abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    7.5. 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 568 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Dotaz: Fungování "find ... -exec"

    13.5.2016 15:22 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Fungování "find ... -exec"
    Přečteno: 506×
    Jak funguje find? Myslím tím jestli:
    1. při spuštění nejdříve projde strom adreářů (celý), a vytvoří seznam objektů splňujících podmínku a následně na ně spustí akci -exec
    2. nebo jestli najde první objekt, spustí na ni akci -exec a následně, jak program doběhne najde next objekt v adresáři (stromu) atd.
    Ptám se proto, co se stane, jestli se v průběhu běhu programu vyvoleného z find, změní seznam objektů, které find najde. V první případě skončím na chybových stavech, protože ve chvíli, kdy budu volat exec, tak už pro něj nemusí existovat soubor, v druhém případě se nestane nic podstatného, protože ve chvíli, kdy find soubor najde, tak spustí exec.

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    13.5.2016 15:51 MP
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fungování "find ... -exec"
    Bod 1] by default.
    13.5.2016 16:04 Lyco | skóre: 14 | blog: Lyco
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fungování "find ... -exec"
    Špatná otázka. V obou případech tam bude souběh - mezi nalezením souboru a spuštěním příkazu vždycky uběhne nějaký čas. Pokud potřebuješ správný výsledek, musíš tenhle problém nějak ošetřit (typicky zámkem).

    Abych odpověděl na otázku: vypadá to že to není specifikované - v SUS2 ani v manuálových stránkách jsem to nenašel. Nespoléhal bych ani na jedno chování, možná že závisí na ostatních přepínačích.

    Moje verze findu, aspoň v jednoduchých případech, dělá č. 2: $ touch a b c $ find . -exec rm * {} \; rm: nelze odstranit '.': je adresářem $

    Kdyby dělal č. 1, tak by tam byly hlášky že neexistuje "b" a "c".
    Příspěvek se rázem stává až o 37,5 % pravdivější, je-li pod ním napsáno reálné jméno.
    13.5.2016 17:30 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fungování "find ... -exec"
    No obecně si představit takto zámek moc neumím. Samozřejmě ten exec je na script, který v prvním kroku soubor zabezpečí proti jiné akci. Ale časový rozdíl při bodu 2 mezi findem a vlastním execem neošetříš jinak, než bys zamknul celý strom, protože v této chvili ještě nevíš, který soubor potřebuješ zamknout. A to je nežádoucí z jiných důvodů. Navíc to není produkční a výkonová otázka.

    Otázka směřovala směrem: Program spouštěný execem beží na souboru minuty (desítky minut), po akci původní soubor, který byl vyhledán execem, bude smazán. Filový systém je na NFS sdíleném disku a je ve struktuře, která (řekněme) má poadresáře A, B, C. Find byl spuštěn v rodiči A,B,C a daném okamžiku je v adresáři A a bude tam ještě několik (dost) hodin. Otázka byla: Mohu mezi tím než doběhne původní find adresář A, moutnout stejné NFS z jiného stroje a spustit obdobný find pouze na adresáři B (nebo C) s tím, že vím, že doběhne dříve než původní find opustí A (a urychlit tak zpracování celého stromu). Takže v prvním případě funcionality find, tento vstoupí do B a zařve, že tam nemá, co očekával, v druhém případě otevře B a zjistí, že nic nenajde, co by podmínce vyhovovalo a jede dál.
    13.5.2016 19:43 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fungování "find ... -exec"
    Tak jsem provedl experiment. Uvidím, co find, až vyjede z adresáře A.
    Jendа avatar 13.5.2016 18:27 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fungování "find ... -exec"
    Když dáš
    find . -exec rm * {} \;
    tak bash ve skutečnosti udělá
    execve("/usr/bin/find", ["find", ".", "-exec", "rm", "a", "b", "c", "{}", ";"], [/* 43 vars */]) = 0
    (tj. expanduje hvězdičku), přičemž find udělá clone() a
    execve("/bin/rm", ["rm", "a", "b", "c", "."], [/* 43 vars */]) = 0
    což vyhodí tu hlášku
    rm: cannot remove '.': Is a directory
    a smaže všechny tři soubory. Pak find skončí.

    Kdyby to nabufferoval a spouštěl to rm s každým souborem, tak by to vypsalo, že neexistuje a, b, c, a, a, b, c, b, a, b, c, c.
    13.5.2016 16:27 ttt
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fungování "find ... -exec"
    find umí oba dva módy, výcuc z manuálových stránek:
    -exec command ; All following arguments to find are taken to be arguments to the command until an argument consisting of `;' is encountered. The specified command is run once for each matched file.

    -exec command {} + This variant of the -exec action runs the specified command on the selected files, but the command line is built by appending each selected file name at the end; the total number of invocations of the command will be executed much less than the number of matched files. The command line is built in much the same way that xargs* builds its command lines. If find encounters an error, this can sometimes cause an immediate exit, so some pending commands may not be run at all.

    * The command line for command is built up until it reaches a system-defined limit
    13.5.2016 17:06 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fungování "find ... -exec"
    Tohle je něco jiného – ta druhá varianta zajistí, že se příkaz za -exec nebude volat pro každý nalezený soubor, ale bude se volat méně často a jako parametry se mu předá více souborů. Rozdíl je tedy v tom, že v prvním případě se volá
    rm a
    rm b
    rm c 
    rm d
    rm e
    rm f
    
    V druhém případě se zavolá třeba
    rm a b c 
    rm d e f
    
    14.5.2016 16:00 RM
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fungování "find ... -exec"
    Možná pomůže informace v man xargs (BUGS na konci), kde je zmíněno find -execdir . Neověřoval jsem to!
    29.7.2016 11:16 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fungování "find ... -exec"
    Tak mám výsledek pro ty které by to zajímalo. Je zajímavé že výsledek je "napůl". find projde adresář a vytvoří si seznam souborů, které podmínce vyhovují a seznam všech adresářů. Seznam je v přirozeném pořadí, tedy v jakém pořadí jsou objekty umístěny v adresáři, žádné třídění. Na tyto objekty postupně provádí -exec. V případě, že objekt je adresář, zastaví provádění, odloží seznam do zásobníku, a provede výběr v podadresáři a pokračuje podle předchozího.

    To znamená, že pokud mám strukturu
    W
     w
    a
    b
    X
     x
    c
    Y
     y
    Z
     z
    d
    
    (malá písmena jsou soubory, velká adresáře a odsazení znamená příslušnost do adresáře, pořadí je jak jsou v adresáři) Tak find si udělá seznam a,b,c,d z hlavního adresáře skočí do W a udělá tam seznam a začne spracovávat w. Než jej zpracuje (a následně a, b) je možné s objekty x,y,z libovolně pracovat bez toho že find bude hásit chybu. operace na d způsobí, že find bude hlásit, že nenašel soubor.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.