Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Řešení dotazu:
unrar
. Když spustíš nějaký terminál (třeba Konsole, XTerm a podobně) a napíšeš unrar
a dáš Enter, co se stane? Pokud máš unrar
v systému nainstalovaný, měla by se ti vypsat nápověda, jak jej používat. Pak stačí v adresáři se zabaleným souborem napsat v terminálu unrar x nazevzabalenehosouboru.rar
a zabalený soubor se ti rozbalí včetně případných adresářů.
zypper install baliček
, distribuce založené na Debianu (Debian/Ubuntu/Mint) přikaz sudo apt-get install balíček
a jsou i jiné instalátory v jiných distribucích. Všechny distribuce mají v standardním repozitáři balíček unrar
. Některé i rar
(některé ho mají v dalších uživatelských repozitářích a je nutné je samostatně připojit). Ručně nějaké stažení rozbalení a nakopírování je téměř vždy špatně, protože jednak takto vložený program se automaticky neaktualizuje tak jak se aktualizují programy z repozitářů a za druhé nemá vyřešené závislosti na knihovnách, tedy pokud některá knihovna, která je potřeba k jeho běhu není nainstalována, nic s tím nedělá a jen dá chybovou hlášku, že knihovna chybí. Takže první otázka je, co je to za linux? Druhá jaké je grafické prostředí?
lsar
, který se nachází ve Fedoře v balíčku unar
. Kdybych náhodou na ten rar v Dolphinu omylem nekliknul, tak bych tohle asi nikdy nezjistil.
Potrebuji rozbalit .rar. A ono to umi jen .zip.
apt-get install unrar unrar x soubor.rarNa ne-debian distribucích ten první příkaz obdobně (např. yum na Fedoře).
Takze se snazim nainstalovat neco, co by to umelo, ale instalace cehokoli troskota bud na tom, ze bezostysne je v navodu nejaky driver, ktery ma koncovku .exeJak to proboha instaluješ?
ze mam z rozbaleneho winraru nakopirovat soubory do /usr/sbinTakové věci důrazně nedoporučuji, pokud fakt nevíš, co děláš, a že je to potřeba. Do /usr/sbin nikdy nehrabej, do /usr/local/sbin je občas potřeba hrábnout typicky pokud potřebuješ nějakou aplikaci programovat - určitě ne v případě, že chceš rozbalit rar. Z tohoto důvodu ti neporadím, jak zapisovat do /usr/sbin. Kdyby to bylo opravdu potřeba, věděla bys, jak na to.
/usr/sbin
, tak bych se toho dost obával.
Z repozitářů (Správce software, Apper, Synaptic, …) nainstaluj balíček unrar
. Potom bude ten program, který používáš na rozbalování ZIPů (ať už je to Ark, File Roller, Nautilus, Dolphin či třeba Midnight Commander), umět rozbalovat i RARy.
Tiskni
Sdílej: