Ondsel, tj. vylepšený FreeCAD, po dvou letech skončil. Cílem Ondselu bylo vylepšit UX/UI FreeCADu a nabízet jej komerčně. Od začátku věděli, že konkurovat komerčním CADům bude těžké. Bylo to ale těžší, než si mysleli. Proprietární CADy se vyučují na školách a jsou hluboce zakořeněny v průmyslu. Vylepšení od Ondselu jsou/budou ve FreeCADu 1.0.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.1.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Aplikace LocalSend, tj. multiplatformní open source alternativa k AirDropu, tj. bezpečné sdílení souborů a zpráv s okolními zařízeními přes lokální síť, bez potřeby připojení k internetu, byla vydána ve verzi 1.16, aktuálně 1.16.1. Instalovat lze také z Flathubu a Snapcraftu.
Nejnovější publikace v knižní edici správce české národní domény nese název ESP32 prakticky a jejím autorem je Martin Malý. Kniha je průvodcem ve světě výkonných a velmi bohatě vybavených mikrokontrolérů společnosti Espressif. V knize se naučíte, jak využít tento čip pro různé projekty, od základního nastavení a programování ESP32 v Arduino IDE, přes připojení k Wi-Fi a Bluetooth, až po pokročilé techniky, jako je realtime operační systém FreeRTOS, příjem signálu z družic nebo programování v ESP-IDF.
Byl představen nový oficiální 7palcový Raspberry Pi Touch Display 2. Rozlišení 720 × 1280 pixelů. Cena 60 dolarů.
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za říjen (YouTube).
Byla vydána verze 0.4.0 v Rustu napsaného frameworku Pingora pro vytváření rychlých, spolehlivých a programovatelných síťových systémů. Z novinek lze vypíchnout počáteční podporu Rustls, tj. implementaci TLS v Rustu. Společnost Cloudflare uvolnila framework Pingora letos v únoru pod licencí Apache 2.0.
Byla vydána první pre-release verze desktopového prostředí Xfce (Wikipedie). Vydání ostré verze je plánováno na 15. prosince. Současně byla vyhlášena soutěž o výchozí wallpaper pro Xfce 4.20. Uzávěrka přihlášek je 15. listopadu.
Přímý přenos z konference OpenAlt 2024, jež probíhá tento víkend v prostorách FIT VUT v Brně. Na programu je spousta zajímavých přednášek. Pokud jste v Brně, stavte se. Vstup zdarma.
V Coloradu unikla hesla k volebním počítačům. Více než 2 měsíce byla tabulka se stovkami hesel do BIOSu volně na webových stránkách. Dle úřadu je potřeba ještě druhé heslo, takže se o žádnou bezprostřední bezpečnostní hrozbu pro volby nejedná [Ars Technica].
Řešení dotazu:
nejde se už nalogovat do systému přes user, password
Další problém je, že heslo nejde změnit ani přes konzoli a příkazy mount -rw -o remount a passwdJak se dostanete do konzole, abyste tam mohl zkoušet ty příkazy, když se do systému vůbec nepřihlásíte? Co znamená „heslo nejde změnit“?
jinak laptop je v záruce tak jedině v záručním servisu zformátovat disk?Na formátování disku nepotřebujete záruční servis. Jakákoli instalace operačního systému vám nabídne formátování disku před tím, než začnete systém instalovat.
nabootuje a je konecTo znamená co? Co je „nabootuje“? Skončí fáze bootování BIOSu, nahraje se zavaděč OS, nahraje se Linuxové jádro? Co je „konec“? Počítač se vypne, aniž by něco zobrazil? Asi ne.
najede úvodní obrazovka pro další přihlášení a je konecÚvodní obrazovka pro přihlášení je co? Je to terminál, nebo nějaké desktopové grafické prostředí? Zase „je konec“. Co to znamená?
Mnou zadávaný uživatel s heslem to prostě neveme.Napíše to „prostě nevemu“? Zkoušel jste se přihlásit pod rootem?
Napadlo mne formátování disku, které se provedlo během instalace Linuxu, jenže laptop je v záruce a nerad bych vyndal HDD a experimentoval s ním...Proč byste ten disk vyndaval? Zformátovat ho můžete z jakéhokoli instalačního média OS. Ale formátování je podle mne zbytečné, nejspíš jste jenom zapomněl heslo uživatele. Pokud nemáte šifrovaný disk, ke kterému byste zapomněl heslo, dá se heslo uživatele i heslo roota docela jednoduše změnit. Akorát musíme vědět, kam až se vlastně dostanete a co vám nefunguje.
Napíše to „prostě nevemu“? Zkoušel jste se přihlásit pod rootem?Mint je postavený na Ubuntu, takže bych čekal, že budou mít stejnou politiku - na roota se defaultně přihlásit nejde, je tam uživatel se sudo.
kernel
přidáte parametr single
. Tím byste se měl dostat rovnou do terminálu jako uživatel root
. Pak pomocí příkazu passwd
změníte heslo rootovi a případně rovnou i jinému uživateli.
kernel
přidáte parametr single
a nabootujete. Tím byste se měl dostat rovnou do terminálu jako uživatel root
. Pak pomocí příkazu passwd
změníte heslo rootovi a případně rovnou i jinému uživateli.
vmlinuz-X.XX.XX-něco root=UUID=něco splash=silent quiet showopts elevator=cfqcož je moje konfigurace, když je vše OK. a když potřebuji do recovery tak
vmlinuz-X.XX.XX-něco root=UUID=něco showopts apm=off noresume edd=off powersaved=off nohz=off highres=off processor.max_cstate=1 nomodeset x11failsafekernel je soubor vmlinuz. Do řádku s kernelem napíšeš single.
Tiskni Sdílej: