Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
wpa_supplicant
- stačí vytvořit konfigurák sítě a příslušný příkaz strčit někam do bootu (do nějakého scriptu bootem spuštěného, či tak). Konkrétně kupříkladu takto: wpa_supplicant -B -i wlan0 -c konfigurák
hwinfo
nebo lspci
No jasně. Máš zkrátka dvojí metr. Kvůli béčkovému systému z Redmondu jsi totiž ochoten platit, googlit, zkoušet, experimentovat a hledat řešení, zatímco kvůli svobodnému systému, který je mnohem pokročilejší a navíc zdarma, nejsi ochoten ani mrknout. V tom je celý problém dvojího metru, který se tady objevuje asi tak denně. Ještě tady barvitě popiš, jak hodláš zajistit, aby to fungovalo bez „grafické nástavby“ (ať už je to cokoliv) a sloužilo stejně dobře jako Linux. Řekl bych, že nijak, protože to zkrátka nejde.
Klíčová otázka je, proč někdo píše do linuxové poradny tento žvást. Možná by stálo za úvahu takové nesmysly mazat, protože v poradně zaměřené na Linux a open-source by neměla být najednou klamavá reklama na nějaké nestandardní closed-source systémy, ve kterých prý všechno „okamžitě funguje“. (Leda tak ve snu, ale pořád si to kupodivu někteří myslí.) Jsem sice velkým zastáncem svobody slova, ale ať si tu svobodu každý užije třeba na svém blogu, ne nutně v linuxové poradně.
V podstatě ti stačí základy angličtiny. A když už budeš mít ty základy, tak nejlepší školou je praxe, tedy číst anglické manuálové stránky, HOWTO dokumenty... Jo, a existuje svobodný anglicko-český slovník: slovnik.zcu.cz
Tiskni
Sdílej: