Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
openSUSE komunita vybírá nová loga. Jedním z cílů je odlišit se od SUSE. Aktuálně probíhá hlasování o logu openSUSE a čtyř distribucí Tumbleweed, Leap, Slowroll a Kalpa.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2023-12-05. Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání. Nově jej lze používat také s tmavým tématem.
export $(dbus-launch)
a následném libreoffice --calc
), nicméně to není to, co bych potřeboval, je třeba tvořit a zobrazovat dokumenty pod běžným účtem. Neví někdo, kde je chyba a co s tím?
Podotýkám, že jsem hledal dle svého umu jak na netu, tak zde na fóru, ale nic co by mi pomohlo jsem nenašel... poradíte prosím?
Řešení dotazu:
zypper ps
vypíše běžící procesy, které používají knihovny(soubory), které už nejsou na disku - tedy byly smazány v průběhu aktualizací a mohu se rozhodnout, co s procesy dělat. (typicky restart procesu) U LO mohla část běžet stále v operační paměti část a mezitím aktualizace vyměnila knihovny. U dlouhodobě jedoucích strojů, které se jen uspávají je to dobré hlídat.
Původně jsem podezíral Sambu na firemním serveru, protože se na ni dostanu právě jen přes Dolphina ale nedaří se mi ji připojit na stálo pro celý PC (vidí ji jen Dolphin, jiné programy ne), ale naposledy jsem tak zůstal viset na CDR souboru otevřeném z CD pro LO Draw,takže Samba v tom bude asi nevinně. Je to ovšem poněkud otravné, tím spíš že při připojení jakéhokoliv nového média automountem se automaticky otvírá jako správce souborů právě Dolphin.Tohle bylo třeba napsat hned na začátku. Pokud připojíte se k souborům pomocí Dolphina na smb share a jinak ne, tak se není co divit, že LO nefunguje. (fakticky ji musí vidět celé KDE) S Dolphinem byste stejně mohl být připojený třeba na SFTP server a pravděpodobně by vás nenapadlo spouště soubory na takto připojeném úložišti. se sambou je to stejně. Lokace souboru je nějaké url tvaru
smb://server/adresar/soubor
, ale to není lokace, které bude rozumět LO. stejně jako nebude rozumět lokaci sftp://server/soubor
. Programy obecně pracují jen se soubory, které jsou v linuxovém stromu. To že některé programy zvládnou i výše jmenované lokace znamená, že k nim přistupují přes nějakou mezivrstvu. V případě KDE je to tuším kio (KDE input/output), které programům z KDE, které otvirají soubory přes kio umožní přístup i k takovéto lokaci. (fakticky stejně proběhne kopie do temporárního souboru, práce na něm a po uložení zase kopie zpět na vzdálený soubor) Jiné programy, které nejsou pro KDE ale takovou lokaci neznají a tím pádem při předhození takového jména souboru mohou padat.
Default automountu se dá nastavit na jakéhokoliv správce. Ale automount vzdálený share připojí do filesystému. pokud Sambu mountnu, nebo pokud si SFTP server připojím pomocí sshfs tak soubory mám ve filovem stromu a mohu se k nim dostat jakýmkoliv programem včetně LO.
libreoffice %U
a případně s specifikací podmodulu. Nasledně poslat přesné chyby, které nastanou. Ostatně jednak je Draw a Base vnitřní součástí LO (volání libreoffice --base
) jedank samotný libreoffice je script, který fakticky spouští soffice.bin
, ale také, když se do uživatel podívá, umí spustit strace
, je-li třeba hledat pády.
Pochopil jsem to správně, že problémy vznikly až po Vaší instalaci nové verze LibreOffice do PC?Ne, problémy jsou už s distribuční verzí LO balíku, resp. vypadá to, že to možná bude problém přímo linuxové distribuce, nikoliv kancelářského balíku, jen se to zrovna na něm bohužel projevuje.
Pokud se jedná o firemní počítač, bylo by spíše vhodné kontaktovat Vašeho správce sítě/IT a přednést Vaše problémy jemu.Bohužel tam víceméně zastupuji roli správce sítě já, ten kdo tam je v této pozici oficiálně ani nedokázal (nebo nechtěl) správně nastavit na serveru sdílení NFS, musel jsem si to udělat sám. Mageiu jsem použil proto, že je následovníkem Mandrivy, kterou jsem celkem dobře znal a celkem dobře fungovala (a navíc ten klikací správce je velká výhoda, funguje jak má, to v Mandrivě udělali celkem dobře, je propracovaný hodně do hloubky a nechá se v něm nastavit kdeco poměrně do detailů). Z Mageii popravdě taky moc nadšený nejsem, už od trojky se to chová chvílema prazvláštně, ale je pořád nejpodobnější tomu, s čím mám zkušenosti, v práci není čas učit se novou distribuci, a ani nevím na jakou bych měl případně obměnit (RPM/KDE a dobrá funkčnost už ze startu jsou podmínky; na žádné "sudo" by default nejsem zvědavý).
#Melo by zrychlit start OpenOffice 127.0.0.1 localhost.(none)Předpokládám, že SELINUX nepoužíváš a v MCC máš zabezpečení nastavené dobře. Jinak Osobně jsem používal Mandrake/Mandrivu přes 1O let. Grafické rozhraní je pěkné, ale nebylo vždy funkční, takže jsem stejně nakonec nastavoval vše ručně. Doporučuji doma si zkusit instalaci Debianu nebo CentOS. Změna není zas tak velká a odměnou bude, že najdeš stabilnější prostředí, něco nového se naučíš a najdeš zde více odpovědí na chyby v těchto distrech.
mkdir /root/backup-var-lib-rpm cp -avx /var/lib/rpm /root/backup-var-lib-rpm/ rm -f /var/lib/rpm/__db* rpm -vv --rebuilddb
vypadá to, že to možná bude problém přímo linuxové distribuce, nikoliv kancelářského balíku, jen se to zrovna na něm bohužel projevujeŽe LO nemá v závislostech Javu je dost dobře možné, nic to ovšem nemění na tom, že problém s tímto postupem zmizel (tedy nerad bych to zakřiknul jak už se mi tu jednou povedlo, ale dnes jsem s tím balíkem pracoval celý den bez sebemenšího zaškobrtnutí, rozdíl byl jasně patrný, předtím to tak hladké a bez zádrhelů rozhodně nebylo). Beru to jako kompliment dobrému pozorovateli, děkuji
Tiskni
Sdílej: