Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.1a linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení na blogu.
Po půl roce vývoje od vydání verze 47 bylo vydáno GNOME 48 s kódovým názvem Bengaluru. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Vypíchnout lze počáteční podporu HDR, nová výchozí písma Adwaita Sans a Adwaita Mono, přehrávač zvukových souborů Decibely, Pohodu v Nastavení (Digital Wellbeing), …
Engineering Open House v Red Hatu v Brně proběhne v pondělí 31. března [Facebook].
Byla vydána nová stabilní verze 7.2 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 134. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Řešení dotazu:
Protože v linuxu nebudeš mít software pro windows takže ti uáže oss obzor bez pirátství.
Klikaci distra jako je oblíbené bubuntu pro BFU, jsou k prdu. Tudíž podle mě chceš buď klikat, pak volit Widle, nebo mít kontrolu nad systémem a pak Linux. Bubuntu je Linuxo-windows paskvil, který bych tu moc nezmiňovalje jako z Marsu. Primárně chce uživatel na systému vždy pracovat. S co možná nejvyšší efektivitou, což je podíl výsledků a vynaloženého času. Pokud součástí pracovat je "naučit se spravovat Linux" tak cesta přes více ručně konfigurovaná distra může být zajímavá a efektivní. Ale pokud je tím pracovat spíše "přehrávat hudbu a videa", "brouzdat po netu", "něco psát nebo kreslit", "upravovat fotky", tak činnost se systémem je pouze nutný hluchý čas, který uživatel musí jen snést a pokud má nástroje, které tento čas minimalizují je jen dobře. Ještě bych navíc spíše doporučil jiné klikací distro, protože Unity může být příliš rozdílný způsob ovládání. takže bych volil spíše KDE nebo XFCE prostředí ať již v třeba v Kubuntu, Xubuntu Mintu nebo mě favorizovaném openSUSE.
Doporučuji Ubuntu 14.04.3 LTS amd64, + gnome-session-fallback (lepší než Xfce a umí Compiz), většina aplikací je ve Windows a Ubuntu stejná:
1) Chrome
2) Firefox
3) Thunderbird
4) VLC
5) Clementine
6) Viber
7) Steam
8) LibreOffice
= tohle pokryje IMHO 99 % potřeb běžného uživatele, navíc další programy jsou zdarma a ne jako shareware či malware.
Mně fyzicky zdechl před pár týdny disk a nechce se mi to několikrát instalovat ručně (mám před reklamací půjčený cizí externí disk), tak zde je instalační skript:
https://raw.githubusercontent.com/mxdpeep/ubuinstall/master/install.sh
stačí nainstalovat po čisté instalaci Ubuntu z xterm:
wget https://raw.githubusercontent.com/mxdpeep/ubuinstall/master/install.sh
chmod +x install.sh
sudo ./install.sh
Tiskni
Sdílej: