Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
-exec
-exec
a následně, jak program doběhne najde next objekt v adresáři (stromu) atd.Řešení dotazu:
find . -exec rm * {} \;tak bash ve skutečnosti udělá
execve("/usr/bin/find", ["find", ".", "-exec", "rm", "a", "b", "c", "{}", ";"], [/* 43 vars */]) = 0(tj. expanduje hvězdičku), přičemž find udělá clone() a
execve("/bin/rm", ["rm", "a", "b", "c", "."], [/* 43 vars */]) = 0což vyhodí tu hlášku
rm: cannot remove '.': Is a directorya smaže všechny tři soubory. Pak find skončí. Kdyby to nabufferoval a spouštěl to rm s každým souborem, tak by to vypsalo, že neexistuje a, b, c, a, a, b, c, b, a, b, c, c.
-exec command ; All following arguments to find are taken to be arguments to the command until an argument consisting of `;' is encountered. The specified command is run once for each matched file. -exec command {} + This variant of the -exec action runs the specified command on the selected files, but the command line is built by appending each selected file name at the end; the total number of invocations of the command will be executed much less than the number of matched files. The command line is built in much the same way that xargs* builds its command lines. If find encounters an error, this can sometimes cause an immediate exit, so some pending commands may not be run at all. * The command line for command is built up until it reaches a system-defined limit
rm a rm b rm c rm d rm e rm fV druhém případě se zavolá třeba
rm a b c rm d e f
-exec
. V případě, že objekt je adresář, zastaví provádění, odloží seznam do zásobníku, a provede výběr v podadresáři a pokračuje podle předchozího.
To znamená, že pokud mám strukturu
W w a b X x c Y y Z z d(malá písmena jsou soubory, velká adresáře a odsazení znamená příslušnost do adresáře, pořadí je jak jsou v adresáři) Tak find si udělá seznam
a,b,c,d
z hlavního adresáře skočí do W
a udělá tam seznam a začne spracovávat w
. Než jej zpracuje (a následně a, b
) je možné s objekty x,y,z
libovolně pracovat bez toho že find bude hásit chybu. operace na d
způsobí, že find bude hlásit, že nenašel soubor.
Tiskni
Sdílej: