Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
wpa_supplicant
- stačí vytvořit konfigurák sítě a příslušný příkaz strčit někam do bootu (do nějakého scriptu bootem spuštěného, či tak). Konkrétně kupříkladu takto: wpa_supplicant -B -i wlan0 -c konfigurák
hwinfo
nebo lspci
No jasně. Máš zkrátka dvojí metr. Kvůli béčkovému systému z Redmondu jsi totiž ochoten platit, googlit, zkoušet, experimentovat a hledat řešení, zatímco kvůli svobodnému systému, který je mnohem pokročilejší a navíc zdarma, nejsi ochoten ani mrknout. V tom je celý problém dvojího metru, který se tady objevuje asi tak denně. Ještě tady barvitě popiš, jak hodláš zajistit, aby to fungovalo bez „grafické nástavby“ (ať už je to cokoliv) a sloužilo stejně dobře jako Linux. Řekl bych, že nijak, protože to zkrátka nejde.
Klíčová otázka je, proč někdo píše do linuxové poradny tento žvást. Možná by stálo za úvahu takové nesmysly mazat, protože v poradně zaměřené na Linux a open-source by neměla být najednou klamavá reklama na nějaké nestandardní closed-source systémy, ve kterých prý všechno „okamžitě funguje“. (Leda tak ve snu, ale pořád si to kupodivu někteří myslí.) Jsem sice velkým zastáncem svobody slova, ale ať si tu svobodu každý užije třeba na svém blogu, ne nutně v linuxové poradně.
V podstatě ti stačí základy angličtiny. A když už budeš mít ty základy, tak nejlepší školou je praxe, tedy číst anglické manuálové stránky, HOWTO dokumenty... Jo, a existuje svobodný anglicko-český slovník: slovnik.zcu.cz
Tiskni
Sdílej: