Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
Mapy.cz rostou a postupně přechází na Mapy.com. V plánu je vylepšení Map novými zahraničními uživateli.
Byl představen Raspberry Pi PoE+ Injector pro napájení Raspberry Pi po datovém síťovém kabelu (PoE). Cena je 25 dolarů.
Jakub Vrána napsal AI plugin sql-gemini pro nástroj pro správu databáze v jednom PHP souboru Adminer. Plugin dovoluje sestavovat SQL dotazy pomocí AI, konkrétně pomocí Google Gemini.
Nastavit transparentní DNS proxy je snadní.
U mě to na rútru vypadá (pro konkrétní seznam DNS serverů - hlavně šmíráků z gůglu) tak nějak:
# Transparent DNS proxy ... iptables -t nat -I PREROUTING -i $LAN_IF -p udp -d $EVIL_DNS --dport 53 -j DNAT --to $DNS_SERVER:53 iptables -t nat -I PREROUTING -i $LAN_IF -p icmp -d $EVIL_DNS -j DNAT --to $DNS_SERVER:53 iptables -I FORWARD -d $EVIL_DNS -p udp --dport 53 -j DROP iptables -I FORWARD -d $EVIL_DNS -p tcp --dport 53 -j DROP iptables -I FORWARD -d $EVIL_DNS -p icmp -j DROP iptables -I FORWARD -s $EVIL_DNS -j DROP
přičemž v $EVIL_DNS je seznam "zlých" DNS serverů a v $DNS_SERVER lokální transparentní DNS proxy, kde si můžu filtrovat dle libovosti. Udělat obecnou transparentní proxy bude ještě snažší...
Jestiť otázka, jestli má cenu přebírat něčí databázi, pač pak se člověk může dočkat různých překvapení.
Já osobně blokuji DNS 1) dle tohoto seznamu: https://www.bentasker.co.uk/adblock/autolist.txt, 2) a totoho: http://mirror1.malwaredomains.com/files/domains.txt, 3) a následujícího mého osobního seznam domén:
facebook.com fbcdn.net fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net myspace.com myspacecdn.com gravatar.com platform.linkedin.com platform.twitter.com licdn.com xing.com xingassets.com xing-share.com whatsapp.com assets.tumblr.com feedspot.com vortex-win.data.microsoft.com settings-win.data.microsoft.com cms.msn.com pipe.skype.com weather.microsoft.com core.windows.net ssw.live.com storage.live.com skyapi.live.com mesh.com xboxlive.com mp.microsoft.com addthis.com delicious.com buzzfeed.com webtrends.com clustrmaps.com doubleclick.net coremetrics.com adobetm.com scorecardresearch.com researchnow.com sharethis.com quantserve.com quantcast.com outbrain.com mathtag.com imrworldwide.com truste.com plista.com nuggad.net nugg.ad optimizely.com yieldlab.net krxd.net webtrekk.net revsci.net bootstrapcdn.com brightcove.com llnwd.net meetrics.com abmr.net visualrevenue.com lp4.io adition.com pagefair.com statcounter.com rnengage.com adform.net monetate.com technorati.com followerscounter.com googleusercontent.com googleadservices.com googlesyndication.com googletagmanager.com googletagservices.com metric.gstatic.com fonts.googleapis.com fonts.gstatic.com fonts.net myfonts.net clicky.com getclicky.com ppcpowertools.com alexa.com guim.co.uk sfx.ms pixel.wp.com t4ft.de ivwbox.de research.de.com adtech.de adtech.com ioam.de vgwort.de meetrics.de emetric.de infonline.de tfag.de vinsight.de iqcontentplatform.de vhb.de toplist100.org toplist100.net 100.toplist.com isecure.cz analogic.cz meetrics.cz licdn.com gemius.pl ngastatic.com astinus.cz safebrowsing.clients.google.com safebrowsing-cache.google.com navigationshilfe.t-online.de navigationshilfe1.t-online.de navigationshilfe2.t-online.de stun.xten.com http.com ssw.live.com my.netgear.com avg.com
Samozřejmě je nutné zajistit, aby se nekousaly domény z dvou seznamů. Ale na to mám šikovný skript. Blokuji přes Unbound...
Tiskni
Sdílej: