Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Řešení dotazu:
1) vytvoř si A záznam pro tvůj mail server, třeba :
mail.domena.tld A 1.1.1.1
2) vytvoř si MX záznam pro tebou definovanou doménu (směrovaný na A záznam, který jsi si vytvořil v předchozím kroku) :
domena.tld MX mail.domena.tld
3) nezapomeň si nastavit i reverzní DNS pro mail.domena.tld, jinak půjdou tvé maily do spamu u spousty mailserverů, nebo budou přímo odmítány
4) nezapomeň si v DNS nastavit SPF, aby tvé maily měly nějakou důvěryhodnost
domena.tld TXT v=spf1 a mx -all
5) Až to všechno pojede, tak postupuj dále, rozjeď podepisování mailů pomocí dkim + politiku adsp a nastavit si opět pomocí DNS záznamů politiky DMARC.
Taktéž je vhodné dodržet, aby tvůj server byl pojmenován podle tebou zvolené domény a v hello vracel "mail.domena.tld"
Takto je vhodné mít v dnešní době nastavený mailserver (pro svojí potřebu, nebo ve firmě apod.). Samozřejmě za předpokladu, že neprovozuješ nějaké mailové konference apod. V takovém případě je třeba nastavení trochu poladit/upravit.
Zbytek DNS můžeš nechat takto (tzn. web se ti bude směrovat na 2.2.2.2) :
domena.tld A 2.2.2.2 *.domena.tld CNAME domena.tldZdar Max
domena_mail.cz A 1.1.1.1. 1800 *.domena_mail.cz CNAME domena_web.cz 1800MX záznam pro domena_mail.cz je domena_mail.cz to by mělo chodit, ne? :)
Tiskni
Sdílej: