Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Zdravím,
ve svém pc mám desku Gigabyte GA Z170-D3H. BIOS podporuje UEFI. Taky v něm mám dva disky. Samsung SSD 500 GB (systémový) a WD 1 TB (datový). Před časem jsem si systémový disk rozdělil na půl a na první oddíl jsem nainstaloval Windows 10. Samozřejmě se při instalaci vytvořil 500 MB zaváděcí oddíl. Pak jsem instaloval na ten druhý velký oddíl Linux Mint 18 Cinnamon a instalátor mi při instalaci zahlásil, že je zapnuté UEFI a pokud budu takto pokračovat v instalaci, tak že by jeden ze systémů nemusel bootovat. Pokud tedy chci používat oba systémy, tak ať odpovím záporně. Tak jsem teda odpověděl záporně a Linux doinstaloval. Po rebootu v nabídce Grubu Windows nebyly. Po stažení aktualizací v terminálu a následném rebootu už tam byly a ku podivu bootovaly. Takže vše fungovalo. Pak jsem oba systémy zničil a byl donucen celou procedůru opakovat. Problém je v tom, že teď po stažení aktualizací v terminálu se opět Windows v nabídce Grubu objevily, ale už nebootují. Musel jsem dát do mechaniky CD Acronis True Image a obnovit oddíl se zavaděčem Windows. Samozřejmě teď nefunguje zavedení Linuxu. Známý mi poradil, ať vypnu UEFI a znovu Windows přeinstaluju (to bylo před instalací Linuxu), ale to se mi nechtělo, protože jsem už měl vše nastavené a zničil bych hodiny práce. Navíc jsem ani v BIOSu nenašel, kde se UEFI vypíná. Našel jsem zajímavý článek (asi o mém problému), ale moudrý z toho nejsem: https://www.debian.org/releases/stable/amd64/ch03s06.html.cs . Ještě dodám, že jsem oba systémy instaloval z flešky.
Otázka tedy je, co s tím? Opravdu mě čeká přeinstalace obojího s vypnutím UEFI? Nebo bude stačit obnovit Grub? Mám k dispozici jen flešku.
Pro příště: když budu instalovat někdy v budoucnu zase dva systémy na jedno pc, můžu vytvořit zvláště zaváděci oddíl pro Windows a zvlášť pro Linux, nebo musí být zavaděče na jednom oddílu?
Díky za každou dobrou radu,
Petr
Řešení dotazu:
Ještě ohledně zakázání UEFI:
díval jsem se teď do BIOSu a je tam uvedeno, že jde o UEFI dualbios. Snažil jsem se najít položku, skrze kterou bych UEFI zakázal. Našel jsem jen položku "Storage Boot Option Control" a v ní se dá zvolit:
1. Disabled
2. UEFI Only
3. Legacy Only
Není to náhodou ono? A pokud ano, co nastavit a jaký jem mezi tím vším vlastně rozdíl prosím?
Není náhodou tady odpověď?
Mám tu zkušenost, že pokud chce člověk perfektní podporu UEFI (samozřejmě se zapnutým SecureBoot v tom nejstriktnějším režimu, jak jinak), pak je Fedora v podstatě jediná rozumná volba. Všechno ostatní se nějak posere v tom smyslu, že to sice funguje, ale nepodporuje SecureBoot. Ale časy se mění a s postupným prolamováním dalších a dalších magických SecureBoot klíčů třeba přijde doba, kdy ostatní distribuce Fedoru aspoň dotáhnou.
Díky za snahu pomoci, Andreji.
Už mi to funguje. Když jsem to instaloval z flešky, tak mi to vypisovalo tu chybovou hlášku, že nemusí fungovat spouštění jednoho ze systémů. Všimnul jsem si, že když jsem nastavoval boot priority na flešku, bylo u ní jako u jediné položky UEFI. Tak jsem nainstaloval Windows i Linux z DVDčka. U instalace Linuxu z DVDčka už to tu chybu nevypisovalo. Ale ani potom to ještě nefungovalo. Dále jsem si všimnul, že se mi linuxový zavaděč instaluje na datový disk, v mém případě dev/sda. Tak jsem to předělal v instalátoru na Windows loader a myslel jsem si, že to bude OK. Ale nebylo. Takže jsem Acronisem obnovil zavaděč Windows a Linux nainstaloval ještě jednou a tentokrát jsem jako oblast pro zavaděč zvolil dev/sdb, tedy systémový disk, na kterém jsou Windows a Linux. A už to funguje. Zajímalo by mě, jestli by to fungovalo, i kdybych Linux nainstaloval z té flešky a zavaděč dal na dev/sdb. Myslím si, že jo, ale zkoušet to nebudu. Jsem rád, že mi to teď už konečně funguje.
Tak třeba to někomu pomůže.
Zdarec
Tiskni
Sdílej: