Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
RAID 1 je bez nejmenších problémů — prostě nainstaluješ GRUB (grub-install) na každý disk zvlášť.
Jiné RAIDy záleží na tom, jak se chová BIOS/EFI a případně firmware řadiče při bootu. Bohužel často zpřístupní pro GRUB (v režimu dostatečně primitivním, aby ho GRUB viděl) jen jeden bootovací disk, což je u RAID 0, 5 a 6 celkem k ničemu a GRUBu se pak nepodaří filesystém seskládat. Tohle je ale (nerad to říkám) většinou potřeba vyzkoušet na konkrétním hardwaru metodou pokus/omyl. Někde mívají servery v setupu volbu pro zpřístupnění všech disků v režimu vhodném pro GRUB, jinde zpřístupní jen 1 disk a na nic se neptají. (A při selhání bootu z disku třeba zkusí další, ale zase jenom jeden!)
Já jsem tento problém nakonec vyřešil ošklivým, leč spolehlivě funkčním způsobem: Na každém disku jsou 2 oddíly. První je malý, třeba 1 GB, je v Btrfs RAID 1 přes všechny disky a je na něm /boot. Druhý oddíl jde přes celý zbytek každého disku a je v RAID 5 nebo RAID 6 přes všechny disky. Tím pádem to nabootuje z kteréhokoliv disku a nevadí, že GRUB vidí jenom jeden disk. Kořenový filesystém je už pak už normálně na RAID 5 nebo RAID 6, tj. využívá ostatní diskový prostor efektivněji než RAID 1.
Udržování /boot/efi oddílu ve správně replikované podobě je další kousek voseru, protože jeho filesystém (vfat) samozřejmě nemá vestavěný RAID a musí tam přijít ke slovu mdraid nebo dmraid nastavený tak, aby oddíl vypadal jako běžný vfat oddíl a aby se metadata RAIDu skrývala až na konci oddílu.
Udržování /boot/efi oddílu ve správně replikované podobě je další kousek voseru…
Tím jsem rozhodně nechtěl říct, že by to byl až tak zásadní problém nebo že by to nešlo. V pohodě to jde. Spousta RAID konfigurací funguje tak, že každá RAID 1 replika vypadá, jako by tam prostě byl filesystém menší než celý oddíl, začínající na začátku oddílu, a metadata pro softwarový RAID jsou až za filesystémem. Takže se dá klidně vyrobit oddíl, do kterého se dá zapisovat replikovaně z operačního systému, když na to přijde (a na to přijde jen při instalaci GRUBu, v podstatě), a který zároveň stále bude normálně čitelný pro EFI firmware jako vfat filesystém, z kterékoliv z RAID 1 replik.
Každopádně je to nepříjemná komplikace při instalaci systému a rozhodně bych si uměl představit mnohem lepší podporu EFI firmwaru pro bootování z různých (softwarových) RAIDů a podobných složitějších konfigurací. No, třeba existuje, jen o ní nevím — pak mě jistě někdo opraví.
Tiskni
Sdílej: