Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Examples : iwconfig eth0 key 0123-4567-89 iwconfig eth0 key [3] 0123-4567-89 iwconfig eth0 key s:password [2] iwconfig eth0 key [2] iwconfig eth0 key open iwconfig eth0 key off iwconfig eth0 key restricted [3] 0123456789 iwconfig eth0 key 01-23 key 45-67 [4] key [4]Pokud neni šifrování nastaveno (tj. není to wpa ani wep), tak stačí nastavit ESSID, možná shodit a nahodit link a nastavit IP adresu nebo poslat dhcp request.
iwlist wlan0 scanning
This will return a list of all wireless networks seen on interface wlan0.
The next step is to set the ESSID and what access point to use (usually automatic).
iwconfig wlan0 essid my_network
iwconfig wlan0 ap any
If the network is unsecured you're done configuring the wifi at this point. You can then set a static IP (ifconfig) or a request a dynamic IP (dhclient).
If the network is secured with WEP you'll need to enter the correct key.
iwconfig wlan0 enc s:my_network_key
If the network is secured with WPA(2) you'll need to install and configure wpa_supplicant first.
As always the manpage is the first place you should look for more information.
odkaz na superuser clanek vyse
Spousta distribucí nebude mít implicitně ani iwconfig
, ani iwlist
. Ten článek totiž pamatuje minulé desetiletí.
iw dev wlan0 scan
ip link set wlan0 up # Většinou není nutné; záleží na driveru. iw dev wlan0 connect <SSID>
Pak už stačí počkat, až se síť nakonfiguruje přes router advertisement. Nebo jestli je tam potřeba dhcp, dhcpcd wlan0
to zařídí.
Neexistuje důvod používat wpa_supplicant
, když síť nemá žádné zabezpečení. Pochopitelně je před manuálním připojením vhodné ujistit se, že wpa_supplicant
ani NetworkManager
neběží, protože jinak se může stát, že nastavení sítě bez vědomí uživatele v nejméně očekávanou dobu změní (systemctl stop wpa_supplicant NetworkManager
).
Druhá (a možná jednodušší) možnost je NetworkManager
i wpa_supplicant
nechat běžet a připojit se pak pomocí nmcli
. Návodů je na to spousta. nmcli
umí všechno, co jinak dělají grafická klikátka, jen (věc názoru) trochu méně přehledně.
nmcli device wifi connect <SSID>
Nebo nejak pres ifconfig?ifconfig konfiguroval až vyšší vrstvy a navíc v Linuxu již dlouho není podporovaný. Používá se program ip z balíku iproute2. Já používám na wifi wpa_supplicant, a to i na otevřenou. Vytvořím konfigurák:
network={ ssid="abcd" key_mgmt=NONE auth_alg=OPEN }a spustím:
wpa_supplicant -Dwext -iwlan0 -c wpa.conf
Tiskni
Sdílej: