O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
mount /dev/mdX /home/foo mount /dev/mdY /home/barNebudu spekulovat nad resenim a predpokladam, ze je to SW RAID.
Mám nastaven HW Raid přímo přes HP Inteligent Provisioning (mám řadič B140i), nikde na netu jsem se nedočetl, zda-li nastavovat přímo RAID v linux nebo přes HP.Doporučuji používat SW RAID. Na HW RAIDu jsem viděl různé divné bugy a nejde to ladit a taky když ti odejde, disky většinou jinde nepřečteš. SW RAID strčíš do libovolného jiného počítače s Linuxem. A pokud se rozhodneš pro btrfs, tak je to úplně jasné.
Lze mountovat jeden stejný "adresář", tedy /home nebo musím pro každý disk dělat "podadresáře"?Podadresář. A přijde mi to hloupé, protože ti na jednom třeba dojde místo a budeš to muset přesouvat a symlinkovat a bude v tom bordel.
Jak se potom řeší případné Cachování jako je tomu v nastavení RAIDů?Používá se standardní pagecache Linuxu jako všude jinde.
To dokáže Linux pomocí doinstalovaného ovladače RAIDU využívat také?HW RAIDy si řeší cache samy, operační systém do toho nevidí. Přijde mi, že se může hodit bateriová cache u aplikací, kde je kritický čas zapsání, jinak je to zbytečné.
Btrfs tam není.Ale ty nechceš mít MD RAID a nad tím btrfs, ty chceš mít btrfs rovnou na discích a nad tím BTRFS RAID. MD RAID chceš možná na začátku velký tak 10 GB na / a ten dej klidně ext4.
btrfsck
, ale zase moc dlouho to není. Tak rok, rok a půl.
To btrfs umí tedy to co LVM, je to tak, ne?Umí většinu toho, co LVM, a něco navíc. Konkrétně neumí vyrobit blockdevice (což tě nezajímá když nebudeš provozovat virtuální počítače), ale zase na rozdíl od kombinace MD RAID+LVM umí dělat RAID1 přes libovolný počet různě velkých disků. Další užitečná věc v btrfs pro archivaci dat jsou checksumy, které kontrolují, že data na disku „sedí“ (osobně ani po rok trvajícím průzkumu nedokážu posoudit, jak často se poškodí data na MD RAIDu s běžným hardware - máme asi 50 TB dat, MD už párkrát nahlásilo, že mu nějaký blok nesedí, ale nedokázal jsem z kernelu dostat informace, jak se to opravilo).
UUID=XXX /home btrfs compress=zlib,subvol=home,autodefrag,auto 0 1
Tiskni
Sdílej: