O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
RAID 1 je bez nejmenších problémů — prostě nainstaluješ GRUB (grub-install) na každý disk zvlášť.
Jiné RAIDy záleží na tom, jak se chová BIOS/EFI a případně firmware řadiče při bootu. Bohužel často zpřístupní pro GRUB (v režimu dostatečně primitivním, aby ho GRUB viděl) jen jeden bootovací disk, což je u RAID 0, 5 a 6 celkem k ničemu a GRUBu se pak nepodaří filesystém seskládat. Tohle je ale (nerad to říkám) většinou potřeba vyzkoušet na konkrétním hardwaru metodou pokus/omyl. Někde mívají servery v setupu volbu pro zpřístupnění všech disků v režimu vhodném pro GRUB, jinde zpřístupní jen 1 disk a na nic se neptají. (A při selhání bootu z disku třeba zkusí další, ale zase jenom jeden!)
Já jsem tento problém nakonec vyřešil ošklivým, leč spolehlivě funkčním způsobem: Na každém disku jsou 2 oddíly. První je malý, třeba 1 GB, je v Btrfs RAID 1 přes všechny disky a je na něm /boot. Druhý oddíl jde přes celý zbytek každého disku a je v RAID 5 nebo RAID 6 přes všechny disky. Tím pádem to nabootuje z kteréhokoliv disku a nevadí, že GRUB vidí jenom jeden disk. Kořenový filesystém je už pak už normálně na RAID 5 nebo RAID 6, tj. využívá ostatní diskový prostor efektivněji než RAID 1.
Udržování /boot/efi oddílu ve správně replikované podobě je další kousek voseru, protože jeho filesystém (vfat) samozřejmě nemá vestavěný RAID a musí tam přijít ke slovu mdraid nebo dmraid nastavený tak, aby oddíl vypadal jako běžný vfat oddíl a aby se metadata RAIDu skrývala až na konci oddílu.
Udržování /boot/efi oddílu ve správně replikované podobě je další kousek voseru…
Tím jsem rozhodně nechtěl říct, že by to byl až tak zásadní problém nebo že by to nešlo. V pohodě to jde. Spousta RAID konfigurací funguje tak, že každá RAID 1 replika vypadá, jako by tam prostě byl filesystém menší než celý oddíl, začínající na začátku oddílu, a metadata pro softwarový RAID jsou až za filesystémem. Takže se dá klidně vyrobit oddíl, do kterého se dá zapisovat replikovaně z operačního systému, když na to přijde (a na to přijde jen při instalaci GRUBu, v podstatě), a který zároveň stále bude normálně čitelný pro EFI firmware jako vfat filesystém, z kterékoliv z RAID 1 replik.
Každopádně je to nepříjemná komplikace při instalaci systému a rozhodně bych si uměl představit mnohem lepší podporu EFI firmwaru pro bootování z různých (softwarových) RAIDů a podobných složitějších konfigurací. No, třeba existuje, jen o ní nevím — pak mě jistě někdo opraví.
Tiskni
Sdílej: