Vývojáři KDE ve spolupráci se společností Slimbook oznámili 16palcový notebook KDE Slimbook VI s předinstalovaným KDE Neon s Plasmou 6. Uvnitř se nachází procesor AMD Ryzen 7 8845HS s integrovanou grafickou kartou Radeon 780M.
Ve Würzburgu dnes začala konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Akademy 2024. Sledovat lze také online (YouTube, Mastodon, 𝕏, …)
Byla vydána nová major verze 14 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.
Jak nahrávat zvuk z webového prohlížeče na Linuxu s PipeWire pomocí Nahrávání zvuku (Sound Recorder) a Helvum případně qpwgraph, článek na webu Libre Arts.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.9.
České bezpečnostní instituce, jmenovitě Vojenské zpravodajství (VZ) a Bezpečnostní informační služba (BIS), ve spolupráci s americkou Agenturou pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost (CISA), Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI), Národní bezpečností agenturou (NSA) a dalšími mezinárodními partnery ze Spojeného království, Austrálie, Kanady, Německa, Nizozemska, Estonska, Ukrajiny a Lotyšska vydaly upozornění (
… více »Byla vydána (𝕏) srpnová aktualizace aneb nová verze 1.93 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.93 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Společnost Laravel stojící za stejnojmenným open source PHP frameworkem získala investici 57 milionů dolarů od společnosti Accel. Především na Laravel Cloud.
Byla vydána verze 1.81.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Řešena je také zranitelnost CVE-2024-43402. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
/mnt/server
. V části tohoto připojeného prostoru je datová kopie (záloha) důležitého stromu (fotky dokumenty). Zkopírovat to samozřejmě mohu různými způsoby, od cp
přes synchronizaci adresáře v krusaderu, rsync lokálně mezi ~/data
/mnt/server/data
pak rsync --rsh="ssh -l uzivatel" . 10.0.0.1:/mnt/export1/data
. Ale obávám se, že všechno tohle přes síť fakticky přetlačí všechnno z data
a jediná možnost je na serveru mít rsyncd
a kopírovat to s ním. Dat už je celkem dost tak. Je to mu tak nebo to jde i jinak?
Řešení dotazu:
Mezi rsyncd a rsync pres SSH by neměl být rozdíl.
rsync normálně používá metadata (čas změny a velikost), aby považoval soubory za stejné a nezkoumal jejich obsah. Ve zbývajících případech samozřejmě musí přečíst obsah. Takže pokud nechceš tahat data po síti tam a zpět, tak místo kopírování na rsyncu do přípojeného NFS použij rsync proti serveru.
Na konec v upovídaném režimu klient hlásí, kolik dat přenesl po síti. Tak si můžeš změřit.
Ale obávám se, že všechno tohle přes síť fakticky přetlačí všechnno z data a jediná možnost je na serveru mít rsyncd a kopírovat to s ním.Ne, rsync přes ssh je ekvivaletní rsyncd a přenáší taky jen změny (ze zvyku teda dávám --partial). Ostatně můžeš si to zkusit… rsync lokálně bude kopírovat jen změněné soubory, ale celé, protože by stejně musel ten druhý soubor přečíst.
--no-whole-file
, což se může právě v případě NFS hodit. Je ale dost pravděpodobné, že bude účinnější použít přímo kód rsyncu pro přenos dat po síti (pomocí rsyncd nebo ssh) místo NFS. Narozdíl od NFS přístupu totiž může rsync proces na serveru číst data na serveru rychleji, než lokální proces přes NFS a čas nutný k výpočtu rozdílu se tak přibližně z poloviny přesune na server. Samozřejmě toto jsou jen teoretické úvahy, asi mohou existovat případy, kdy to bude naopak.
Tiskni Sdílej: