Byla vydána nová verze 9.5 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Nově ve výchozím stavu ssh-keygen generuje Ed25519 klíče. Do ssh byla přidána možnost obfuskace časováním stisknutí kláves (keystroke timing obfuscation).
Konference OpenAlt 2023 proběhne o víkendu 11. a 12. listopadu v Brně. Přihlásit přednášky lze do neděle 8. října 23:59.
V X.Org v libX11 do 1.8.7 a libXpm do 3.5.17 bylo nalezeno a v upstreamu opraveno 5 bezpečnostních chyb (CVE-2023-43785, CVE-2023-43786, CVE-2023-43787, CVE-2023-43788 a CVE-2023-43789). Dvě nejstarší jsou s námi 35 let. Obsaženy byly již v X11R2 vydaném v únoru 1988.
Byly publikovány informace o bezpečnostní chybě Looney Tunables aneb CVE-2023-4911 v glibc ld.so. Útočník ji může využít k lokální eskalaci práv. Vyzkoušeno na výchozích instalacích linuxových distribucí Fedora 37 a 38, Ubuntu 22.04 a 23.04 a Debian 12 a 13. Chyba byla do glibc zavlečena v dubnu 2021. Detaily v txt.
Na Kickstarteru byla spuštěna crowdfundingová kampaň na podporu telefonu Murena 2 s /e/OS. Telefon má 2 hardwarové přepínače. Prvním lze jednoduše vypnout kamery a mikrofony. Druhým se lze odpojit od sítí.
Společnost Qualcomm publikovala říjnový bezpečnostní bulletin. V úvodu informuje, že bezpečnostní chyby CVE-2023-33106, CVE-2023-33107, CVE-2022-22071 a CVE-2023-33063 jsou cíleně využívány útočníky. O CVE-2022-22071 se píše už v loňském květnovém bulletinu. Detaily o zbylých chybách jsou k dispozici OEM partnerům. Veřejně budou k dispozici až s vydáním prosincového bulletinu.
Byla vydána nová verze 5.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 12.5.6. Tor na verzi 0.4.8.6.
Šifrovací nástroj VeraCrypt v menším vydání 1.26.7 nejen opravuje chyby a aktualizuje podporované algoritmy (podrobnosti v poznámkách vydání), ale také přestává podporovat původní svazky TrueCrypt.
V sobotu 7. října proběhne Maker Faire Liberec, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Mastodon vydal výroční zprávu za rok 2022 (pdf).
sudo dpkg-reconfigure lightdm
nabídlo mi to 2 varianty: Gdm a Lightgdm. Jen tak cvičně jsem vybral lightgdm a uložil. V pořádku, odhlásil jsem se a znovu přihlásil do ubuntu s Unity.
A teď nastal problém. Zmizely mi všechny panely, včetně záhlaví oken. Nevidím nic a nemohu nic rozkliknout. Něco se podělalo a já nevím co.
Help please .... V podstatě vidím jen plochu a soubory, které jsem tam měl, ale bez levého a horního panelu.
Řešení dotazu:
sudo service lightdm restart
rm -f /home/vadnej_user/.config/compiz-1
rm -rf /home/vadnej_user/.config/compiz-1
mv /home/vadnej_user/.config/dconf/user /home/vadnej_user/.config/dconf/user.vadnej
dconf reset -f /org/compiz/
a také se to nijak neprojevilo.
Nová hodnota zkratky klávesa pro akci Show Desktop v modulu Ubuntu Unity Plugin je ve sporu s akcí Zobrazit plochu v modulu Hlavní nastavení . Chcete zkázat Zobrazit plochuv modulu Hlavní nastavení?a možnosti: Přesto nastavit ShowDesktop Nenastavovat ShowDesktop Vypnout zobrazit plochu
Co třeba tohle nebo tohle? V obou případech se tam píše o dconf reset -f /org/compiz/
a ještě o několika dalších pokusech o řešení. Pomáhá něco z toho?
Tam musí existovat nějaký důvod, proč se ty panely nespustí. Nějaká nekonzistentní konfigurace v ~/.něco
nebo ~/.config/něco
a podobně. Co přesně přibude do ~/.xsession-errors
během toho přihlášení, kdy se nezobrazí panely? Není tam třeba nějaký hint, co selhalo?
Pak se taky dá prohledat seznam balíčků a zjistit, jak se celá ta věc spouští. Definice je v tomhle balíčku a takhle nějak vypadá. Asi bych zkusil spustit /usr/lib/unity/unity-panel-service
z konzole (v době, kdy panely nefungují) a podíval bych se, co to vypisuje a jestli tam není něco zjevně špatně (segfault nebo jiné selhání hned na začátku atd.).
<off_topic>
Kdyby tohle potkalo úplně nového uživatele Linuxu jako první zkušenost s uživatelským rozhraním, pravděpodobně by dospěl k závěru, že se na Linux znova podívá možná za deset let, jestli ještě vůbec někdy.
Přesně takhle Ubuntu ve spolupráci s pseudo-Gnome (Unity) a Gnome připravují svobodný desktop o obrovskou spoustu uživatelů každý den.
Přidávám tento příspěvek na velmi dlouhý seznam důvodů, proč je třeba se vyhnout všem Gnome i pseudo-Gnome (Unity) prostředím a proč je třeba držet se dál od Ubuntu. (Až zase někdo položí otázku jaké distro, některé stále opakované trpké zkušenosti je dobré připomenout předem.)
</off_topic>
Čo vlastne hladáš v tomto vlákne ? Rieš svoj archlinux. Nie každí má záujem o systém ktorí je nutné aktualizovať skoro každú sekundu.
sudo dconf reset -f /org/compiz/ setsid unity
. Sice to na první pohled nic neudělalo... ale kdo ví.
Tiskni
Sdílej: