V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
wpa_supplicant
- stačí vytvořit konfigurák sítě a příslušný příkaz strčit někam do bootu (do nějakého scriptu bootem spuštěného, či tak). Konkrétně kupříkladu takto: wpa_supplicant -B -i wlan0 -c konfigurák
hwinfo
nebo lspci
No jasně. Máš zkrátka dvojí metr. Kvůli béčkovému systému z Redmondu jsi totiž ochoten platit, googlit, zkoušet, experimentovat a hledat řešení, zatímco kvůli svobodnému systému, který je mnohem pokročilejší a navíc zdarma, nejsi ochoten ani mrknout. V tom je celý problém dvojího metru, který se tady objevuje asi tak denně. Ještě tady barvitě popiš, jak hodláš zajistit, aby to fungovalo bez „grafické nástavby“ (ať už je to cokoliv) a sloužilo stejně dobře jako Linux. Řekl bych, že nijak, protože to zkrátka nejde.
Klíčová otázka je, proč někdo píše do linuxové poradny tento žvást. Možná by stálo za úvahu takové nesmysly mazat, protože v poradně zaměřené na Linux a open-source by neměla být najednou klamavá reklama na nějaké nestandardní closed-source systémy, ve kterých prý všechno „okamžitě funguje“. (Leda tak ve snu, ale pořád si to kupodivu někteří myslí.) Jsem sice velkým zastáncem svobody slova, ale ať si tu svobodu každý užije třeba na svém blogu, ne nutně v linuxové poradně.
V podstatě ti stačí základy angličtiny. A když už budeš mít ty základy, tak nejlepší školou je praxe, tedy číst anglické manuálové stránky, HOWTO dokumenty... Jo, a existuje svobodný anglicko-český slovník: slovnik.zcu.cz
Tiskni
Sdílej: