abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    včera 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    včera 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 7
    včera 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    15.7. 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 409 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Dotaz: tun, alebo tap

    29.1.2016 13:03 jany2 | skóre: 30 | blog: jany_blog
    tun, alebo tap
    Přečteno: 1729×
    Zacinam sa zoznamovat s openvpn a chcem si nainstalovat ovpn (linux i686). Zatial by som to chcel testovat na desktope a ak to bude fungovat korektne, tak to chcem nasadit na server x86_64.
    Su 2 moznosti pre vyber rozhrania a to TUN (routing) a TAP (bridging). Ktoru je lepsie pouzit pre mna:
    Server bude postaveny na linuxe (ako som spominal) a na server sa budu pripajat klienti (10-15) nechcem aby komunikovali medzi sebou, len cisto zo serverom a jednou aplikaciou na jednom porte (nic viac).
    Co je lepsie TUN, alebo TAP. Nieco som pozeral tu z toho mi vychadza lepsie TAP, ale neviem az tak dobre po anglicky, ale z toho co som pochopil, tak asi TAP.
    upozornujem, ze v linuxe som vecny zaciatocnik ...

    Odpovědi

    29.1.2016 13:48 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: tun, alebo tap
    No, ale prece zadny 'bridging' delat nebudes. Takze bych navrhoval preci jen TUN, ktery pro tebe bude i konfiguracne snazsi na pochopeni.
    29.1.2016 17:13 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: tun, alebo tap
    Co je lepsie TUN, alebo TAP.

    V podstatě ani jedno. Obojí je bída s nouzí ve srovnání se IPSec. Doporučuji vybodnout se na OpenVPN a podobné hračky a nastavit si IPSec. K tomu účelu používám strongswan. (Některé distribuce mají libreswan, openswan a kdovícoještě, ale cokoliv z toho by mělo hravě strčit OpenVPN do kapsy.)

    30.1.2016 01:59 mhepp | skóre: 22
    Rozbalit Rozbalit vše Re: tun, alebo tap
    Můžeš prosím rozvést více své tvrzení?

    Ptám se ze zájmu o věc, nechci se hádat. Díky...
    30.1.2016 20:55 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: tun, alebo tap

    Jakkoliv je OpenVPN uznávané a dokonce už i oficiálně standardizované řešení (co se protokolu týká), nikdy se nezbaví té ošklivé konfigurace s démonem v userspace. Takže každý paket, kterým se OpenVPN zabývá, musí přes ono virtuální rozhraní z kernelu do userspace, tam se šifruje a dešifruje (a otázka je, jak efektivně, protože program v userspace prostě nemá žádnou možnost rozhodovat, na kterém procesoru zrovna běží a jestli bude jeho manipulace s pakety výhodná z hlediska cache) a nakonec následuje další kopie z userspace zpátky do kernelu.

    Naproti tomu IPSec je prostě součástí síťového stacku přímo v kernelu. Tím pádem zdaleka nemusí tolikrát kopírovat data sem a tam a může pracovat mnohem efektivněji z hlediska cache. (Například může všechny vrstvy síťových protokolů, včetně IPSec, zpracovat tentýž procesor, který přijal původní interrupt od síťovky, čímž se zásadně ušetří čas i energie, nedochází k několika context-switchům kvůli (skoro) každému paketu a nepřepisují se úplně zbytečně cache.)

    OpenVPN je jakási složitá tlustá vrstva, která si napřed nad L3 sítí naváže klasickou L4 komunikaci a uvnitř toho komunikačního kanálu pak provozuje v podstatě něco jako virtuální L2 bridge (no, s trochou nadsázky, podle toho, jakou konfiguraci člověk zvolí). Až si jeden říká, what can possibly go wrong. :-D V kontrastu s tímhle se IPSec prostě od začátku do konce tváří jako úplně normální L3 vrstva, která „jenom“ mění způsob interpretace některých paketů z/do některých rozsahů adres. Nehraje si tedy na virtuální rozhraní. Dovede selektivně a transparentně (bez nutnosti vědět o nějakém speciálním zařízení a o jeho adresách) zabezpečit například komunikaci s různými „spřátelenými“ sítěmi. Není potřeba explicitně zakazovat nešifrovanou komunikaci pro případ, kdy náhodou OpenVPN neběží nebo virtuální rozhraní zkrátka z nějakého důvodu není k dispozici, a vůbec tak celkově ubude spousta podivných krajních případů.

    S kompatibilitou napříč různými systémy je na tom IPSec zhruba stejně jako OpenVPN.

    Myslím si, že pokud někdo navrhuje nějaké VPN řešení od píky, neměl byc se nechat zmást tím VPN v názvu OpenVPN a prostě by tam měl dát místo toho IPSec, pokud nemá nějaký zásadní technický důvod k použití OpenVPN. Takový důvod si ale u nově navrhované sítě, která nemusí zajišťovat kompatibilitu s nějakou existující konfigurací klientů, neumím představit.

    Migi avatar 30.1.2016 21:29 Migi | skóre: 59 | blog: Mig_Alley
    Rozbalit Rozbalit vše Re: tun, alebo tap
    Ne, že bych nesouhlasil, pouze podklad do diskuse. :)

    https://openvpn.net/archive/openvpn-users/2004-11/msg00548.html
    29.1.2016 21:15 R
    Rozbalit Rozbalit vše Re: tun, alebo tap
    Plati jednoduche pravidlo: pokial nemas nejaky specialny dovod, tak pouzi TUN.
    Migi avatar 29.1.2016 22:03 Migi | skóre: 59 | blog: Mig_Alley
    Rozbalit Rozbalit vše Re: tun, alebo tap
    Kdyz pouzijes tap, muzes vsechna spojeni pevne svazat s jednim interfacem, s kterym budes moci posleze pracovat pri vytvareni pravidel ve firewallu. S tun budes neustale vytvaret nove docasne interfacy, coz ti bude komplikovat tvorbu bezpecnostnich pravidel.

    Nevyhoda tap je zase treba to, ze android ho minimalne s openvpn neumi.
    30.1.2016 11:25 jany2 | skóre: 30 | blog: jany_blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: tun, alebo tap
    Tak teraz babo rad :)
    upozornujem, ze v linuxe som vecny zaciatocnik ...
    30.1.2016 13:25 jany2 | skóre: 30 | blog: jany_blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: tun, alebo tap
    Kedze vo VPN nie som az tak doma, stale neviem co pouzit tun/tap. Pre lepsie pochopenie dam sem obrazok o co mi konkretne ide.
    Na realnej IP adrese 192.168.1.2 je server. Na nom chcem postavit OVPN napr. so sietou 10.0.0.0. Takze po nainstalovani ovpn a zakladnej konfiguracii confu sa vytvori virtualna sietovka (tun/tap) a bude mat IP 10.0.0.1 (predpokladam, ze vsetky certifikaty a kluce su uz na spravnom mieste (ako na servery, tak u klientov)).

    Predpokladajme, ze klient/i sa pripojili uspesne a ziskali IP adresy 10.0.0.x. Ako je potrebne nakonfigurovat firewall, aby nemohli nic, len aby mali pristup na 10.0.0.1 a port 40000 (nic viac, nic menej). Teoreticky by mohlo stacit pravidlo, ktore vsetko zahadzuje a povoluje len port 40000.
    upozornujem, ze v linuxe som vecny zaciatocnik ...
    30.1.2016 21:28 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: tun, alebo tap
    Pokracovani -> ZDE
    Max avatar 30.1.2016 21:38 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: tun, alebo tap
    TAP - běží na L2 (je to jako další síťovka v pc), trošku náročnější na datový tok, protuneluje všechno bez rozdílu

    TUN - běží na L3 vrstvě, méně náročnější na datový tok, nejde bridgovat, může se tunelovat jen něco. Má podporu v Androidu a iOS.

    Sesumírováno je to dobře třeba zde : Bridging vs. routing

    Pro propojení lokalit/poboček se nepoužívá OpenVPN, ale IPSEC tunely.
    Pro připojení klientů do hlavní lokality se používá buď OpenVPN, nebo L2TP over IPSEC.
    Konfigurace L2TP a IPSECu je o něco náročnější, jak konfigurace OpenVPN, ale není to problém.
    Dále ještě relativně nedávno nebyla dostupná implementace více L2TP klientů, co jsou za natem (jednou veřejnou IP). Myslím, že toto už do Strongswanu doputovalo, ale nejsem si tím jist. Tato skutečnost někoho trápit nemusí, někoho ano.

    My jsme třeba v práci přešli na OpenVPN v režimu TUN + máme funkční i L2TP (nativní podpora je v iOS, Android i Windows).
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.