Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Řešení dotazu:
nejde se už nalogovat do systému přes user, password
Další problém je, že heslo nejde změnit ani přes konzoli a příkazy mount -rw -o remount a passwdJak se dostanete do konzole, abyste tam mohl zkoušet ty příkazy, když se do systému vůbec nepřihlásíte? Co znamená „heslo nejde změnit“?
jinak laptop je v záruce tak jedině v záručním servisu zformátovat disk?Na formátování disku nepotřebujete záruční servis. Jakákoli instalace operačního systému vám nabídne formátování disku před tím, než začnete systém instalovat.
nabootuje a je konecTo znamená co? Co je „nabootuje“? Skončí fáze bootování BIOSu, nahraje se zavaděč OS, nahraje se Linuxové jádro? Co je „konec“? Počítač se vypne, aniž by něco zobrazil? Asi ne.
najede úvodní obrazovka pro další přihlášení a je konecÚvodní obrazovka pro přihlášení je co? Je to terminál, nebo nějaké desktopové grafické prostředí? Zase „je konec“. Co to znamená?
Mnou zadávaný uživatel s heslem to prostě neveme.Napíše to „prostě nevemu“? Zkoušel jste se přihlásit pod rootem?
Napadlo mne formátování disku, které se provedlo během instalace Linuxu, jenže laptop je v záruce a nerad bych vyndal HDD a experimentoval s ním...Proč byste ten disk vyndaval? Zformátovat ho můžete z jakéhokoli instalačního média OS. Ale formátování je podle mne zbytečné, nejspíš jste jenom zapomněl heslo uživatele. Pokud nemáte šifrovaný disk, ke kterému byste zapomněl heslo, dá se heslo uživatele i heslo roota docela jednoduše změnit. Akorát musíme vědět, kam až se vlastně dostanete a co vám nefunguje.
Napíše to „prostě nevemu“? Zkoušel jste se přihlásit pod rootem?Mint je postavený na Ubuntu, takže bych čekal, že budou mít stejnou politiku - na roota se defaultně přihlásit nejde, je tam uživatel se sudo.
kernel
přidáte parametr single
. Tím byste se měl dostat rovnou do terminálu jako uživatel root
. Pak pomocí příkazu passwd
změníte heslo rootovi a případně rovnou i jinému uživateli.
kernel
přidáte parametr single
a nabootujete. Tím byste se měl dostat rovnou do terminálu jako uživatel root
. Pak pomocí příkazu passwd
změníte heslo rootovi a případně rovnou i jinému uživateli.
vmlinuz-X.XX.XX-něco root=UUID=něco splash=silent quiet showopts elevator=cfqcož je moje konfigurace, když je vše OK. a když potřebuji do recovery tak
vmlinuz-X.XX.XX-něco root=UUID=něco showopts apm=off noresume edd=off powersaved=off nohz=off highres=off processor.max_cstate=1 nomodeset x11failsafekernel je soubor vmlinuz. Do řádku s kernelem napíšeš single.
Tiskni
Sdílej: