Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Řešení dotazu:
..pridat mount parametr..
cat /sys/block/sdb/queue/scheduler
su-
echo deadline > /sys/block/sdb/queue/scheduler
elevator=deadline
echo deadline | sudo tee /sys/block/sdb/queue/schedulernebo
sudo -i echo deadline > /sys/block/sdb/queue/scheduler
cat /sys/block/sdb/queue/scheduler
. Tam jsem zjistil že je to cfg.
Pak jsem použil druhý příkaz viz. echo deadline | sudo tee /sys/block/sdb/queue/scheduler
.
Bohužel nic se nezmění, jako bych neměl práva. Stále na mě kouká cfg... Proč ?
Tak se mi povedlo nastavit deadline, díky za rady...
Ale teď když započnu kopírování z HDD na USB vypadá to že všechno funguje tak jak má.Jenže...
Pokud se film dostane na cca. 1 Gb, všechno se zpomalí a je to stejný problém. To není normální. Přitom mám nastavený ten deadline pro usb (sdb)sudo su echo 104857600 > /proc/sys/vm/dirty_background_bytes echo 209715200 > /proc/sys/vm/dirty_bytesJestli to pomůže, budou se muset ty dva řádky přidat do /etc/rc.local, jinak změna nepřežije restart.
echo 104857600 | sudo tee /proc/sys/vm/dirty_background_bytes echo 209715200 | sudo tee /proc/sys/vm/dirty_bytes
cat /proc/sys/vm/dirty_background_bytesKdybys narazil i tak na problémy, můžeš zkusit ty hodnoty ještě snížit. Pokud je ale srazíš moc, utrpí tím výkon, protože se bude častěji po menších kouscích zapisovat na disk. Dej pozor, že ty hodnoty se uvádí v bytech, pro převod z megabytů je třeba je vynásobit 1048576. (32 MB = 33554432 bytes). Úplně mimochodem, zkusil jsem si na flashku nakopírovat 19 GB adresář s 13 soubory o velikosti cca 1,7 GB. Když byla flashka připojená přes USB 3, žádný zásek jsem nepozoroval, přestože rychlost zápisu spadla někam pod 15 MB/s. Zkoušel jsem to na stroji s Fedorou 23 a 16 GB RAM ve výchozím nastavení, takže jádro mělo povoleno ušpinit až 3,2 GB stránek. Během zápisu bylo konstantně přes 600 000 špinavých stránek, tedy něco přes 2,3 GB. Na USB 2 jsem to zkoušel jen s 1,6 GB souborem a fungovalo to taktéž. Zvláštní, že na Ubuntu to dělá takový chaos...
Tiskni
Sdílej: