Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu nového způsobu synchronizace informací o přečtení zpráv (XEP-0490: Message Displayed Synchronization jako nástupce XEP-0333: Displayed Markers), dále centrální stránku pro přehled všech aktivit (Activity feed) nebo vylepšení přepínání mezi více účty. Přehled dalších změn je k dispozici na oficiálních stránkách.
Mobilní operátoři společně chrání zákazníky proti podvodným hovorům v pevné i mobilní síti. Vodafone, T-Mobile a O2 vybudovali proti takzvanému spoofingu vzájemně propojené zabezpečení. Podvodníkům zabraňuje schovávat se za čísla jiných lidí nebo institucí, jako jsou banky a policie.
Na minihoneypotech Turrisu se objevil poměrně rozsáhlý útok na FTP servery. Je zvláštní tím, že probíhá z mnoha IP adres zároveň, je relativně pomalý a k pokusům o přihlášení používá objemný slovník. Útok probíhá z rozsahu IP adres 45.78.4.1-45.78.7.254. Rozsah je registrován na společnost IT7 Networks Inc., která poskytuje hostingové služby. Mezi zasláním každé kombinace jména hesla může oběhnout od několika, do nižších desítek sekund
… více »Po 5 měsících vývoje od vydání verze 6.7 byla vydána nová verze 6.8 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Cecil bylo vybráno na počest amerického jazzového klavíristy a inovátora Cecila Taylora (YouTube).
RAID 1 je bez nejmenších problémů — prostě nainstaluješ GRUB (grub-install) na každý disk zvlášť.
Jiné RAIDy záleží na tom, jak se chová BIOS/EFI a případně firmware řadiče při bootu. Bohužel často zpřístupní pro GRUB (v režimu dostatečně primitivním, aby ho GRUB viděl) jen jeden bootovací disk, což je u RAID 0, 5 a 6 celkem k ničemu a GRUBu se pak nepodaří filesystém seskládat. Tohle je ale (nerad to říkám) většinou potřeba vyzkoušet na konkrétním hardwaru metodou pokus/omyl. Někde mívají servery v setupu volbu pro zpřístupnění všech disků v režimu vhodném pro GRUB, jinde zpřístupní jen 1 disk a na nic se neptají. (A při selhání bootu z disku třeba zkusí další, ale zase jenom jeden!)
Já jsem tento problém nakonec vyřešil ošklivým, leč spolehlivě funkčním způsobem: Na každém disku jsou 2 oddíly. První je malý, třeba 1 GB, je v Btrfs RAID 1 přes všechny disky a je na něm /boot. Druhý oddíl jde přes celý zbytek každého disku a je v RAID 5 nebo RAID 6 přes všechny disky. Tím pádem to nabootuje z kteréhokoliv disku a nevadí, že GRUB vidí jenom jeden disk. Kořenový filesystém je už pak už normálně na RAID 5 nebo RAID 6, tj. využívá ostatní diskový prostor efektivněji než RAID 1.
Udržování /boot/efi oddílu ve správně replikované podobě je další kousek voseru, protože jeho filesystém (vfat) samozřejmě nemá vestavěný RAID a musí tam přijít ke slovu mdraid nebo dmraid nastavený tak, aby oddíl vypadal jako běžný vfat oddíl a aby se metadata RAIDu skrývala až na konci oddílu.
Udržování /boot/efi oddílu ve správně replikované podobě je další kousek voseru…
Tím jsem rozhodně nechtěl říct, že by to byl až tak zásadní problém nebo že by to nešlo. V pohodě to jde. Spousta RAID konfigurací funguje tak, že každá RAID 1 replika vypadá, jako by tam prostě byl filesystém menší než celý oddíl, začínající na začátku oddílu, a metadata pro softwarový RAID jsou až za filesystémem. Takže se dá klidně vyrobit oddíl, do kterého se dá zapisovat replikovaně z operačního systému, když na to přijde (a na to přijde jen při instalaci GRUBu, v podstatě), a který zároveň stále bude normálně čitelný pro EFI firmware jako vfat filesystém, z kterékoliv z RAID 1 replik.
Každopádně je to nepříjemná komplikace při instalaci systému a rozhodně bych si uměl představit mnohem lepší podporu EFI firmwaru pro bootování z různých (softwarových) RAIDů a podobných složitějších konfigurací. No, třeba existuje, jen o ní nevím — pak mě jistě někdo opraví.
Tiskni
Sdílej: