Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »6. červen je dnem za skutečný internet (neboli Světový den IPv6). Již tradiční příležitost urgovat svého ISP, kdy zavede do sítě IPv6, ale také příležitost šířit osvětu i mezi netechnické uživatele. V současnosti má IPv6 v ČR jen cca 20 % uživatelů (podle statistik společností Akamai a Google).
Řešení dotazu:
Protože v linuxu nebudeš mít software pro windows takže ti uáže oss obzor bez pirátství.
Klikaci distra jako je oblíbené bubuntu pro BFU, jsou k prdu. Tudíž podle mě chceš buď klikat, pak volit Widle, nebo mít kontrolu nad systémem a pak Linux. Bubuntu je Linuxo-windows paskvil, který bych tu moc nezmiňovalje jako z Marsu. Primárně chce uživatel na systému vždy pracovat. S co možná nejvyšší efektivitou, což je podíl výsledků a vynaloženého času. Pokud součástí pracovat je "naučit se spravovat Linux" tak cesta přes více ručně konfigurovaná distra může být zajímavá a efektivní. Ale pokud je tím pracovat spíše "přehrávat hudbu a videa", "brouzdat po netu", "něco psát nebo kreslit", "upravovat fotky", tak činnost se systémem je pouze nutný hluchý čas, který uživatel musí jen snést a pokud má nástroje, které tento čas minimalizují je jen dobře. Ještě bych navíc spíše doporučil jiné klikací distro, protože Unity může být příliš rozdílný způsob ovládání. takže bych volil spíše KDE nebo XFCE prostředí ať již v třeba v Kubuntu, Xubuntu Mintu nebo mě favorizovaném openSUSE.
Doporučuji Ubuntu 14.04.3 LTS amd64, + gnome-session-fallback (lepší než Xfce a umí Compiz), většina aplikací je ve Windows a Ubuntu stejná:
1) Chrome
2) Firefox
3) Thunderbird
4) VLC
5) Clementine
6) Viber
7) Steam
8) LibreOffice
= tohle pokryje IMHO 99 % potřeb běžného uživatele, navíc další programy jsou zdarma a ne jako shareware či malware.
Mně fyzicky zdechl před pár týdny disk a nechce se mi to několikrát instalovat ručně (mám před reklamací půjčený cizí externí disk), tak zde je instalační skript:
https://raw.githubusercontent.com/mxdpeep/ubuinstall/master/install.sh
stačí nainstalovat po čisté instalaci Ubuntu z xterm:
wget https://raw.githubusercontent.com/mxdpeep/ubuinstall/master/install.sh
chmod +x install.sh
sudo ./install.sh
Tiskni
Sdílej: