Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Řešení dotazu:
nejde se už nalogovat do systému přes user, password
Další problém je, že heslo nejde změnit ani přes konzoli a příkazy mount -rw -o remount a passwdJak se dostanete do konzole, abyste tam mohl zkoušet ty příkazy, když se do systému vůbec nepřihlásíte? Co znamená „heslo nejde změnit“?
jinak laptop je v záruce tak jedině v záručním servisu zformátovat disk?Na formátování disku nepotřebujete záruční servis. Jakákoli instalace operačního systému vám nabídne formátování disku před tím, než začnete systém instalovat.
nabootuje a je konecTo znamená co? Co je „nabootuje“? Skončí fáze bootování BIOSu, nahraje se zavaděč OS, nahraje se Linuxové jádro? Co je „konec“? Počítač se vypne, aniž by něco zobrazil? Asi ne.
najede úvodní obrazovka pro další přihlášení a je konecÚvodní obrazovka pro přihlášení je co? Je to terminál, nebo nějaké desktopové grafické prostředí? Zase „je konec“. Co to znamená?
Mnou zadávaný uživatel s heslem to prostě neveme.Napíše to „prostě nevemu“? Zkoušel jste se přihlásit pod rootem?
Napadlo mne formátování disku, které se provedlo během instalace Linuxu, jenže laptop je v záruce a nerad bych vyndal HDD a experimentoval s ním...Proč byste ten disk vyndaval? Zformátovat ho můžete z jakéhokoli instalačního média OS. Ale formátování je podle mne zbytečné, nejspíš jste jenom zapomněl heslo uživatele. Pokud nemáte šifrovaný disk, ke kterému byste zapomněl heslo, dá se heslo uživatele i heslo roota docela jednoduše změnit. Akorát musíme vědět, kam až se vlastně dostanete a co vám nefunguje.
Napíše to „prostě nevemu“? Zkoušel jste se přihlásit pod rootem?Mint je postavený na Ubuntu, takže bych čekal, že budou mít stejnou politiku - na roota se defaultně přihlásit nejde, je tam uživatel se sudo.
kernel
přidáte parametr single
. Tím byste se měl dostat rovnou do terminálu jako uživatel root
. Pak pomocí příkazu passwd
změníte heslo rootovi a případně rovnou i jinému uživateli.
kernel
přidáte parametr single
a nabootujete. Tím byste se měl dostat rovnou do terminálu jako uživatel root
. Pak pomocí příkazu passwd
změníte heslo rootovi a případně rovnou i jinému uživateli.
vmlinuz-X.XX.XX-něco root=UUID=něco splash=silent quiet showopts elevator=cfqcož je moje konfigurace, když je vše OK. a když potřebuji do recovery tak
vmlinuz-X.XX.XX-něco root=UUID=něco showopts apm=off noresume edd=off powersaved=off nohz=off highres=off processor.max_cstate=1 nomodeset x11failsafekernel je soubor vmlinuz. Do řádku s kernelem napíšeš single.
Tiskni
Sdílej: