abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 579 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Dotaz: častý přepis souboru na SD kartě

    27.4.2016 08:04 Deathfish
    častý přepis souboru na SD kartě
    Přečteno: 560×
    Jak správně vyřešit problém častého přepisování stejného souboru na SD kartě? cca 500x za den přepíšu soubor čerstvými daty, porovnám a vyhodnotím. Domnívám se že tím dojde ke zničení SD karty. Jedná se o malý soubor do 1 kB.

    Je řešení přepsat "xyzsoubor" na "old_xyzsoubor" vytvořit nový "xyzsoubor" a ten zas cca týden přepisovat a pořád dokola ?

    HW: Rasperry-pi + Raspbian Jessie, externí HDD nepřipadá v úvahu.

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    27.4.2016 09:04 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: častý přepis souboru na SD kartě
    27.4.2016 09:28 Filip Jirsák
    Rozbalit Rozbalit vše Re: častý přepis souboru na SD kartě
    Použijte souborový systém určený pro SD karty nebo alespoň CoW (copy-on-write) – např. btrfs. „Přepis“ souboru pak probíhá tak, že se data zapíšou do nového sektoru.
    27.4.2016 17:26 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: častý přepis souboru na SD kartě
    To by mě zajímalo, jak vypadá souborový systém pro SD karty, když SD karty se vyznačují tím, že si dějí wear leveling samy, takže blokový systém vůbec netuší, do které paměťové buňky bude zápis směřovat.
    27.4.2016 19:10 Filip Jirsák
    Rozbalit Rozbalit vše Re: častý přepis souboru na SD kartě
    SD karty, které si dobře dělají wear leveling samy, není potřeba nějak speciálně řešit – pak je odpověď na dotaz „neřešte to, postará se o to sama karta“. Pokud nějaké zařízení wear leveling nedělá nebo dělá špatně, pomůže souborový systém, který zápisy rozkládá do různých bloků. Protože i když bude wear leveling udělaný špatně, asi nebude fungovat tak, že zápisy do různých bloků bude schválně směřovat do stále stejné paměťové buňky.
    28.4.2016 12:11 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: častý přepis souboru na SD kartě
    Ten wear leveling není dokonalý, např. rotuje bloky jen ve skupinách, v mnoha případech dokonce rozumně u in-place přepisujících souborových systémů funguje jen s FAT (jediný standardní systém pro SD karty). COW má smysl tím, že umožňuje wear levelingu rotovat mnohem víc bloků, protože nový blok bude pravděpodobně z jiné skupiny.
    27.4.2016 09:36 Ovrscout
    Rozbalit Rozbalit vše Re: častý přepis souboru na SD kartě
    Mno, problém není jen s vlastními daty, je třeba vzít v potaz i metadata souborového systému které se také ukládají. Také může záležet na tom jaký souborový systém tam bude, některé by třeba mohli tak malý soubor držet na stejném místě jako metadata. Nebo třeba při přepisu zapíše na jiné místo (copy on write?), každopádně je dobré přesně nastudovat, nebo nějakým nástrojem odsledovat co se kam zapíše, ne vždy je to uplně jasné a jednoduché (např žurnály, kopie fat tabulky,...).

    Vidím tři možnosti
    • Najít vhodný fs, který vám zaručí "správné" chování pro sd karty (třeba někdo doporučí)
    • Nepoužívat žádný fs a používat kartu přímo po blocích a navrhnout si takový algoritmus který bude vyhovovat(ale kartu pak nejspíš nepřečtete v normální čtečce)
    • Použít nějakou "industrial" kartu která bude mít algoritmus pro "Wear Leveling" v sobě. Nevýhoda je poměrně velká cena v maloobchodě. Nějaké se třeba dají najít na farnell.com (asi i jinde ale tady jsou docela často i PDF s podrobnějšími informacemi), hledejte "SD card" a pak nastudujte PDF, namátkou karty od SWISS a některé od Panasonic to podle pdf umějí a měli by být docela slušně dostupné (ale osobně těmi dvěma nemám zkušenost). A nenechte se zastrašit cenou SLC, existují i kousky s MLC které wearleveling také umějí a nejsou zas tak moc drahé.

    27.4.2016 10:02 ikar
    Rozbalit Rozbalit vše Re: častý přepis souboru na SD kartě
    Je důvod pro použití SSD na tento typ činnosti? Nedalo by se to řešit v RAM, s tmpfs?
    k3dAR avatar 27.4.2016 13:33 k3dAR | skóre: 63
    Rozbalit Rozbalit vše Re: častý přepis souboru na SD kartě
    ukladej do /dev/shm (automaticy vytvarenej "disk" v ram pomoci tpmfs, pri vypnuti se maze)
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    28.4.2016 10:14 Peter Fodrek | skóre: 11
    Rozbalit Rozbalit vše Re: častý přepis souboru na SD kartě
    Nová studie: SSD více likviduje čas než používání, SLC a MLC vydrží stejně 1. 3. 2016 Zhruba 30 až 80 % SSD má alespoň 1 vadný blok, u zhruba 2-7 % SSD selže alespoň 1 NAND flash čip během čtyř let od nasazení http://diit.cz/clanek/nova-studie-ssd-vice-likviduje-cas-nez-pouzivani-slc-mlc-vydrzi-stejne.

    Takže na flash nič dôležité nesmie, ak to nemá zálohu inde
    k3dAR avatar 28.4.2016 13:14 k3dAR | skóre: 63
    Rozbalit Rozbalit vše Re: častý přepis souboru na SD kartě
    mas tam navic jedno S, rec je o SD ;)
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.