Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Řešení dotazu:
Problémy v žádném Ubuntu nestojí za to. 2012, 2014, 2016 — pořád sračka. Nevím, na co by měl člověk čekat. Až zahřmí? Jediným rozumným řešením je jiná distribuce. Ubuntu je s největší pravděpodobností tajný projekt Microsoftu s cílem odradit co nejvíc uživatelů od Linuxu. Jinak si jeho existenci neumím vůbec vysvětlit.
Sa čudujem, že neignoruješ tu pokazenú pásku.
Si obeť konzumu. Prečo to píšem, lebo stále nove, nové. Pre teba by bola terapia s veľmi starým debianom na rok.
Teď jsem na tohle natrefil. Ne, někteří lidé se prostě nezmůžou na nic jiného než na nejhloupější možné urážky. Takový předškolní způsob výměny „názorů“. Výtečné.
No ale říkám si, že takoví lidé musí být buď opravdu hodně nespokojení sami se sebou, nebo musí být obětí Dunning-Krugerova efektu. Jiné racionální vysvětlení se hledá těžko.
To s tou brutální uživatelskou základnou je ale fakt hloupý a otřepaný pseudoargument. Nejbrutálnější uživatelskou základnu mají Windows. No a? A co jako? A co má být? Já jsem Windows neviděl asi tak od roku 2004 a nechybí mi. Jsou snad pro „běžného uživatele“ v nějakém smyslu dobré? Lepší než Linux? Nebo lepší než Blbuntu? Těžko říct, že jo. Druhá nejbrutálnější uživatelská základna na světě je od OS X. Opravdu je to tak super? Nebo je to jenom další closed-source vězení, s výjimkou kernelu, který ale sám o sobě „běžnému uživateli“ nic moc neřekne?
O tom Ubuntu snad nemá smysl nějak extra blábolit; Ubuntu je prostě problém a je mimo jiné příčinou zoufale malého rozšíření Linuxu na desktopu. Ne, žádná brutální uživatelská základna se nekoná, bohužel.
A ejhle, to všechno jsem schopen napsat, aniž bych musel nutně sahat k urážkám z mateřské školky pro nepřizpůsobivé.
když na to není celá řada programůJá o žádném takovém nevím, naopak jsem včera musel řešit problémy s GCC a GnuRadiem na starém Ubuntu.
Nepřejít.
Přejít raději na rozumné distro.
Definuj prosím termín rozumné distro.
Jinak mi připadá, že se možná zdá, že s *buntu je víc problémové než jiná distra, ale bude to spíš tak, že *buntu má prostě více uživatelů. A tím logicky i víc problémů je diskutováno třeba tady na abclinuxu.cz
Takže tady každý vypíše svoje oblíbené distro a můžeme jít spát. :-P
Rozumná distribúcia nie je arch. Je to otrokársky systém, vyžadujúci s stálu starostlivosť.
Arch Linux je pro lidi, kteří chtějí svému OS opravdu rozumět. Jo a přečti si něco o principu KISS, kterého se Arch Linux drží. Suma sumárum tady akorát svými řečmi odrazuješ lidi od Archu.
Kde přesně je v mém příspěvku řetězec "arch"? Prosím citaci.
Tiskni
Sdílej: