OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
wpa_supplicant
- stačí vytvořit konfigurák sítě a příslušný příkaz strčit někam do bootu (do nějakého scriptu bootem spuštěného, či tak). Konkrétně kupříkladu takto: wpa_supplicant -B -i wlan0 -c konfigurák
hwinfo
nebo lspci
No jasně. Máš zkrátka dvojí metr. Kvůli béčkovému systému z Redmondu jsi totiž ochoten platit, googlit, zkoušet, experimentovat a hledat řešení, zatímco kvůli svobodnému systému, který je mnohem pokročilejší a navíc zdarma, nejsi ochoten ani mrknout. V tom je celý problém dvojího metru, který se tady objevuje asi tak denně. Ještě tady barvitě popiš, jak hodláš zajistit, aby to fungovalo bez „grafické nástavby“ (ať už je to cokoliv) a sloužilo stejně dobře jako Linux. Řekl bych, že nijak, protože to zkrátka nejde.
Klíčová otázka je, proč někdo píše do linuxové poradny tento žvást. Možná by stálo za úvahu takové nesmysly mazat, protože v poradně zaměřené na Linux a open-source by neměla být najednou klamavá reklama na nějaké nestandardní closed-source systémy, ve kterých prý všechno „okamžitě funguje“. (Leda tak ve snu, ale pořád si to kupodivu někteří myslí.) Jsem sice velkým zastáncem svobody slova, ale ať si tu svobodu každý užije třeba na svém blogu, ne nutně v linuxové poradně.
V podstatě ti stačí základy angličtiny. A když už budeš mít ty základy, tak nejlepší školou je praxe, tedy číst anglické manuálové stránky, HOWTO dokumenty... Jo, a existuje svobodný anglicko-český slovník: slovnik.zcu.cz
Tiskni
Sdílej: