Firma IBM uvedla svůj první mikropočítač Personal Computer před 45 lety, v srpnu 1981. Základní konfigurace modelu 5150 za 1 565 tehdejších dolarů obsahovala desktop s Intel 8088 a 16KB RAM, Color Graphics Adapter a klávesnici. Právě klávesnice Model F/XT vybavené kapacitními spínači, vlivné a s převodníkem dodnes použitelné, připomíná sběratelský web Admiral Shark's Keyboards.
Slovensko odhalilo ruské součástky ve dvou testovaných zařízeních na zjišťování přestupků v silničním provozu a označilo je za bezpečnostní riziko. S odvoláním na vyjádření slovenského Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) to včera oznámil ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok. Zároveň ohlásil ukončení spolupráce svého úřadu s dodavatelem části uvedeného systému, slovenskou společností Soitron. Opozice, která na problematické kamery upozornila už dříve, vyzvala k odvolání ministra vnitra.
Dle plánu dnes ve 13:00 proběhne veřejný test eDokladů. Jeho cílem je ověřit připravenost aplikace a související infrastruktury na vysokou souběžnou zátěž před podzimními komunálními volbami.
Byla vydána nová verze 3.47 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 3.13 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Byla vydána nová verze 26.1 linuxové distribuce Manjaro (Wikipedie). Její kódové jméno je Bian-May. Ke stažení je v edicích GNOME, KDE PLASMA a XFCE.
Na akci Made by Google 2026 (YouTube) byla oficiálně představena jedenáctá generace telefonů Pixel s novým čipem Google Tensor G6 a hodinky Pixel Watch 5.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) se spolu s partnery z dalších zemí připojil ke společnému upozornění (Joint Cybersecurity Advisory) týkajícímu se probíhající kybernetické kampaně skupiny LAUNDRY BEAR zaměřené na uživatele e-mailové platformy Zimbra Collaboration Suite (ZCS) nejméně od července 2025. NÚKIB doporučuje organizacím využívajícím Zimbra Collaboration Suite neprodleně ověřit, zda
… více »Intel vydal 42 upozornění na bezpečnostní chyby ve svých produktech. Současně vydal verzi 20260811 mikrokódů pro své procesory.
Sny o designu GNOME Shellu, článek s náhledy a videi, představuje dlouhodobou vizi týmu GNOME pro vylepšení uživatelského rozhraní GNOME Shellu. Zatímco nedávné verze přinášely spíše drobné úpravy, designéři nyní plánují zásadnější změny.
Byla vydána nová verze 10.5 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Přináší řadu důležitých bezpečnostních oprav, vylepšení funkcí a oprav chyb. Nově vyžaduje podporu ECC (Elliptic Curve Cryptography) v libcrypto, včetně křivky NISTP521.
Podrobny prehled novych Samsung SSD PCIe disku se da najit tady.
http://www.anandtech.com/show/9702/samsung-950-pro-ssd-review-256gb-512gb
Problem ale je zatim s tim jak to narvat do stroje.
Mam desku s M.2 PCIe slotem s max 2280 rozmerem, ale je pripojena "jen" 10Gb/s, takze resenim je dat to primo do redukce na PCIe podobne jako to ma HyperX Predator nebo HP turbo Z drive.
Bohuzel se zatim hodne blbe shani nejaka redukce pro dva a vice disku. Takze navyseni vykonu pri RAID0 zapojeni se resi hodne spatne.
V podstate se delaj OCZ revo drive a podobny veci, ktere to resi viceportovym SATA III chipem + vice SSD disky na desce a raid pak delaj na tomhle chipu, ale to zrovna neni to prave orechove.
Pokud mas desku s dostatkem volnych rychlych PCIe sbernic, tak pod Linuxem software stripovani a dve nebo tri karty, kazda po jednom disku. Ale bude to neco stat 
Do serveroveho reseni, kdy vyuzijes integrovanou Intel HD grafiku a zbydou ti tri pouzitelne sloty PCIe a nemas zadnou dalsi RAID kartu nebo dualport sitovku, by to mohlo jit.
Ale maji toto pro ctverici vymennych M.2 karet, je to plna vyska, plna delka, pry 8GB/s:
http://www8.hp.com/us/en/campaigns/workstations/z-turbo-drive-g3.html?jumpid=ps_r11260_us/en/smb/zturbo/0415
Tiskni
Sdílej: