Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Jedna se karty CyberStormPPC - http://amiga.resource.cx/exp/cyberstormppc s procesorem PowerPC 604e a 68060.
Puvodni Amiga OS 3.1, 3.9 a PPC nativni 4.0 respektive nejnovejsi 4.1 neni problem.
Prava challenge je v instalaci alternativniho OS na takovemto historickem stroji.
Instalace vyuzivajici procesor 68060 jsou relativne bezproblemove, ale pokud chceme vyuzit PPC cast tohoto dualniho systemu, je to slozitejsi.
Aktualni Debian 8.x, stejne jako nedavno vydany NetBSD 7.0 jsou podporovany, ale pouze na m68k architekture.
Podpora Amiga PPC tzv APUS, skoncila pred davnymi roky s kernelem 2.4.21.
Debian PPC 3.1 - Sarge jiz na tomto stroji bezi.
Nyni bych rad vyzkousel i dalsi distribuce, ktere sveho casu bylo podporovane na dane konfiguraci.
SUSE 7.3 PowerPC edition byl tehdy komercnim porduktem s cenou kolem 80USD.
Oficialne nikdy nebylo ke stazeni z netu, ale zkusim napsat adminovi.
Jedna se kuriozitu, konicek - proste challenge.
LinuxPPC 1999/2000 Q4 shanim uz dlouho - psal jsem na vsechny strany, spravcum ftp serveru, kteri to kdysi mirrorovali. Odpoved prisly, ale data uz ruznych duvodu nemaji. Na SuSE jsem psal take - uplne bez odpovedi.V archivech jsem nasel rozbalene cd a v README je README on SuSE Linux PPC 7.0 2000/09/27, to .iso tam pro ppc neni, muselo by se eventuelne vyrobit.
Tiskni
Sdílej: