Minetest (Wikipedie), tj. multiplatformní open source voxelový herní engine a hra inspirovaná Minecraftem, se přejmenovává na Luanti.
Minulý týden byl představen (YouTube) Rocky Linux from CIQ (RLC) aneb Rocky Linux s komerční podporou od společnosti CIQ. Cena podpory je 25 000 dolarů ročně bez ohledu na počet jader CPU, serverů nebo virtuálních počítačů.
Byla aktualizována časová osa podpory Manifest V2 v Chrome, tj. verze API rozšíření webových prohlížečů. V průběhu týdnů budou rozšíření Chrome používající tuto verzi deaktivována a uživatelům budou doporučeny alternativy používající Manifest V3. Uživatelé Chrome si mohou pomocí "chrome://extensions/" zjistit, kterých rozšíření se to týká. Například také uBlock Origin. Podporu Manifest V2 v Chrome bude možné dočasně prodloužit nastavením ExtensionManifestV2Availability.
Sada nástrojů Distrobox pro spouštění libovolných linuxových distribucí v terminálu pomocí kontejnerů byla vydána ve verzi 1.8.0.
Byly zpracovány a zveřejněny videozáznamy z konference LinuxDays 2024. Přistupovat k nim lze přímo z programu, kde jsou také odkazy na prezentace, nebo z YouTube.
Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Řešení dotazu:
nejde se už nalogovat do systému přes user, password
Další problém je, že heslo nejde změnit ani přes konzoli a příkazy mount -rw -o remount a passwdJak se dostanete do konzole, abyste tam mohl zkoušet ty příkazy, když se do systému vůbec nepřihlásíte? Co znamená „heslo nejde změnit“?
jinak laptop je v záruce tak jedině v záručním servisu zformátovat disk?Na formátování disku nepotřebujete záruční servis. Jakákoli instalace operačního systému vám nabídne formátování disku před tím, než začnete systém instalovat.
nabootuje a je konecTo znamená co? Co je „nabootuje“? Skončí fáze bootování BIOSu, nahraje se zavaděč OS, nahraje se Linuxové jádro? Co je „konec“? Počítač se vypne, aniž by něco zobrazil? Asi ne.
najede úvodní obrazovka pro další přihlášení a je konecÚvodní obrazovka pro přihlášení je co? Je to terminál, nebo nějaké desktopové grafické prostředí? Zase „je konec“. Co to znamená?
Mnou zadávaný uživatel s heslem to prostě neveme.Napíše to „prostě nevemu“? Zkoušel jste se přihlásit pod rootem?
Napadlo mne formátování disku, které se provedlo během instalace Linuxu, jenže laptop je v záruce a nerad bych vyndal HDD a experimentoval s ním...Proč byste ten disk vyndaval? Zformátovat ho můžete z jakéhokoli instalačního média OS. Ale formátování je podle mne zbytečné, nejspíš jste jenom zapomněl heslo uživatele. Pokud nemáte šifrovaný disk, ke kterému byste zapomněl heslo, dá se heslo uživatele i heslo roota docela jednoduše změnit. Akorát musíme vědět, kam až se vlastně dostanete a co vám nefunguje.
Napíše to „prostě nevemu“? Zkoušel jste se přihlásit pod rootem?Mint je postavený na Ubuntu, takže bych čekal, že budou mít stejnou politiku - na roota se defaultně přihlásit nejde, je tam uživatel se sudo.
kernel
přidáte parametr single
. Tím byste se měl dostat rovnou do terminálu jako uživatel root
. Pak pomocí příkazu passwd
změníte heslo rootovi a případně rovnou i jinému uživateli.
kernel
přidáte parametr single
a nabootujete. Tím byste se měl dostat rovnou do terminálu jako uživatel root
. Pak pomocí příkazu passwd
změníte heslo rootovi a případně rovnou i jinému uživateli.
vmlinuz-X.XX.XX-něco root=UUID=něco splash=silent quiet showopts elevator=cfqcož je moje konfigurace, když je vše OK. a když potřebuji do recovery tak
vmlinuz-X.XX.XX-něco root=UUID=něco showopts apm=off noresume edd=off powersaved=off nohz=off highres=off processor.max_cstate=1 nomodeset x11failsafekernel je soubor vmlinuz. Do řádku s kernelem napíšeš single.
Tiskni Sdílej: