Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.
Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).
Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Používám OpenSuse Leap 42.1, mám problém s integrovanou grafickou kartou Intel - nefunguje mi hardwarová akcelerace. V systému OpenSuse 12.3 hardwarová akcelerace fungovala bez problémů. Zkoušel jsem ze zajímavosti distribuci Xubuntu 14.04 a problém byl naprosto stejný jako v Leapu.Nevíte někdo řešení tohoto problému? Zde je několik logů:
Typ grafiky: VGA compatible controller: Intel Corporation 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller (rev 03) (prog-if 00 [VGA controller]) Subsystem: Intel Corporation Device 0025 Control: I/O+ Mem+ BusMaster+ SpecCycle- MemWINV- VGASnoop- ParErr- Stepping- SERR- FastB2B- DisINTx+ Status: Cap+ 66MHz- UDF- FastB2B+ ParErr- DEVSEL=fast >TAbort- SERR- [disabled] Capabilities: [90] MSI: Enable+ Count=1/1 Maskable- 64bit- Address: fee0200c Data: 4182 Capabilities: [d0] Power Management version 2 Flags: PMEClk- DSI+ D1- D2- AuxCurrent=0mA PME(D0-,D1-,D2-,D3hot-,D3cold-) Status: D0 NoSoftRst- PME-Enable- DSel=0 DScale=0 PME- Kernel driver in use: i915 Kernel modules: i915
Výpis serveru X11: [ 46.338] (==) intel(0): DPMS enabled [ 46.338] (==) intel(0): display hotplug detection enabled [ 46.339] (II) intel(0): [XvMC] xvmc_vld driver initialized. [ 46.339] (II) intel(0): [DRI2] Setup complete [ 46.339] (II) intel(0): [DRI2] DRI driver: i965 [ 46.339] (II) intel(0): [DRI2] VDPAU driver: i965 [ 46.339] (II) intel(0): direct rendering: DRI2 enabled [ 46.339] (II) intel(0): hardware support for Present enabled [ 46.339] (--) RandR disabled [ 46.356] (EE) AIGLX error: Calling driver entry point failed [ 46.356] (EE) AIGLX: reverting to software rendering [ 46.560] (II) AIGLX: Loaded and initialized swrast [ 46.564] (II) GLX: Initialized DRISWRAST GL provider for screen 0 [ 46.576] (II) intel(0): switch to mode 1680x1050@60.0 on HDMI1 using pipe 0, position (0, 0), rotation normal, reflection none
Výpis glxgears: [intel_init_bufmgr:1094] Error initializing buffer manager. libGL error: failed to create dri screen libGL error: failed to load driver: i965Tímto Vás žádám o pomoc a předem všem moc děkuji. Lucas
Doporučoval bych zkusit, jestli tentýž problém nastane také na kernelu 4.6 nebo novějším a na aktuálním (ne starším než 1 měsíc) X.org. (Tím se předejde zbytečnému boji proti problémům, které možná někdo dávno opravil.)
Section "Device"
Identifier "Intel Graphics"
Driver "intel"
Option "AccelMethod" "uxa"
EndSection
Zdar Max
[ 59.470] (II) systemd-logind: logind integration requires -keeptty and -keeptty was not provided, disabling logind integration [ 59.471] (II) xfree86: Adding drm device (/dev/dri/card0) [ 59.473] (--) PCI:*(0:0:2:0) 8086:2e42:8086:0025 rev 3, Mem @ 0xd0000000/4194304, 0xc0000000/268435456, I/O @ 0x0000e1c0/8 [ 59.473] (--) PCI: (0:0:2:1) 8086:2e43:8086:0025 rev 3, Mem @ 0xd0400000/1048576 [ 59.473] (--) PCI: (0:3:0:0) 109e:036e:1461:0771 rev 17, Mem @ 0xd0501000/4096 [ 59.473] (II) LoadModule: "glx" [ 59.474] (II) Loading /usr/lib64/xorg/modules/extensions/libglx.so [ 59.476] (II) Module glx: vendor="X.Org Foundation" [ 59.476] compiled for 1.17.2, module version = 1.0.0 [ 59.476] ABI class: X.Org Server Extension, version 9.0 [ 59.476] (==) AIGLX enabled [ 59.476] (II) LoadModule: "intel" [ 59.476] (II) Loading /usr/lib64/xorg/modules/drivers/intel_drv.so [ 59.477] (II) Module intel: vendor="X.Org Foundation" [ 59.477] compiled for 1.17.2, module version = 2.99.917 [ 59.477] Module class: X.Org Video Driver [ 59.477] ABI class: X.Org Video Driver, version 19.0 [ 59.477] (II) intel: Driver for Intel(R) Integrated Graphics Chipsets: i810, i810-dc100, i810e, i815, i830M, 845G, 854, 852GM/855GM, 865G, 915G, E7221 (i915), 915GM, 945G, 945GM, 945GME, Pineview GM, Pineview G, 965G, G35, 965Q, 946GZ, 965GM, 965GME/GLE, G33, Q35, Q33, GM45, 4 Series, G45/G43, Q45/Q43, G41, B43 [ 59.477] (II) intel: Driver for Intel(R) HD Graphics: 2000-6000 [ 59.477] (II) intel: Driver for Intel(R) Iris(TM) Graphics: 5100, 6100 [ 59.477] (II) intel: Driver for Intel(R) Iris(TM) Pro Graphics: 5200, 6200, P6300 [ 59.477] (II) intel(0): Creating default Display subsection in Screen section "Default Screen Section" for depth/fbbpp 24/32 [ 59.477] (==) intel(0): Depth 24, (--) framebuffer bpp 32 [ 59.477] (==) intel(0): RGB weight 888 [ 59.477] (==) intel(0): Default visual is TrueColor [ 59.477] (**) intel(0): Option "AccelMethod" "uxa" [ 59.478] (--) intel(0): Integrated Graphics Chipset: Intel(R) B43 [ 59.478] (II) UnloadModule: "intel" [ 59.478] (EE) Screen(s) found, but none have a usable configuration. [ 59.478] (EE) Fatal server error: [ 59.478] (EE) no screens found(EE) [ 59.478] (EE) Please consult the The X.Org Foundation support at http://wiki.x.org for help. [ 59.478] (EE) Please also check the log file at "/var/log/Xorg.0.log" for additional information. [ 59.478] (EE) [ 59.483] (EE) Server terminated with error (1). Closing log file.
i915.preliminary_hw_support=1 . Ovšem nevidím důvod proč by to nemělo být. Zkus novější/jiný kernel... A nebo prostě přeinstaluj celý driver včetně mesa apod. a uvidíš
CONFIG_DRM_I915=m CONFIG_DRM_I915_KMS=y CONFIG_DRM_I915_FBDEV=y CONFIG_DRM_I915_PRELIMINARY_HW_SUPPORT=y CONFIG_SND_HDA_I915=yZkoušel jsem si zkompilovat kernel, který využívá OpenSuse 12.3 (v systému, kde mi hardwarová akcelerace fungovala). Je to verze 3.7.10-8. A ani tak mi v OpenSuse Leapu hardwarová akcelerace nefungovala... Myslím si, že bude něco špatně okolo Mesa..(driver i965) ale až takový odborník nejsem
Akcelerace 2D bezi, tohle je jen 3D cast. A tyka se opravdu spis stacku mesa - libdrm - xorg-server. Intel driver vypada v pohode.
Tiskni
Sdílej: