Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
! flora jetel len ! fauna jelen lev ! nebe letadlo jelen tupolev ! dalsi lentilka jelenice jitrnice jetel lev
Řešení dotazu:
uniq seznam.txt
uniq seznam.txt
dá úplně stejný výsledek jako cat seznam.txt
.
$ cat duplitest.txt ! flora jetel len ! fauna jelen lev ! nebe letadlo jelen tupolev ! dalsi lentilka jelenice jitrnice jetel levmi vypíše po
$ uniq -c -w 3 duplitest.txt 1 ! flora 1 jetel 1 len 1 ! fauna 1 jelen 1 lev 1 ! nebe 1 letadlo jelen 1 tupolev 1 ! dalsi 1 lentilka 1 jelenice 1 jitrnice 1 jetel 1 levpřitom by měl vypsat
$ uniq -c -w 3 duplitest.txt 2 jet 2 len 2 jel 2 levalespoň to tak chápu z toho externího příkladu.
Vzhledem k tomu, že to chceš dělat interaktivně, tak to lze udělat např. následovně. Uložíš si všechny duplicitní řádky do souboru duplicate.lines:
$ sort input.txt |uniq -d >duplicate.lines
V oblíbeném textovém editoru smažeš ze souboru duplicate.lines řádky, které nechceš odstranit:
$ vim duplicate.lines
Z původního vstupního souboru odfiltruješ všechny řádky, které jsou v souboru duplicate.lines a výstup uložíš do nového souboru new_input.txt:
$ fgrep -vxf duplicate.lines input.txt >new_input.txt
Našlo mi to řádky
jetel lev
ty jsem odstranil, protože jsem je nechtěl smazat dokud mi nedá výběr který duplikátní řádek se mi smaže, nechci smazat vždy jen první nebo vždy jen druhý, chci vědět který se smaže.
Poslední krok mi vrátil původní soubor.
cut -d " " -f 2-
).
Nu dobrá, tak využij získaný soubor duplicate.lines a ulož si do souboru remove.lines všechny řádky s duplicitami a prefixem, který charakteruzuje číslo řádku ve vstupním souboru.Co když budu mít soubor s tisíci řádky a navíc já se ty duplicity snažím mezi těmi tisíci najít, kdybch věděl které to jsou nepokládal bych zde dotaz. Vážím si ale tvé snahy, jen chybí uvažování jak moc to bude efektivní v souboru s těmi tisíci položkami. Chci říct, že na takový malý soubor je až příliš mnoho interakce
Nu dobrá, tak využij získaný soubor duplicate.lines a ulož si do souboru remove.lines všechny řádky s duplicitami a prefixem, který charakteruzuje číslo řádku ve vstupním souboru.
$ fgrep -nxf duplicate.lines input.txt >remove.lines
Pak si opět v oblíbeném textovém editoru smaž ze souboru remove.lines řádky, které nechceš odstranit a následně využij tento soubor pro smazání konkrétních řádků ze vstupního souboru:
$ sed -e $(cut -f 1 -d ":" remove.list |sed -e 's/$/d;/' |tr -d "\n") input.txt >new_input.txt
Soubor new_input.txt bude obsahovat výsledek.
nahrej to do SQL databáze
S datábazemi nemám zkušenosti, ale předpokládám, že mám k tomu použít LibreOffice Base a pak ale nevím co dál. Co bych měl hledat v nápovědě abych dosáhl toho co mi radíš.
přidej sloupec, který bude značit duplicityDobře nějak vytvořím sloupec ale jak porozumět, že má značit duplicity?
Pokud chceš zachovat pořadí řádků, nahrej to do SQL databázePobavilo.
perl6 -e 'my %rows .= push: lines.pairs.invert; %rows.grep( *.value.elems > 1 )>>.say':)
awk '{print a[$0]++":"$0}' file.txt | tac | awk -v FS=':' '{b[$2]=$1} a[$2]++{b[$2]++} b[$2]==0{b[$2]=""} b[$2]{b[$2]=">:"} {print b[$2]$2}' | tac | awk -v FS=':' '$1==">" && !a[$2]{a[$2]=">"++i">>"} {print $1a[$2]$2}'
| sed 's#>>\([0-9]\)>>\(.*\)#"\\033[1m\\033[4\1m\2\\033[0m"#' | xargs -I {} printf "{}\\n
"
| sed '/^>>[0-9]>>/{ s#>>#\\033[1m\\033[4# ; s#>>#m# ; s#$#\\033[0m#} ' | xargs -0 -I {} printf '%b' "{}"
| xargs -d '\n' -I {} printf '%b' "{}\\n"
(jen prvních 9)Pokud těch prvních devět už nebude mít svůj duplikát, bude obarveno zase dalších devět, je to tak, zkrátka dokud nesmažu alespoň jeden duplikát?
rakudo
. Použil jsem ho jen proto, že v něm experimentuji a napadlo hezké řešení. Napsat to jde v spoustě věcí v Perlu např.
perl -nE 'BEGIN{ my %line; }; chomp; push @{$line{$_}}, $.; END{ for (keys %line) { say $_ . q{: } . join q{, }, @{$line{$_}} if @{$line{$_}} > 1;}; };'ale nevypadá to, tak elegantně jak v Perlu 6 :)
perl6 -e 'my %rows .= push: lines.pairs.invert; %rows.grep( *.value.elems > 1 )>>.say' <<EOF ! flora jetel len ! fauna jelen lev ! nebe letadlo jelen tupolev ! dalsi lentilka jelenice jitrnice jetel lev EOFOutput:
jetel => [1 13] lev => [5 14]Převádí se to do pole tak jsou řádky číslovány od 0. U Perlu 6 zatím drhne rychlost, ale tisíce by ještě měli být v pohodě.
Jakto že to označuje pokaždé něco jiného ?To je nějaké divné ...
pepe@PC-PEPE-LINUX:~$ perl -nE 'BEGIN{ my %line; }; chomp; push @{$line{$_}}, $.; END{ for (keys %line) { say $_ . q{: } . join q{, }, @{$line{$_}} if @{$line{$_}} > 1;}; };' < file.txt lev: 6, 15 jetel: 2, 14 pepe@PC-PEPE-LINUX:~$ perl6 -e 'my %rows .= push: lines.pairs.invert; %rows.grep( *.value.elems > 1 )>>.say' < file.txt jetel => [1 13] lev => [5 14] pepe@PC-PEPE-LINUX:~$ cat file.txt ! flora jetel len ! fauna jelen lev ! nebe letadlo jelen tupolev ! dalsi lentilka jelenice jitrnice jetel lev
2, 14
a podruhé 1, 13
?
To protože jednou to čísluje řádky od 1
a podruhé od 0
. Jak už jsem psal, ten příklad v Perlu 6 přistupuje k tomu souboru jako k seznamu řádků a první index v seznamu je 0
.
Tiskni
Sdílej: