpália tým aj niečo viac.
Což jenom ukazuje, že strach z neznámého vždy škodí, přestože to neznámé škodit nemusí. Ale upřímně řečeno, IPv6 existuje už 20 let a nějak se mi nedaří pochopit, jak je možné, že by ho někdo nepoužíval, neznal a podobně. Ano, občas se s takovými „případy“ stále ještě setkávám, ale pochopení pro ně mám stále méně.
processor : 0 vendor_id : AuthenticAMD cpu family : 20 model : 2 model name : AMD E1-1200 APU with Radeon(tm) HD Graphics stepping : 0 microcode : 0x500010d cpu MHz : 777.000 cache size : 512 KB physical id : 0 siblings : 2 core id : 0 cpu cores : 2 apicid : 0 initial apicid : 0 fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 6 wp : yes flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush mmx fxsr sse sse2 ht syscall nx mmxext fxsr_opt pdpe1gb rdtscp lm constant_tsc rep_good nopl nonstop_tsc extd_apicid aperfmperf pni monitor ssse3 cx16 popcnt lahf_lm cmp_legacy svm extapic cr8_legacy abm sse4a misalignsse 3dnowprefetch ibs skinit wdt arat hw_pstate npt lbrv svm_lock nrip_save pausefilter vmmcall bogomips : 2794.60 TLB size : 1024 4K pages clflush size : 64 cache_alignment : 64 address sizes : 36 bits physical, 48 bits virtual power management: ts ttp tm stc 100mhzsteps hwpstate processor : 1 vendor_id : AuthenticAMD cpu family : 20 model : 2 model name : AMD E1-1200 APU with Radeon(tm) HD Graphics stepping : 0 microcode : 0x500010d cpu MHz : 777.000 cache size : 512 KB physical id : 0 siblings : 2 core id : 1 cpu cores : 2 apicid : 1 initial apicid : 1 fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 6 wp : yes flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush mmx fxsr sse sse2 ht syscall nx mmxext fxsr_opt pdpe1gb rdtscp lm constant_tsc rep_good nopl nonstop_tsc extd_apicid aperfmperf pni monitor ssse3 cx16 popcnt lahf_lm cmp_legacy svm extapic cr8_legacy abm sse4a misalignsse 3dnowprefetch ibs skinit wdt arat hw_pstate npt lbrv svm_lock nrip_save pausefilter vmmcall bogomips : 2794.60 TLB size : 1024 4K pages clflush size : 64 cache_alignment : 64 address sizes : 36 bits physical, 48 bits virtual power management: ts ttp tm stc 100mhzsteps hwpstate
valos@valos-shiba:~$ cat /etc/hosts 127.0.0.1 localhost 127.0.1.1 valos-shiba # The following lines are desirable for IPv6 capable hosts ::1 ip6-localhost ip6-loopback fe00::0 ip6-localnet ff00::0 ip6-mcastprefix ff02::1 ip6-allnodes ff02::2 ip6-allroutersfreqvence skace z 777-1400. dalo by se minimum i pevne nastavit(na priklad 1166)? problém s oprávněními u některého z hodně důležitých unixových socketů kolem X.org a desktopových session?????? Tady jsem laik. Co to je ten socket v OS. Jak ho najdu a zkontroluji. Protoze bych rekl ze ten problem bude bud, pomale nabihani a zmena freqence CPU a nebo ten X.org - socket. Jinak, ta pomalost je od nainstalovani, po aktualizaci (cca pred mesicem) se nic nezmenilo. Mam to nainstalovane uz rok. Jeste jsem premyslel o navratu k Debianu, ale po vyzkouseni(suse, redhut, debian, mandrake, ubuntu behem 10ti let) to Ubuntu je nejpohodlnejsi.
sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgradeNastaveni freq...
# list dostupnejch freq cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_available_frequencies # nastaveni min a max na 1166MHz (resp. na presne vylistovane cislo z vyse) echo 1166000 | sudo tee /sys/devices/system/cpu/cpu*/cpufreq/scaling_min_freq echo 1166000 | sudo tee /sys/devices/system/cpu/cpu*/cpufreq/scaling_max_freq # pokud by neslo s aktualnim cpu regulatorem (predpokladam ondemand), zobrazeni aktualniho cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_governor # zobrazeni dostupnejch cpu regulatoru cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_available_governors # nastavit userspace je li dostupnej echo userspace | sudo tee /sys/devices/system/cpu/cpu*/cpufreq/scaling_governorsbtw: mas pocit ze je dobrej napad nastavit nizsi freq nez max pri problemu "je to pomale" ? radeji zkus nastavit min i max na max freq :)
systemd-analyze
, který zobrazí závislosti a analuzuje časy starů a critical path. Pro upstart (startovací init v ubuntu) je potřeba použít bootchart
Co je ale v tomto případě zbytečné, protože problém se zjevně týká každé grafické aplikace, ne (nutně pouze) démonů spouštěných Upstartem.
Proč sem dáváš obsah /etc/fstab
? Existuje-li nějaký důvod domnívat se, že by problém mohl souviset s filesystémy nebo s diskem, bylo by dobré se o tomto důvodu rozepsat podrobněji.
Několik poznámek a námětů k vyzkoušení:
/etc/hosts
a záznam pro localhost
? Problém v téhle konfiguraci velmi často vede k podezřelým prodlevám a timeoutům při spouštění různých aplikací, zejména těch grafických, které potřebují zkontaktovat X.org na localhostu.strace -rf kwrite 2>&1 | tee /tmp/strace_output
) a podívej se, na kterém systémovém volání se to zadrhlo nejdéle. To může napovědět, na kterém souboru nebo socketu se program zasekl. (Případně sem dej výsledný soubor strace_output, ať se někdo podívá, co a jak.)/proc/cpuinfo
) spuštěným aplikacím, nebo je napevno nastavená třeba na nejnižší hodnotu?Po vypnuti swap trochu zrychlilTo bude nějakej renonc.
sudo apt-get install smartmontools
sudo smartctl -t long /dev/sda
pockas tolik hodin, kolik rekne, asi kolem hodiny, mozna trochu dyl?
a posles sem, co rika
sudo smartctl -a /dev/sda
vsimej si klicovych slov "Extended offline Completed without error", "No Errors Logged", "196 Reallocated_Event_Count" a "197 Current_Pending_Sector"
=== START OF INFORMATION SECTION === Model Family: Toshiba 2.5" HDD MQ01ABD... Device Model: TOSHIBA MQ01ABD050 Serial Number: 134RTHWNT LU WWN Device Id: 5 000039 481d0079b Firmware Version: AX003M User Capacity: 500.107.862.016 bytes [500 GB] Sector Sizes: 512 bytes logical, 4096 bytes physical Rotation Rate: 5400 rpm Device is: In smartctl database [for details use: -P show] ATA Version is: ATA8-ACS (minor revision not indicated) SATA Version is: SATA 2.6, 3.0 Gb/s (current: 3.0 Gb/s) Local Time is: Tue Mar 10 14:05:32 2015 CET SMART support is: Available - device has SMART capability. SMART support is: Enabled === START OF READ SMART DATA SECTION === SMART overall-health self-assessment test result: PASSED General SMART Values: Offline data collection status: (0x00) Offline data collection activity was never started. Auto Offline Data Collection: Disabled. Self-test execution status: ( 0) The previous self-test routine completed without error or no self-test has ever been run. Total time to complete Offline data collection: ( 120) seconds. Offline data collection capabilities: (0x5b) SMART execute Offline immediate. Auto Offline data collection on/off support. Suspend Offline collection upon new command. Offline surface scan supported. Self-test supported. No Conveyance Self-test supported. Selective Self-test supported. SMART capabilities: (0x0003) Saves SMART data before entering power-saving mode. Supports SMART auto save timer. Error logging capability: (0x01) Error logging supported. General Purpose Logging supported. Short self-test routine recommended polling time: ( 2) minutes. Extended self-test routine recommended polling time: ( 122) minutes. SCT capabilities: (0x003d) SCT Status supported. SCT Error Recovery Control supported. SCT Feature Control supported. SCT Data Table supported. SMART Attributes Data Structure revision number: 16 Vendor Specific SMART Attributes with Thresholds: ID# ATTRIBUTE_NAME FLAG VALUE WORST THRESH TYPE UPDATED WHEN_FAILED RAW_VALUE 1 Raw_Read_Error_Rate 0x000b 100 100 050 Pre-fail Always - 0 2 Throughput_Performance 0x0005 100 100 050 Pre-fail Offline - 0 3 Spin_Up_Time 0x0027 100 100 001 Pre-fail Always - 1048 4 Start_Stop_Count 0x0032 100 100 000 Old_age Always - 1452 5 Reallocated_Sector_Ct 0x0033 100 100 050 Pre-fail Always - 0 7 Seek_Error_Rate 0x000b 100 100 050 Pre-fail Always - 0 8 Seek_Time_Performance 0x0005 100 100 050 Pre-fail Offline - 0 9 Power_On_Hours 0x0032 094 094 000 Old_age Always - 2497 10 Spin_Retry_Count 0x0033 128 100 030 Pre-fail Always - 0 12 Power_Cycle_Count 0x0032 100 100 000 Old_age Always - 1226 191 G-Sense_Error_Rate 0x0032 100 100 000 Old_age Always - 45 192 Power-Off_Retract_Count 0x0032 100 100 000 Old_age Always - 229 193 Load_Cycle_Count 0x0032 100 100 000 Old_age Always - 9749 194 Temperature_Celsius 0x0022 100 100 000 Old_age Always - 40 (Min/Max 10/47) 196 Reallocated_Event_Count 0x0032 100 100 000 Old_age Always - 0 197 Current_Pending_Sector 0x0032 100 100 000 Old_age Always - 0 198 Offline_Uncorrectable 0x0030 100 100 000 Old_age Offline - 0 199 UDMA_CRC_Error_Count 0x0032 200 200 000 Old_age Always - 0 220 Disk_Shift 0x0002 100 100 000 Old_age Always - 0 222 Loaded_Hours 0x0032 095 095 000 Old_age Always - 2023 223 Load_Retry_Count 0x0032 100 100 000 Old_age Always - 0 224 Load_Friction 0x0022 100 100 000 Old_age Always - 0 226 Load-in_Time 0x0026 100 100 000 Old_age Always - 165 240 Head_Flying_Hours 0x0001 100 100 001 Pre-fail Offline - 0 SMART Error Log Version: 1 No Errors Logged SMART Self-test log structure revision number 1 Num Test_Description Status Remaining LifeTime(hours) LBA_of_first_error # 1 Extended offline Completed without error 00% 2496 - # 2 Extended offline Aborted by host 80% 2495 - # 3 Short offline Completed without error 00% 2493 - SMART Selective self-test log data structure revision number 1 SPAN MIN_LBA MAX_LBA CURRENT_TEST_STATUS 1 0 0 Not_testing 2 0 0 Not_testing 3 0 0 Not_testing 4 0 0 Not_testing 5 0 0 Not_testing Selective self-test flags (0x0): After scanning selected spans, do NOT read-scan remainder of disk. If Selective self-test is pending on power-up, resume after 0 minute delay.
sudo apt-get install preload
jinak bych jeste zkusil nasledujici:
co rika toto?
hdparm -W /dev/sda
hdparm -B /dev/sda
hdparm -M /dev/sda
a pak nastavit treba takto (mozna ne vsechny moznosti disk umi):
hdparm -M 254 -B 254 -W 1 /dev/sda
fdisk -l
/dev/sda1 * 2046 702404607 351201281 5 Erweiterte Partition 1 does not start on physical sector boundary. /dev/sda3 702406656 779229183 38411264 b W95 FAT32 /dev/sda5 2048 488282111 244140032 83 Linux /dev/sda6 488284160 702404607 107060224 83 Linux valos@moje-shiba:~$
Tiskni
Sdílej: