Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
# v pripade MBR/Legacy/MSDOS parted /dev/sdX mklabel msdosa pak nevim jestli btrfs lze takto uvadet, muzes kdyztak filesystem vynechat a pak proste pouzit mkfs.btrfs /dev/sdXY
a pak nevim jestli btrfs lze takto uvadetV info stránce píšou, že prej jo.
a pak proste pouzit mkfs.btrfs /dev/sdXYPočkat, to přece nechce, ne? Cílem snad je namountovat FS s přepsaným začátkem a obnovit z něj data, ne?
a s tim souvisi i to ze vhodnejsi tohle delat na zaloze zalohy
mount -o ro,offset=XXX
a nemusí dělat partitiony…
Počkat, to přece nechce, ne? Cílem snad je namountovat FS s přepsaným začátkem a obnovit z něj data, ne?mas pravdu, omlouvam se a jdu radeji spat ;)
mkfs
si následně nakopiruji messsage který vygeneruje, abych měl nezávisle uložené, kde jsou na formátovaném oddílu superbloky. Když se něco pokazí, tak je dobré to mít. (a nějak jsem zatím nepátral, jak si nechat vypsat kde jsou superbloky na existujícím oddílu.)
parted /dev/sdX print
[root@localhost marek]# parted /dev/sdb print Model: ATA WDC WD20EURS-63S (scsi) Disk /dev/sdb: 2000GB Sector size (logical/physical): 512B/4096B Tabulka oddílů: loop Disk Flags: Číslo Začátek Konec Velikost Systém souborů Přepínače 1 0,00B 2000GB 2000GB btrfstakhle to ted vypadá
sudo parted /dev/sdX align-check min 1 align-check opt 1
3) ne nechci aby mi to někdo instaloval/obchospodařoval - od roku 2004 nebo kolik jsem si vždycky poradil (ať už s pomocí tady, nebo sám)a chci v tom pokračovat, jen se mi to ted krásně sesypalo pod rukama...+1
1) jde mi o to, zkusit na tom poškozeném disku obnovit oddíly a data a podle záloh zkontrolovat co je a není zničený a pak se rozhodnout - těch 5% jsou různý kraviny který mě až tak netrápí, ale proč o ně přijít. Nebyl to systémový disk, nejdůležitější data jsou snad v pořádku na exterákuV ext4 sa info o súboroch nezapisuje len na jednom mieste, takže vieš obnoviť čiastočnú aj. Btfs neviem.
2) stabilita a rolling - je mi jasný, že to dohromady nejde, ale za těch X let co mám linux (i tu kombinaci sid/experimental) tak jsem takový kotrmelec nezažil - holt se mi to sešlo. A při návratu k debianu kde mi nvidia funguje a vše se zatím tváří ok, tak se překlepnu u toho dd..Čo skúsiť Fedoru? ---- A stabilita? ... Použivať open-source ovládače. A starú verziu nepačovať na novú, ale nainštalovať ako novú. (Dá sa pôvodná štruktúra zmazať, data ponechať. Nemusí sa pri inštalacií preformatovať odiel)
[...] pustit dd na 2TB disk s datama [...] zapsalo se cca 190MB těžko říct kam [...]to kam se zapsalo je snadne rict, ale je potreba aby jsi dohledal (v pameti nebo bash historii), co si pro dd pouzil za zarizeni pro of (output file/vystupni soubor), pokud to bylo sdX (misto X si dosad co to bylo nevim jestli b dle stareho vypisu, tak aby te to nematlo, stejne jako te uz zmatlo to ze si dd poslal na spatnej disk a pritom chtel asi na usbflash ktera proste nebyla na sdb jako ti pravil nejakej navod "jak iso na flashku") tak to slo od pocatku disku (ze stareho vypisu neni poznat jestli MBR nebo GPT) az cca 188MB z prvniho oddilu, pokud bys to poslal na sdX1 tak by rozdeleni disu bylo v poradku a tedy ho nemusel resit "jenom" by to melo smazane 190MB z prvniho oddilu, pokud bys to poslal na sdX2 (ktere asi nemas ale jen pro info) tak to smaze zas "jen" tech 190MB z druheho oddilu...
problém u mě je ten, že nejsem ajťákNo. Nevím jestli tě to utěší, ale v práci jsem jediný kdo není odchovancem ústavu který nás živí a kterého IT vzdělávání minulo širokým obloukem. V podstatě jsem se k tomu dostal podobnou cestou jako ty – aktuálně se nalézáš v podobném bodě jako já -20 let.
[...] když třeba jednou před 2 rokama něco nastavím, zapomenu jak [...]na to je jednoducha rada, zalozis si poznamkovnik.txt a tam si to pis, za 2 roky to tam najdes, staci si pamatovat jak si ten jeden textak ulozis ;)
Tiskni
Sdílej: