Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Řešení dotazu:
apt-get remove fake-hwclock
echo mcp7941x 0x6f > /sys/bus/i2c/devices/i2c-1/new_deviceA co potom poví
sudo hwclockPříkaz date pracuje pouze s SW hodinama v OS.
Tvrdil jsem, ze je umim cist, protože jsem je na I2C sbernici videl a na hwclock -r jsem dostaval odpověď. Zrejme to ale byla odpověď od fake-hwclock
Ano, cetl. Je to oficialni wiki a podle toho jsem uspesne postupoval. Az do konce. Jediny zadrhel je v tom, ze po vypnuti a startu byl cas o dobu vypnuti opozdeny. Cili jako bych RTC nemel. Po odinstalaci fale-hwclock je cas po restartu v OS 1.1.1970 a v RTC nedostupny, viz vys.
Co mi odpovida hwclock ted z hlavy nevim (po tolika pokusech) vecer kouknu. Ale hwclock -r mi ted, po odinstalaci fake-hwclock vypise chybu (vyse zminenou). Po zadani hwclock -w a kontrole hwclock -r vrati spravny cas. Po vypnuti a zapnuti zase chybu a tak dokola.
Jinak na desce je mcp79410. Ja zadaval dle wiki mcp7941x. Nemuze byt chyba v tom?
Jediny SW k desce (ne dodavany, ale ke stazeni) je EVOK: https://github.com/UniPiTechnology/evok
Vse ostatní na desce funguje, relátka umim sepnout, precist stavy vstupu i hodnot z 1-wire cidel. Jen ten cas :(hwclock -r --debuga
cat /sys/class/rtc/rtc0/{date,time,hctosys,uevent}?
Tak vas vsechny zdravim, deska je doma a tika jak ma. Nyni 9.4.2016 je na wiki temer funkcni navod. Postupoval jsem nasledovne: 1. nainstaloval jsem system (nyni zavadec na kartu a system + data na USB flash) na RTC to nema vliv, jen budu testovat caste zapisovani... 2. I2C jsem povolil v klikacim menu systemu 3. instalnul jsem EVOK a) git clone https://github.com/UniPiTechnology/evok b) cd evok chmod +x install-evok.sh uninstall-evok.sh sudo ./install-evok.sh 4. test na http://localhost deska odpovidala 5. instalace sudo apt-get install i2c-tools (toto na wiki zmineno neni, mene zkusenym to muze zkazit radost, protoze pokus o vypis adres bez toolsu vrati chybu) 6. nyni i2cdetect -y 1 vraci tabulku s adresami (na pozici 6f zobrazuje "6f") - (pozdeji UU pry znamena, ze se zarizeni pouziva) 7. /boot/config.txt kontrola je-li obsazeno device_tree_param=i2c_arm=on nebo device_tree_param=i2c1=on a pridani # Enable MCP7941x RTC chip dtoverlay=i2c-rtc,mcp7941x na konec souboru 8. /lib/udev/hwclock-set zakomentovani #if [ -e /run/systemd/system ] ; then # exit 0 #fi Ve vysledku je tento zpusob jednodussi a na rozdil od toho prvniho i funkcni. Vsem timto dekuji za snahu pomoci a doufam, ze techto 8 bodu pomuze pripadnym dalsim zajemcum ;)btw: jestli dobre koukam, tak primarni byl ten cmdline(config.txt) parametr ;)
Tiskni
Sdílej: