Operační systém MidnightBSD, fork FreeBSD optimalizovaný pro desktop s prostředím Xfce, byl vydán ve verzi 3.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Neurodeck: Psychological Deckbuilder (ProtonDB).
Alex Ellis upozornil 15. března, že firma Docker se chystala zrušit bezplatný hosting open-source projektů na Docker Hubu. Po vlně odporu se představitelé firmy omluvili a posléze byl původní záměr odvolán.
Ve věku 94 let zemřel Gordon Moore, mj. spoluzakladatel společnosti Intel a autor Moorova zákona.
Mercurial (Wikipedie), software pro SCM (Source Code Management), byl vydán ve verzi 6.4. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Ve dnech 5. až 7. dubna proběhne konference Mercurial Paris.
Byly rozdány Ceny Velkého bratra (Big Brother Awards) za rok 2022 pro největší slídily pořádané nevládní organizací Iuridicum Remedium. Dlouhodobý slídil: Microsoft. Firemní slídil: Seznam. Úřední slídil: Nejvyšší správní soud. Výrok Velkého bratra: Marian Jurečka. Pozitivní cena: NoLog.
Byla představena online vzdělávací platforma Ada Computer Science pro učitele, studenty a kohokoli, kdo se zajímá o informatiku. Stojí za ní Raspberry Pi Foundation a Univerzita v Cambridgi.
GitHub má nový RSA SSH klíč. Předchozí soukromý klíč byl krátce vystaven na GitHubu.
Společnost Framework Computer představila (YouTube) nové modulární notebooky: Laptop 13 s Intel Core nebo AMD Ryzen a Laptop 16 (YouTube).
Bylo vydáno Ubuntu 20.04.6 LTS, tj. šesté opravné vydání Ubuntu 20.04 LTS s kódovým názvem Focal Fossa. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
Řešení dotazu:
DMARC ani TLS není to nejdůležitější. TLS doporučuju zprovoznit v každém případě. IMHO nejdůležitější je korektní PTR záznam, vyhovující SMTP banner, to je naprostý základ.
Pěkný článek o DMARC - https://www.skelleton.net/2015/03/21/how-to-eliminate-spam-and-protect-your-name-with-dmarc/
Nástroje k otestování - https://socl.cz/online-nastroje-na-otestovani-postovniho-serveru
Tak TLS je nezbytnost, jinak to není mail server, ale hračka pro děti. Takže tím bych začal. Já používám certifikáty od autority StartCom, ale alternativ je spousta. (Na vnitřní síti a IPSec sítích s předem známými klienty mám taky vlastní autoritu, která mi ušetří jednání s veřejnou autoritou, která navíc rozhodně nepodepíše fiktivní TLD a další výdobytky — vyžaduje standardní DNS záznamy.
S provozem serveru bez TLS se dnes už zkrátka nepočítá. Některé freemaily dokonce už zobrazují velká červená varování, když ukazují maily doručené bez TLS, jako že mohly být někde cestou pozměněné nebo přečtené neoprávněnou třetí stranou.
Aby DKIM, SPF a DMARC dával vůbec aspoň náznakem smysl, je třeba mít DNSSEC. To je asi jasné. Jakmile funguje DNSSEC, pak je ještě vhodné všechna navazující nastavení (DKIM, DomainKeys, SPF, DMARC) prověřit pomocí různých online validátorů a odstranit případné nedostatky.
Se zpětným mapováním v DNS je to prostě tak, že je leckdy potřeba mít víc PTR záznamů. Takže mám-li mx.domena1.org AAAA abcd::ef00 a taktéž mx.domena2.org AAAA abcd::ef00, pak musím mít příslušné 0.0.f.e…d.c.b.a PTR mx.domena1.org a totéž pro mx.domena2.org, aby SMTP protistrana vždy našla příslušné zpětné mapování. Hledá ho podle toho, jak se server přes SMTP představí (za EHLO a případně ještě implicitně na dalších místech protokolu).
define(`confHELO_NAME', `servername.example.com')dnlTakže i
sendmail
by měl umět změnit jméno, kterým se představuje.
Nějaké příklady konfigurace DMARC má třeba Google: https://support.google.com/a/answer/2466580?hl=en nebo Add a DMARC record.
Tiskni
Sdílej: