Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
/etc/sddm.conf
[Autologin] Session=plasma.desktop # Session pro tvoje prostredi napises tady, seznam je v /usr/share/xsessions User=jardik # uzivatelske jmeno tadyPokud používáš jiný display manager, musíš napsat který, jestli chceš radu. Když pak chceš, aby sudo chtělo heslo, můžeš upravit config (třeba přes visudo) a přidat řádek
Defaults rootpw
. Sudo pak bude chtít heslo roota místo uživatelova.
Já jsem si zprovoznil čtečku otisků prstů. Funguje i pro sudo, ale to by se dalo v /etc/pam.d zakázat, když na to přijde, aby třeba fungovala jen při přihlášení. Jen by ten zákaz asi neměl valný smysl, protože otisk prstu je stále o fous bezpečnější než úplná absence hesla.
Další možnost, jak nezadávat (opakovaně) heslo, která se mi taky celkem osvědčila, je drobný hardwarový token. Token reaguje na dotyk, takže nic nepodepisuje sám od sebe a není třeba se obávat, že by programy mohly samy bez vědomí uživatele spouštět sudo.
Nic z výše uvedeného neřeší původní otázku. Chtěl jsem jen naznačit, že jsou bezpečnější alternativy k přihlašování bez hesla.
Tiskni
Sdílej: