Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Řešení dotazu:
unrar
. Když spustíš nějaký terminál (třeba Konsole, XTerm a podobně) a napíšeš unrar
a dáš Enter, co se stane? Pokud máš unrar
v systému nainstalovaný, měla by se ti vypsat nápověda, jak jej používat. Pak stačí v adresáři se zabaleným souborem napsat v terminálu unrar x nazevzabalenehosouboru.rar
a zabalený soubor se ti rozbalí včetně případných adresářů.
zypper install baliček
, distribuce založené na Debianu (Debian/Ubuntu/Mint) přikaz sudo apt-get install balíček
a jsou i jiné instalátory v jiných distribucích. Všechny distribuce mají v standardním repozitáři balíček unrar
. Některé i rar
(některé ho mají v dalších uživatelských repozitářích a je nutné je samostatně připojit). Ručně nějaké stažení rozbalení a nakopírování je téměř vždy špatně, protože jednak takto vložený program se automaticky neaktualizuje tak jak se aktualizují programy z repozitářů a za druhé nemá vyřešené závislosti na knihovnách, tedy pokud některá knihovna, která je potřeba k jeho běhu není nainstalována, nic s tím nedělá a jen dá chybovou hlášku, že knihovna chybí. Takže první otázka je, co je to za linux? Druhá jaké je grafické prostředí?
lsar
, který se nachází ve Fedoře v balíčku unar
. Kdybych náhodou na ten rar v Dolphinu omylem nekliknul, tak bych tohle asi nikdy nezjistil.
Potrebuji rozbalit .rar. A ono to umi jen .zip.
apt-get install unrar unrar x soubor.rarNa ne-debian distribucích ten první příkaz obdobně (např. yum na Fedoře).
Takze se snazim nainstalovat neco, co by to umelo, ale instalace cehokoli troskota bud na tom, ze bezostysne je v navodu nejaky driver, ktery ma koncovku .exeJak to proboha instaluješ?
ze mam z rozbaleneho winraru nakopirovat soubory do /usr/sbinTakové věci důrazně nedoporučuji, pokud fakt nevíš, co děláš, a že je to potřeba. Do /usr/sbin nikdy nehrabej, do /usr/local/sbin je občas potřeba hrábnout typicky pokud potřebuješ nějakou aplikaci programovat - určitě ne v případě, že chceš rozbalit rar. Z tohoto důvodu ti neporadím, jak zapisovat do /usr/sbin. Kdyby to bylo opravdu potřeba, věděla bys, jak na to.
/usr/sbin
, tak bych se toho dost obával.
Z repozitářů (Správce software, Apper, Synaptic, …) nainstaluj balíček unrar
. Potom bude ten program, který používáš na rozbalování ZIPů (ať už je to Ark, File Roller, Nautilus, Dolphin či třeba Midnight Commander), umět rozbalovat i RARy.
Tiskni
Sdílej: