Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
SuSE Linux 7.3 was released on Saturday, October 23, 2001. It reached its End of Lifetime on December 15, 2003. Some packages included with SuSE Linux 7.3 were:A to jsem si nedávno při likvidaci CentOS5 myslel, že na nic staršího už nenarazím.
- KDE 2.2.1
- Linux kernel 2.4.10
- Netscape Navigator 6.1
- GNOME 1.4.1 beta2
Sambu z roku 2001 bych rovnou zavrhl, rozchodit sdílení je občas trochu magie i s novější.
Moje zkušenosti jsou spíš opačné: čím novější Samba, tím komplikovanější je rozchodit obyčejné nasdílení adresáře na hostu s windowsovým virtuálem.
u nás v práci jsou dva "ajťáci" před kterýma když řekneš Linux, tak si zacpou uši a nahlas křičej lalalalalalalala :DVyhodit. Takový člověk není admin, ale pošuk. Jednou se to projeví u linuxu a open source, jindy se to projeví při něčem jiném.
Teda pokiaľ sa nejedná o samovraha ktorý si potrebuje ukončiť profesnú kariéru pomocou bezpečnostného incidentu.To jsem mu psal taky.
# apt-get install samba sshfs # sshfs user@suse:adresář/ adresář/ /etc/samba/smb.conf: [homes] comment = Home Directories browseable = yes read only = no create mask = 0700 directory mask = 0700 valid users = %S path = /home/%U/samba follow symlinks = yes wide links = yes unix extensions = no # adduser ble # smbpasswd -a ble # /etc/init.d/samba restart
Tiskni
Sdílej: