Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Řešení dotazu:
172.16.X.0/24
, což pak nekoliduje s firemními sítěmi 10.0.0.0/8
, s switchovanými přípojkami do stejně adresovaných ISP sítí, ani běžnými 192.168.0.0/24
nebo 192.168.1.0/24
. Když to nešlo jinak, tak jsem se z toho většinou vylhal samostatným routerem s NAT, co jsem měl po ruce.
Na virtuál bych se vykašlal, to je kanón na vrabce. Tohle by měl zvládnout jeden jediný patřičně nakonfigurovaný network namespace s veth spojem, což pak člověk rozběhne skriptem o pár příkazech.
Řešením je (jako obvykle) IPv6. Rozsah nemusí nutně být routovatelný směrem ven — koneckonců, u IPv4 může mít člověk taky na každém zařízení tolik adres a rozsahů, kolik jen chce, a nemusí je routovat mimo lokální síť. Zásadní rozdíl je v tom, že u IPv6 se dá zajistit, aby ten rozsah byl unikátní, tedy aby nebyl v konfliktu s žádným jiným rozsahem ve veřejném Internetu.
wlan0, wlan1, eth0.1, eth0.2, eth0.3, eth0.4
.
Přes wlan zařízení mám vytvořený bridgě br-wlan a přes eth zařízení mám br-lan.
Teď má jeden bridge rozsah 10.0.1.0/24
a druhý 10.0.2.0/24
. Routovní mezi těmito sítěmi (už) funguje. Broadcasty se z daných sítí níkdy nedoatnou ven, to chápu.
Chtěl jsem do jednoho subnetu(bridge) všechny zažízení, tj: wlan0, wlan1, eth0.1, eth0.2, eth0.3, eth0.4
. Pak by byl rozsah ip adres třeba 10.0.0.0/22
a klienti na wlan*
interfacech by dostávali od dhcp adresy 10.0.2.x
a na eth.*
interfacech by dostávali 10.0.2.x
. Jen nevím, jestli jde dhcp serveru říci, kde má jaké adresy rozdávat.
Nevím jak tohodo dosáhnout, myslel jsem, že problém bude jen v konfiguraci dhcp serveru...
Dhcp server je dnsmasq.
Ne, to je z bláta do louže. Vždycky bude s nějakým IPv4 rozsahem v konfliktu. IPv6 rozsah bude světově unikátní, bez ohledu na to, do jakých dalších sítí a VPN bude routovat a bez ohledu na to, co si v budoucnu usmyslí poskytovatel. V tom byla celá pointa.
#!/bin/bash # enable ipv4 forwarding echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward # create a new network namespace ip netns add ns1-modem # move usb0 device to ns1-modem namespace ip link set usb0 netns ns1-modem # veth link ip link add v-eth1 type veth peer name v-peer1 ip link set v-peer1 netns ns1-modem # set ip address of v-eth1 in root namespace ip addr add 172.20.172.2/24 dev v-eth1 # set ip address of v-peer1 in ns1-modem namespace ip netns exec ns1-modem ip addr add 172.20.172.1/24 dev v-peer1 # set ip address of usb0 modem interface in ns1-modem namespace ip netns exec ns1-modem ip addr add 192.168.1.2/24 dev usb0 # activate interfaces ip link set v-eth1 up ip netns exec ns1-modem ip link set lo up ip netns exec ns1-modem ip link set usb0 up ip netns exec ns1-modem ip link set v-peer1 up # in namespace ns1-modem set default route via modem device and set NAT ip netns exec ns1-modem ip route add default via 192.168.1.1 dev usb0 ip netns exec ns1-modem iptables -t nat -A POSTROUTING -s 172.20.172.0/24 -o usb0 -j MASQUERADE # set default route of root ns #ip route add default via 172.20.172.1 dev v-eth1 metric 210
Tiskni
Sdílej: