Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Řešení dotazu:
Ještě jeden malý dotaz, je dlouhodobě bezpečné mít na LVM i /boot nebo bych měl pro něj udělat samostatné RAID1 bez LVM?Tohle nechte na distribuci. Při instalaci zvolte, že chcete mít systém na raid1, instalátor si to nastaví dle potřeby. Osobně vždy odděluji os a data, tedy /boot, /, případně další oddíly nechávám na samostatných discích a pro data si potom zařídím co potřebuji (v mém případě btrfs nad hromadou disků). V případě "důkladné" havárie potom stačí jednoduše nainstalovat nový počítač a datové disky (pokud přežily) se tam jen připojí, ze záloh se vytáhne fstab (+ pochopitelně nastavením služeb) a je to.
začínají mi docházet řadičeNjn. Obyčejné funkční HBA bez kravinek nějak dnes nejsou k sehnání.
dospělýProto jsem vám btrfs ani nenavrhoval. Nevím, nakolik jste zkušený a především kolik máte času na správcovství, btrfs je skvělý systém, poskytuje hromadu možností a flexibility, ale nejde nasadit stylem "nainstalovat a zapomenout". Do prostředí školy (tak jak znám možnosti správců) bych volil spíše konzervativní řešení.
Tiskni
Sdílej: