Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Po více, jak 5 letech jsem se odhodlal k návratu k Linuxu a to ke Kali linuxu. Vzhledem k tomu, že mě před cca 5 lety (2011) na přechodu sejmulo auto, já ztratil dlouhodobou paměť a defakto jsem byl zachráěn před jistou smrtí jsem opět na ürovni BeFka ... (BFU). I tak jsem se rozhodl vrátit se k linuxu ale ejhle ... paměť je velkej problém.
Protože potřebuji používat některé aplikace, které jsou stavěné pouze pro rozbitý okna ... musím v linuxu používat nástroje, jako je VmWare Workstation anebo VirtualBox.
Ovšem ... mám problém s instalací do Kali linuxu ...
VmWare po spuštění hlásí: "C header files matching your running kernel were not found. Refer to your distribution's documentation for installation instructions." a pak chce něco instalovat ... ačkovliv sem hledal, nenašel jsem.
VirtualBox se mi pro Kali linux nezadařilo najít a pokud .... tak asi nebude s mými zkušenostmi s VmWare Workstation taky úplně košér instalace ... )
Můžete prosím pomoci? Celkem mě to sejří ... a okna úplně. Všem ochotným pomoci rozhodně díky.
Kali Linux je snad odvozen z Debianu Jessie, nešlo by použít balícek VirtualBoxu pro něj?
dpkg -l|grep linux-imagesi zjisti, jakou verzi kernelu máš (linux-image-číslo-něco) a udělej apt-get install linux-headers-číslo-něco. Tím budeš mít hlavičky. VirtualBox by měl být v repozitářích → apt-get install virtualbox virtualbox-qt virtualbox-dkms. Následně pokud chceš používat USB2 musíš stáhnout extension pack z https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads a v klikacím nástroji VirtualBoxu ho nahrát.
Díky, nějak se mi to podařilo. Nakonec jsem šel vlastní cestou, na kterou jsem byl zvyklej .... (pokus/omyl). Použil jsem Linuxovýho kaliče
Při taktualizacích se mi ale zadařilo totálně rozhodit systémový jména ....
Mátě někdo radu?
Rozhodně díky za pomoc hlapy. Rozhodně si to všechno projdu a pořádně si to reozeberu.
Kluci díky, nakonec se mi to podařilo vyřešit oklikou ale ... po těch letech bez explů ....... kdyby mi to šlo jenom o trochu pořád stejně víc .... asi bych se z toho pos***
Mám teď menší problém s fontma po aktualizaci a aktualizaci headerů viz obrázek. Máte představu, jak opravit zobrazování fontů a dohrát další desktopy?
Pokud by jste věděli, jak na ploše a vůbec v systému vidět další disky, který mám v compu, mohliby jste mi hodit nějakou radu?
Disky mám 3 ... na největším je systém ale ostatní dva nevidět anebo nepřístupný .... :|
Pokud by jste mohli potřeboval bych ještě poradit, jak umožnit složky z linuxu sdílet pro windows ve VirtualBoxu .... sdílený označený mám ale ... nemůžu je vidět :|
btw: Přesun dat z linux desktopu do win desktopu v VirtualBoxu asi moc nefachčí cop?
Díky chlapi!!!
Pokud by jste věděli, jak na ploše a vůbec v systému vidět další disky, který mám v compu, mohliby jste mi hodit nějakou radu?Čekal bych, že Kali je distribuce pro hekry, takže nebude mít automount. Takže ručně
mount /dev/disk /mnt/někam
.
Pokud by jste mohli potřeboval bych ještě poradit, jak umožnit složky z linuxu sdílet pro windows ve VirtualBoxu .... sdílený označený mám ale ... nemůžu je vidět :|Je to ve Windows v "Místa v síti". Možná bude potřeba doinstalovat guest additions. Možná je ve Windows potřeba nastavit, že síť není veřejná, ale domácí/pracovní.
Tiskni
Sdílej: