Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Boot Device Priority
a na výběr byly možnosti CD/DVD, Removable Device, Hard Drive, Network
. V tomto BIOSu se odpovídající položka nazývá Boot Option Priorities
a na prvním místě bylo Boot Option #1 Windows Boot Manager
, na druhém místě Boot Option #2 P1: SlimtypeDVD
. Tak jsem dal mechaniku na první místo, rebootoval a instalátor Debianu se spustil. Po skončení instalace jsem vysunul CD a potvrdil, místo spuštění systému (jakéhokoli) se však na monitoru objevilo Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key
. Pomohlo jen opětné nastavení volby Windows Boot Manager
na první místo pod Boot Option Priorities
v BIOSu, jenže pak samozřejmě naběhly zase Windows.
Myslel jsem, že když je v pořadí bootování na prvním místě CD mechanika, ale není v ní žádný disk, přejde se k následující položce, tedy nabootování z disku, ale tento BIOS se tak zjevně nechová (volba nabootovat z pevného disku tam navíc vůbec není, jen Windows Manager a DVD). Takže já vůbec nevím, jak jej mám nastavit, aby se nabootovalo z CD/DVD, pokud bude nějaký disk v mechanice, a jinak z pevného disku, a aby se taky spustil GRUB (a tedy Debian), když už jsem ho nainstaloval. Má to něco společného se Secure Boot nebo jinými volbami v BIOSu? Na starším počítači jsem s tím vůbec neměl problém a Debian jsem snadno nainstaloval (a pak do něj nabootoval), ale s tímto BIOSem jsem bezradný. Prosím o radu.
P.S. Nevím, zda to je třeba vědět, nicméně jde o BIOS od American Megatrends, verze 306, GOP verze 9.0.1045.
Řešení dotazu:
Launch CSM
(= Compatibility Support Module) přepnul na "disabled". Pod volbou Boot Option Priorities
jsem pak našel možnost UEFI: P1: SlimtypeDVD
, která tam při předchozí instalaci nebyla. Pak už se instalátor spustil v UEFI režimu a Debian se v pořádku nainstaloval a nyní píšu z něj.
Čím jsem tedy způsobil, že druhou instalaci jsem mohl spustit v UEFI režimu? Tím že jsem nyní použil 64 bitový instalátor nebo tím že jsem vypnul kompatibilitu se starším BIOSem? (Rád bych to věděl pro případnou další instalaci.)
P.S. Secure Boot jsem měl vypnuté i při první nepovedené instalaci, takže to tady není třeba řešit.
P.P.S. Při druhé instalaci se mě instalátor vůbec neptal, kam má GRUB umístit, ačkoli jsem pro něj schválně připravil prázdný EFI oddíl.
P.P.S. Při druhé instalaci se mě instalátor vůbec neptal, kam má GRUB umístit, ačkoli jsem pro něj schválně připravil prázdný EFI oddíl.Asi najprv autodetekcia, či existuje. Ak áno, použije. Ak nie, tak uživateľ určuje. ... Ešte dávno bolo tuším neodporučané mať na disku viac ako jeden UEFI odiel, takže asi v duchu tej myšlienky.
sudo parted -l /dev/sda
sudo parted /dev/sda print
Tiskni
Sdílej: