Microsoft Fluent Emoji jsou nově k dispozici na GitHubu pod licencí MIT. Více v článku na Medium.
O víkendu proběhla v Kolíně nad Rýnem demopárty Evoke 2022. Publikována byla prezentovaná dema. Upozornit lze na Area 5150 (YouTube) běžící na IBM PC s procesorem Intel 8088 běžícím na 4,77 MHz a CGA.
smenu, nástroj pro příkazový řádek pro generování možností a potvrzení výběru, dospěl do verze 1.0.0.
Byla potvrzena zranitelnost CVE-2021-46778 aneb SQUIP (Scheduler Queue Usage via Interference Probing) v procesorech AMD s mikroarchitekturou Zen 1, Zen 2 a Zen 3. Detaily v publikovaném paperu.
Turris OS, operační systém pro síťová zařízení Turris postavený na OpenWrt, byl vydán v nové verzi 5.4. Přehled novinek a diskuse v diskusním fóru.
Byla vydána nová stabilní verze 5.4 (aktuálně 5.4.2753.28) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 104.0.5112.83. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vivaldi Mail byl povýšen na verzi 1.1.
Intel vydal 27 upozornění na bezpečnostní chyby ve svých produktech. Současně vydal verzi 20220809 mikrokódů pro své procesory. Ta řeší INTEL-SA-00657. Jedná se o bezpečnostní chybu ÆPIC Leak aneb CVE-2022-21233.
Byla vydána nová verze 2022.3 průběžně aktualizované linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 4.0 programovacího jazyka a vývojového prostředí Processing. Ke stažení na GitHubu. Přehled novinek na wiki.
Konference OpenAlt 2022 proběhne o víkendu 17. a 18. září na FIT VUT v Brně. Přednášky lze přihlásit do 15. srpna.
no jestli nejde zase o znamou vlastnost 2.4+ rady, kdy se jadro snazi proste naplno vyuzit moznosti hardware.
a kdyz ma pocitac 512M ramky a celou dobu bezi proces kterej pracuje se soubory, tak proc by tu ramku celou 512M nemela postupne sezrat cache? (nemela? ale to vi jen program jak s temi soubory bude zachazet - viz kecy ke konci)
jenze pak jeste bezi na pozadi procesy, jejichz data se postupne vyswapovavaji nebo zahazuji spustitelny stranky z tech aplikaci z pameti (kdyz je original na disku) protoze nebyly zrovna pouzity a pokud je swap na stejnym fyzickym zarizeni, jako ty soubory, nebo binarky spustenych procesu, tak se to podepise na vykonu tim, ze to zacne zbesile seekovat kvuli swapovani nebo natahovani stranek z disku do pameti, protoze proste cache je naprosto neuveritelne nenazrana sfine v techdle jadrech.
ale cely problem neni v jadru, ale v tom, ze jadro predbehlo vetsinu programu v implementaci alokacnich strategii, ktery vyhovuji moznostem posixu, ale programy nevyuzivaji korektnich nastaveni napoved jadru podle posixu.
jadro proste nedokaze vestit z kristalove koule, ze nema cachovat archiv, ktery chcete rozbalit, protoze ho proste prectete jednou a dost a misto toho kdyz nedostane nakopnuti v podobe parametru k open() bude cachovat cteny bloky archivu, ktery sezerou pamet na ukor vseho ostatniho.
typicke problematicke programy na kterych se to projevi v cele sve krase - mplayer a soubory s opravdu velkym bitrate, tar, rsync, cp, a mnoho dalsich... a kde je problem? blbe se hada do budoucna, jestli zahazovat stranky cache, ktery mozna nebudou pouzity nebo jestli zahazovat zbytek nebo swapovat...
Tiskni
Sdílej: