Ústavní soud na svých webových stránkách i v databázi NALUS (NÁLezy a USnesení Ústavního soudu) představil novou verzi chatbota využívajícího umělou inteligenci. Jeho posláním je usnadnit veřejnosti orientaci v rozsáhlé judikatuře Ústavního soudu a pomoci jí s vyhledáváním informací i na webových stránkách soudu, a to i v jiných jazycích. Jde o první nasazení umělé inteligence v rámci webových stránek a databází judikatury českých soudů.
Byla vydána nová verze 10.1 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je podpora NanoPi Zero2 a balíček WhoDB.
Konference Otvorený softvér vo vzdelávaní, výskume a v IT riešeniach OSSConf 2026 proběhne od 1. do 3. července 2026 na Žilinské univerzita v Žilině: "Cieľom našej konferencie je poskytnúť priestor pre informovanie o novinkách vo vývoji otvoreného softvéru a otvorených technológií, o možnostiach využitia týchto nástrojov vo vede a vzdelávaní a taktiež poskytnúť priestor pre neformálne priateľské stretnutie užívateľov a priaznivcov
… více »Korespondenční seminář z programování (KSP) pražského Matfyzu pořádá i letos jarní soustředění pro začátečníky. Zváni jsou všichni středoškoláci a starší základoškoláci, kteří se chtějí naučit programovat, lépe uvažovat o informatických úlohách a poznat nové podobně smýšlející kamarády. Úplným začátečníkům bude určen kurz základů programování a kurz základních algoritmických dovedností, pokročilejším nabídneme různorodé
… více »Fedora je od 10. února dostupná v Sýrii. Sýrie vypadla ze seznamu embargovaných zemí a Fedora Infrastructure Team mohl odblokovat syrské IP adresy.
Ministerstvo zahraničí Spojených států amerických vyvíjí online portál Freedom.gov, který umožní nejenom uživatelům v Evropě přístup k obsahu blokovanému jejich vládami. Portál bude patrně obsahovat VPN funkci maskující uživatelský provoz tak, aby se jevil jako pocházející z USA. Projekt měl být původně představen již na letošní Mnichovské bezpečnostní konferenci, ale jeho spuštění bylo odloženo.
Byla vydána pro lidi zdarma ke stažení kniha The Book of Remind věnovaná sofistikovanému kalendáři a připomínači Remind.
Grafický editor dokumentů LyX, založený na TeXu, byl vydán ve verzi 2.5.0. Oznámení připomíná 30. výročí vzniku projektu. Novinky zahrnují mj. vylepšení referencí nebo použití barev napříč aplikací, od rozhraní editoru po výstupní dokument.
F-Droid bannerem na svých stránkách a také v aplikacích F-Droid a F-Droid Basic upozorňuje na iniciativu Keep Android Open. Od září 2026 bude Android vyžadovat, aby všechny aplikace byly registrovány ověřenými vývojáři, aby mohly být nainstalovány na certifikovaných zařízeních Android. To ohrožuje alternativní obchody s aplikacemi jako F-Droid a možnost instalace aplikací mimo oficiální obchod (sideloading).
Svobodná historická realtimová strategie 0 A.D. (Wikipedie) byla vydána ve verzi 28 (0.28.0). Její kódový název je Boiorix. Představení novinek v poznámkách k vydání. Ke stažení také na Flathubu a Snapcraftu.
Řešení dotazu:
dnssd://OKI-MC332-CEFD5B._pdl-datastream._tcp.local/, no možná to funguje, ale proč používat DNS Service Discovery v jednoduchém nepříliš dynamickém případě. Zatím jsem DNSSD nepotřeboval, ale obávám se, že informaci o tiskárně musíte mít v DNS (SRV záznam), a nenajde servery režimem peer-to-peer. URI socket://192.168.2.22:9100 netuším, co udělá protože socket není povolené URI schema, ale zřejmě tisárna na 9100 skutečně poslouchá. To jestli je tomu tak se triviálně zjistí zasláním jednoduché zprávy na port třeba taknetcat 192.168.2.23 9100 Test tisku <CTRL+C>. V logu to vypadá, že se cups snaží operovat na localhost, ale tam tiskárna není. Nejjednodušší bude v CUPS nakonfigurovat síťovou tiskárnu, zvolit protokol Appssocket/HPJetDirect zadat jeji IP a port (pokud volba HPJetDirect ho nezvolila automaticky) a předhodit cupsu stažený ppd pro tuto tiskárnu.
Diky Lertimire, za uvedeni do problematiky. Skutecne pokud zkusim napsat
netcat 192.168.2.22 9100 Test tisku
tiskarna vygeneruje stranku.
# nahodit ubuntu # zkopirovat nastaveni cups pred sudo cp -a /etc/cups ~/cups-pred # pridat tiskarnu pres klikatko/webmin # zkopirovat nastaveni cups po sudo cp -a /etc/cups ~/cups-po # porovnat a tim zjistit zmeny a JEN ty zmeny rucne prenest do Mintu sudo diff -r ~/cups-pred ~/cups-po
Tiskni
Sdílej: