Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Řešení dotazu:
<off_topic>
Kdy už ABCLinuxu zakáže anonymy? Nějaký odpadní blábol je v posledních dnech snad v každé druhé diskusi — a tentokrát za něj výjimečně nemůžu já. Zrovna u tohoto tématu mě zajímalo, zda a jak se dá Android na tom notebooku rozchodit, případně jestli je/není lepší Chromium OS, když už člověk chce tenhle typ systému/prostředí. Jenže místo něčeho přínosného se všeho všudy dozvídám, který čurák má jít do které prdele. Fakt bezva.
</off_topic>
No, několik léty prověřených nápadů proti účelovým registracím už dávno existuje. Kdyby každá registrace vyžadovala mailové potvrzení a unikátní mailovou adresu, bylo by zamořování diskusí ptákovinami aspoň o kapánek (nebo deltánek) složitější. Registrace účtu by mohla (naschvál) trvat třeba 2 hodiny, což je čas, který nijak zásadně nezruinuje toho, kdo se chce poprvé zeptat na něco v poradně, ale dost znepříjemní život tomu, kdo se registruje za jiným účelem. Omezení počtu registrací z téže IP adresy na (řekněme) jednu týdně by rovněž nebylo špatné. (Asi by to bylo neúčinné na IPv6 a příliš omezující na IPv4, ale co už.) Omezení počtu účtů přihlášených z jedné IP adresy na malé N, třeba 2, by možná taky o drobný fous pomohlo. (Samozřejmě to zase bude problém u IPv4, jestli tedy ještě někdo IPv4 používá.) Jako „manuální“ opatření by mohla posloužit nutnost schválení prvního diskusního příspěvku po registraci moderátorem. To by snad správce příliš nezatěžovalo — nemyslím si, že by platných registrací byly denně stovky, — a účinně by to odfiltrovalo jednorázové výrony sraček. K účasti v diskusích by zkrátka bylo nutné vyprodukovat aspoň jeden „validní“ a neanonymní příspěvek. A nakonec taky znám servery, kterým k registraci slouží kreditní karta. To se častěji vidí spíš u hotelů a aerolinek, ale v krajní nouzi to nakonec může být jedno z nejúčinnějších řešení, byť tedy nejméně šetrných k anonymitě, osobním údajům atd. atp. Ale když už jsme u té anonymity, co kdyby registrace na ABCLinuxu stála například 0,001 BTC? To by byla rovněž jedna z možností.
No, několik léty prověřených nápadů proti účelovým registracím už dávno existuje.
"Prověřených" ve smyslu, že se na různých webech aplikují a ověřilo se, že fungují jen v omezené míře a jen na nepříliš vytrvalé trolly.
Registrace účtu by mohla (naschvál) trvat třeba 2 hodiny, což je čas, který nijak zásadně nezruinuje toho, kdo se chce poprvé zeptat na něco v poradně, ale dost znepříjemní život tomu, kdo se registruje za jiným účelem.
Před časem jsem zkoušel dokonce 24 hodin "karanténu" po registraci, než bylo možné zadat první příspěvek, stejně to nebylo nic platné.
Omezení počtu registrací z téže IP adresy na (řekněme) jednu týdně by rovněž nebylo špatné. (Asi by to bylo neúčinné na IPv6 a příliš omezující na IPv4, ale co už.)
Ani přes IPv4 to nic moc neřeší, a to ani při ručním prověření nové registrace na podobnost s často používanými adresami (a User-agent) u předchozích zablokovaných trollů.
Jako „manuální“ opatření by mohla posloužit nutnost schválení prvního diskusního příspěvku po registraci moderátorem. To by snad správce příliš nezatěžovalo — nemyslím si, že by platných registrací byly denně stovky, — a účinně by to odfiltrovalo jednorázové výrony sraček.
Jednorázové ano. Tohle je ale očividně dost vytrvalý troll a takoví jsou ochotni zajít i tak daleko, že budou týden nebo dva předstírat normálního diskutujícího, než "udeří". S tím, že aby neztráceli čas, budou si takhle "připravovat" třeba tři nebo čtyři nicky současně.
Je mi jasné, že to zní všechno neuvěřitelně a teoreticky, ale to co popisuji, bohužel nejsou nějaké hypotetické konstrukce, tohle všechno jsem před pár lety zažil v praxi coby admin jednoho chatu (včetně té neschopnosti kolektivní sebekázně ohledně zásady "nekrmit trolla"). Takže jakkoli nechci tvrdit, že ta opatření nemohou částečně pomoci, v extrémních případech (a obávám se, že tohle jeden z nich) nepomůže ani svěcená voda.
A nakonec taky znám servery, kterým k registraci slouží kreditní karta. … Ale když už jsme u té anonymity, co kdyby registrace na ABCLinuxu stála například 0,001 BTC?
Nevím, jestli by to pomohlo proti trollovi, ale mne by to odradilo docela určitě.
No tak přesně vy byste netrolovali!
Jestli tomu dobře rozumím z jiného vláklna na toto téma, nechce. Na vývoji ABCLinuxu dnes nikdo aktivně nepracuje — proto ta stránka vypadá a funguje jako cosi z doby před >10 lety — a přidat ochranu před trolly by vyžadovalo čas a úsilí a kódění. Nevypadá to ovšem, že by se tomu někdo chtěl věnovat. I kdyby snad současný vlastník projevil zájem uspořádat třeba hackathon na toto téma, spousta lidí (včetně mě) by asi řekla „jo, rád bych pomohl, ale nic naplat, mám na práci práci, která mě živí“. Inu, těžko říct… Kdyby byl o vyhození trollů opravdu organizovaný zájem, asi by si leckdo s tím hackathonem dal říct.
proto ta stránka vypadá … jako cosi z doby před >10 lety
Když se podívám na současný design roota (a mnoha dalších), tak jsem za tuhle část docela rád.
Tak já neříkám, že muzejní kus musí nutně být negativní. Ale například diskusní fórum založené na AJAXu (nebo jak se tomu dnes říká), kde se nerefreshuje stále dokola celá stránka, by rozhodně nebylo od věci. Nebo funkční vyhledávání v článcích a fórech. (Současné zoufalství nelze nazvat vyhledáváním.) A ano, root rozhodně není dobrý příklad pro inspiraci; s tím souhlasím.
Ano, to je ideální.
(Nápověda: při rozumném nastavení bude většina toho JS v cache.)
To jsou takové zbytečné nářky. Stroje fakt ne, vlaky fakt ne, auta fakt ne — to všechno tu v minulosti bylo. A dnes zase AJAX fakt ne. Nevím, jestli si toho fakt nikdo nevšiml, ale podstatná většina těch nejvíc navštěvovaných webů jsou dnes de facto klikací javascriptová aplikace, které se různě dynamicky načítají a překreslují. Takže AJAX prostě všude je a celkem zásadní opodstatnění má třeba na Google+ a Facebooku, což jsou trochu větší ryby než Aukro. Jako příklad je uvádím proto, že ABCLinuxu má určité rysy (poor man's) sociální sítě. Od té doby, co tak nějak přišlo do módy dynamické generování nekonečně dlouhé stránky, jak uživatel scrolluje, bylo taky potřeba vyřešit, jak to zařídit, aby přidání komentáře k nějakému staršímu příspěvku nevedlo k opětovnému načtení celé stránky. Ano, byly doby, možná v roce 2006, kdy se Facebook refreshnul kvůli „like“, ale dnes už nemáme rok 2006. O stránkách populárních vyhledávačů s automatickým doplňováním výsledků snad ani není potřeba mluvit — statický obsah by tam člověk hledal těžko. Nevím, jestli opravdu někomu pijí krev webové vyhledávače nebo je to jen klasická ABCLinuxu póza, ale jestli fakt jo, možná web není to pravé ořechové a třeba by pěstování tulipánů byla lepší volba. Vyhledávače uvádím jako příklad opět vzhledem k ABCLinuxu. Vyhledávání ve starších příspěvcích je momentálně ryzí zoufalství. Zkrátka to neškáluje s množstvím příspěvků a komentářů, které se tu za desetiletí bez větších změn nahromadily.
Ale tady^^^ jsme se samozřejmě dostali off-topic; zrušení trollů je přece jen mnohem snazší než přepsání ABCLinuxu from scratch.
Kdy už ABC začne u komentů ukazovat IP anonyma.
Počítám, že zhruba tehdy, až se najde někdo ochotný tuhle feature nakódit. Brzy to asi nebude, když k tomu za posledních 10 let nedošlo.
Jak si přišel na to že se jedná o tebe ?
Konečně pozitivní zpráva a rozumné slovo!
Tiskni
Sdílej: