Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.12 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.13. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies. Odstraněn byl souborový systém ReiserFS.
19. ledna 2038 přeteče hodnota time_t na 32bitových systémech, na vyřešení problému roku 2038 (Y2K38) tedy zbývá 13 let. Např. Debian v uplynulém roce přešel na 64bitový čas. Bernhard Wiedemann z openSUSE sdílí chyby v sestavení rozšířeného softwaru.
Byla vydána druhá opravná verze 21.2 v dubnu loňského roku vydané verze 21 multimediálního centra Kodi (dříve XBMC, Wikipedie) s kódovým označením Omega.
TikTok ve Spojených státech v sobotu večer místního času přerušil činnost. Uživatelé čínskou firmou vlastněné sociální sítě dostali zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat. TikTok je momentálně nedostupný v obchodech s aplikacemi Google Play a App Store. Podle zákona přijatého loni a potvrzeného v pátek soudem měla platforma do dneška přerušit spojení se svou mateřskou společností ByteDance, která sídlí v Číně, nebo činnost v
… více »Wings 3D, tj. open source 3D modelovací program naprogramovaný v programovacím jazyce Erlang zaměřený na modelování pomocí subdivision a inspirovaný programy Nendo a Mirai od Izware, byl vydán v nové opravné verzi 2.4.1. Ke stažení již také ve formátu Flatpak z Flathubu.
Webový prohlížeč Dillo byl vydán ve verzi 3.2.0. Přidává podporu vzorců v SVG, obrázků ve WebP, změny velikosti stránky či možností posouvání. Nedávno oslavil 25. výročí vzniku.
Hra Mini Thief je na Steamu zdarma napořád, když aktivaci provedete do 24. ledna do 19.00 [ProtonDB].
Certifikační autorita Let's Encrypt oznámila, že bude volitelně nabízet krátkodobé certifikáty s šestidenní platností a navíc s možností vystavit je na IP adresu. Zvolit typ certifikátu bude možné v certifikačním profilu ACME.
Herní konzole Nintendo Switch 2 byla oficiálně potvrzena. Vyjde letos. Trailer na YouTube. Více ve středu 2. dubna na Nintendo Direct.
Byl vydán Linux Mint 22.1 s kódovým jménem Xia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Linux Mint 22.1 bude podporován do roku 2029.
mount /dev/mdX /home/foo mount /dev/mdY /home/barNebudu spekulovat nad resenim a predpokladam, ze je to SW RAID.
Mám nastaven HW Raid přímo přes HP Inteligent Provisioning (mám řadič B140i), nikde na netu jsem se nedočetl, zda-li nastavovat přímo RAID v linux nebo přes HP.Doporučuji používat SW RAID. Na HW RAIDu jsem viděl různé divné bugy a nejde to ladit a taky když ti odejde, disky většinou jinde nepřečteš. SW RAID strčíš do libovolného jiného počítače s Linuxem. A pokud se rozhodneš pro btrfs, tak je to úplně jasné.
Lze mountovat jeden stejný "adresář", tedy /home nebo musím pro každý disk dělat "podadresáře"?Podadresář. A přijde mi to hloupé, protože ti na jednom třeba dojde místo a budeš to muset přesouvat a symlinkovat a bude v tom bordel.
Jak se potom řeší případné Cachování jako je tomu v nastavení RAIDů?Používá se standardní pagecache Linuxu jako všude jinde.
To dokáže Linux pomocí doinstalovaného ovladače RAIDU využívat také?HW RAIDy si řeší cache samy, operační systém do toho nevidí. Přijde mi, že se může hodit bateriová cache u aplikací, kde je kritický čas zapsání, jinak je to zbytečné.
Btrfs tam není.Ale ty nechceš mít MD RAID a nad tím btrfs, ty chceš mít btrfs rovnou na discích a nad tím BTRFS RAID. MD RAID chceš možná na začátku velký tak 10 GB na / a ten dej klidně ext4.
btrfsck
, ale zase moc dlouho to není. Tak rok, rok a půl.
To btrfs umí tedy to co LVM, je to tak, ne?Umí většinu toho, co LVM, a něco navíc. Konkrétně neumí vyrobit blockdevice (což tě nezajímá když nebudeš provozovat virtuální počítače), ale zase na rozdíl od kombinace MD RAID+LVM umí dělat RAID1 přes libovolný počet různě velkých disků. Další užitečná věc v btrfs pro archivaci dat jsou checksumy, které kontrolují, že data na disku „sedí“ (osobně ani po rok trvajícím průzkumu nedokážu posoudit, jak často se poškodí data na MD RAIDu s běžným hardware - máme asi 50 TB dat, MD už párkrát nahlásilo, že mu nějaký blok nesedí, ale nedokázal jsem z kernelu dostat informace, jak se to opravilo).
UUID=XXX /home btrfs compress=zlib,subvol=home,autodefrag,auto 0 1
Tiskni Sdílej: