abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:55 | Pozvánky

    Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Komunita

    GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    10.5. 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 585 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Dotaz: KDE login a nedostupné CIFS

    15.3.2015 08:03 JanM | skóre: 28
    KDE login a nedostupné CIFS
    Přečteno: 367×
    Zdravím přítomné,

    byť KDE používám už pár měsíců, ve vnitřnostech se prakticky nevyznám. Neporadíte někdo, jak na následující problém?

    Pomocí systemd.automount (v /etc/fstab) mám nastaveny přístupy na sdílené adresáře (CIFS) v síti. Všechny jsou do připojeny do /media/blabla, žádný není odkazován (symlink) z domovské složky uživatele.

    Když se přihlásím z KDM do KDE, tak v případě, kdy jsou CIFS nepřístupné (server vypnutý), tak KDE při načítání všech svých vnitřností zatuhne - cca na 2 minuty (mám více CIFS bodů, zatím jsem netestoval, zda se to sčítá či tuhne paralelně).

    Počítač jako takový běží, myší mohu hýbat i klávesnicí ťukat např. do Skypu. Ale nová okna neotevřu, plasmoidy (či jak se to jmenuje) na ploše jsou zmrzlé, task bar je zmrzlý (vč. hodin v notifikační části).

    Dá se to nějak debuggovat?

    Odpovědi

    4.6.2015 20:29 JanM | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE login a nedostupné CIFS
    Jen doplním, že jsem to nevyřešil: nepomohlo ani povypínání všech možných služeb v systemsettings (URL notification, Free space ...).

    Takže jsem to obešel: s autofs to nezlobí.
    5.6.2015 13:24 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE login a nedostupné CIFS
    Jen poznámku k ladění. Problém by se měl objevit v jednom ze standardních logů. /var/log/messages, dmesg anebo pravděpodobně když je to od systemd tak v journalctl.
    5.6.2015 14:53 JanM | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE login a nedostupné CIFS
    Což o to, journalctl je plný selhavších automount pokusů (pool, krunner, plasma-desktop, gvfs-udisks2-vo), ale nikde to nezamrzá, odezva systemd ohledně selhání je okamžitá. Akorát cosi v KDE tomu prostě nechce uvěřit.

    V KDE debuggingu se vůbec nevyznám a momentálně nemám čas ten moloch studovat, takže snad někdy v budoucnu se k tomu vrátím.
    5.6.2015 03:41 Olaf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE login a nedostupné CIFS
    Neporadím, akorát si postěžuji sám. Když jsou připojeny Samba shares a člověk laptop uspí, odejde s ním pryč do jiné sítě a počítač probudí, KDE totálně vytuhne a musí se sestřelit. Očividně donekonečna hledá ty dříve připojené sdílené adresáře. Dost nepříjemné, protože takto člověk přichází o rozdělanou práci. Myš, myslím, také jela, ale už nevím.
    5.6.2015 11:12 VK
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE login a nedostupné CIFS
    Tak protože já také nejsem odborník, tak raději používám KDE s OpenSUSE, kde to lze pomocí YASTu jednoduše naklikat.
    6.6.2015 20:17 #Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE login a nedostupné CIFS
    Napadá mě jedno řešení, které je nezávislé na KDE a systemd. Jmenuje se autofs a jde o nástroj, který umožňuje připojit zařízení nebo síťový disk až při přístupu k přípojnému bodu. Sám jsem to používal spíše pro připojení C/DVD a disket v době, kdy nebyly k dispozici pomůcky jako je udisks. (Pro takový účel to lze nakonec použít i dnes, pokud se udisks vyřadí.) Hlavním účelem je však připojení právě síťových disků, které nemusejí být dostupné pořád.
    6.6.2015 20:37 JanM | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE login a nedostupné CIFS
    Což o to, systemd je také od KDE nezávislé. Osobně tuším, že je to způsobeno tím, že systemd "exportuje" existenci síťového zařízení (mtab a kdovíkdeještě) a KDE se to pokouší připojit.

    Autofs toto ve výchozím nastavení nedělá, KDE nic nevidí a všichni jsou šťastní...
    8.6.2015 07:19 AAA
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE login a nedostupné CIFS
    Ja mel pres CIFS promountovane adresare do domovskeho adresare (/home/user/mountpoint) a KDE mi delalo to same - vytuhavani kdyz server pristupny. Tak jsem to primountoval az do podadresare (/home/user/adresar/mountpoint) a KDE uz nezlobi.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.