Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
/etc/fstab
a /etc/crypttab
a klíče a nainstaluju GRUB. Následně systém překopíruju. Je to podsud OK? No a potom bych to chtěl ještě rozšířit, /boot dát na flashku. To bych měl zvládnout. Ale co když chci zašifrovat i /
? Jde to? Není mi jasný, kdy dojde k rozšifrování (co /etc/fstab atd.). Poradíte?
/boot
ten je mimo šifrovaný kontejner a pak je šifrovaný kontejner a uvnitř může být cokoliv, třeba na LVM rozdělený disk na root a home a swap, nebo vše dohromady. Boot pak probíhá tak, že najede grub, po volbě najede initrd a vmlinuz a jádro se zeptá na heslo k šifrovacímu klíči, otevře se kontejner a boot pokračuje. Je možné i mít zašifrované vše, ale pak to dá trochu více práce, protože grub musí loadnout a obsahovat šifrovací moduly. viz. např. (a není jisté jestli v klikacím Ubuntu to pujde, ale první možnost by jít triviálně měla.)
Je-li šifrovaný i /boot (což je běžné, chci-li šifrovaný / bez odděleného /boot), pak načtení kernelu a initramdisku zajistí GRUB, který už dávno podporuje LUKS, a redukuje se to na následující případ.
Jakmile je k dispozici initramdisk, je na něm prostě jednoduchá utilita, která otevření LUKS oddílu / zajistí, tj. zeptá se na heslo, přečte hardwarový USB klíč atp. Tu utilitu/hook má každá distribuce někde k dispozici.
Tiskni
Sdílej: