Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
mount /dev/mdX /home/foo mount /dev/mdY /home/barNebudu spekulovat nad resenim a predpokladam, ze je to SW RAID.
Mám nastaven HW Raid přímo přes HP Inteligent Provisioning (mám řadič B140i), nikde na netu jsem se nedočetl, zda-li nastavovat přímo RAID v linux nebo přes HP.Doporučuji používat SW RAID. Na HW RAIDu jsem viděl různé divné bugy a nejde to ladit a taky když ti odejde, disky většinou jinde nepřečteš. SW RAID strčíš do libovolného jiného počítače s Linuxem. A pokud se rozhodneš pro btrfs, tak je to úplně jasné.
Lze mountovat jeden stejný "adresář", tedy /home nebo musím pro každý disk dělat "podadresáře"?Podadresář. A přijde mi to hloupé, protože ti na jednom třeba dojde místo a budeš to muset přesouvat a symlinkovat a bude v tom bordel.
Jak se potom řeší případné Cachování jako je tomu v nastavení RAIDů?Používá se standardní pagecache Linuxu jako všude jinde.
To dokáže Linux pomocí doinstalovaného ovladače RAIDU využívat také?HW RAIDy si řeší cache samy, operační systém do toho nevidí. Přijde mi, že se může hodit bateriová cache u aplikací, kde je kritický čas zapsání, jinak je to zbytečné.
Btrfs tam není.Ale ty nechceš mít MD RAID a nad tím btrfs, ty chceš mít btrfs rovnou na discích a nad tím BTRFS RAID. MD RAID chceš možná na začátku velký tak 10 GB na / a ten dej klidně ext4.
btrfsck
, ale zase moc dlouho to není. Tak rok, rok a půl.
To btrfs umí tedy to co LVM, je to tak, ne?Umí většinu toho, co LVM, a něco navíc. Konkrétně neumí vyrobit blockdevice (což tě nezajímá když nebudeš provozovat virtuální počítače), ale zase na rozdíl od kombinace MD RAID+LVM umí dělat RAID1 přes libovolný počet různě velkých disků. Další užitečná věc v btrfs pro archivaci dat jsou checksumy, které kontrolují, že data na disku „sedí“ (osobně ani po rok trvajícím průzkumu nedokážu posoudit, jak často se poškodí data na MD RAIDu s běžným hardware - máme asi 50 TB dat, MD už párkrát nahlásilo, že mu nějaký blok nesedí, ale nedokázal jsem z kernelu dostat informace, jak se to opravilo).
UUID=XXX /home btrfs compress=zlib,subvol=home,autodefrag,auto 0 1
Tiskni
Sdílej: