V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Nastavit transparentní DNS proxy je snadní.
U mě to na rútru vypadá (pro konkrétní seznam DNS serverů - hlavně šmíráků z gůglu) tak nějak:
# Transparent DNS proxy ... iptables -t nat -I PREROUTING -i $LAN_IF -p udp -d $EVIL_DNS --dport 53 -j DNAT --to $DNS_SERVER:53 iptables -t nat -I PREROUTING -i $LAN_IF -p icmp -d $EVIL_DNS -j DNAT --to $DNS_SERVER:53 iptables -I FORWARD -d $EVIL_DNS -p udp --dport 53 -j DROP iptables -I FORWARD -d $EVIL_DNS -p tcp --dport 53 -j DROP iptables -I FORWARD -d $EVIL_DNS -p icmp -j DROP iptables -I FORWARD -s $EVIL_DNS -j DROP
přičemž v $EVIL_DNS je seznam "zlých" DNS serverů a v $DNS_SERVER lokální transparentní DNS proxy, kde si můžu filtrovat dle libovosti. Udělat obecnou transparentní proxy bude ještě snažší...
Jestiť otázka, jestli má cenu přebírat něčí databázi, pač pak se člověk může dočkat různých překvapení.
Já osobně blokuji DNS 1) dle tohoto seznamu: https://www.bentasker.co.uk/adblock/autolist.txt, 2) a totoho: http://mirror1.malwaredomains.com/files/domains.txt, 3) a následujícího mého osobního seznam domén:
facebook.com fbcdn.net fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net myspace.com myspacecdn.com gravatar.com platform.linkedin.com platform.twitter.com licdn.com xing.com xingassets.com xing-share.com whatsapp.com assets.tumblr.com feedspot.com vortex-win.data.microsoft.com settings-win.data.microsoft.com cms.msn.com pipe.skype.com weather.microsoft.com core.windows.net ssw.live.com storage.live.com skyapi.live.com mesh.com xboxlive.com mp.microsoft.com addthis.com delicious.com buzzfeed.com webtrends.com clustrmaps.com doubleclick.net coremetrics.com adobetm.com scorecardresearch.com researchnow.com sharethis.com quantserve.com quantcast.com outbrain.com mathtag.com imrworldwide.com truste.com plista.com nuggad.net nugg.ad optimizely.com yieldlab.net krxd.net webtrekk.net revsci.net bootstrapcdn.com brightcove.com llnwd.net meetrics.com abmr.net visualrevenue.com lp4.io adition.com pagefair.com statcounter.com rnengage.com adform.net monetate.com technorati.com followerscounter.com googleusercontent.com googleadservices.com googlesyndication.com googletagmanager.com googletagservices.com metric.gstatic.com fonts.googleapis.com fonts.gstatic.com fonts.net myfonts.net clicky.com getclicky.com ppcpowertools.com alexa.com guim.co.uk sfx.ms pixel.wp.com t4ft.de ivwbox.de research.de.com adtech.de adtech.com ioam.de vgwort.de meetrics.de emetric.de infonline.de tfag.de vinsight.de iqcontentplatform.de vhb.de toplist100.org toplist100.net 100.toplist.com isecure.cz analogic.cz meetrics.cz licdn.com gemius.pl ngastatic.com astinus.cz safebrowsing.clients.google.com safebrowsing-cache.google.com navigationshilfe.t-online.de navigationshilfe1.t-online.de navigationshilfe2.t-online.de stun.xten.com http.com ssw.live.com my.netgear.com avg.com
Samozřejmě je nutné zajistit, aby se nekousaly domény z dvou seznamů. Ale na to mám šikovný skript. Blokuji přes Unbound...
Tiskni
Sdílej: