Bylo vydáno Eclipse IDE 2026-06 aneb Eclipse 4.40. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Asterinas (GitHub) je v Rustu napsané jádro operačního systému poskytující s jádrem Linux kompatibilní ABI. Vydána byla verze 0.18.0. První distribucí postavenou nad jádrem Asterinas je Asterinas NixOS. Nejedná se o oficiální projekt NixOS a nemá nic společného s NixOS Foundation.
Podrobně byla rozebrána kritická zranitelnost v nf_tables (CVE-2026-23111). Další lokální eskalace práv na Linuxu. V upstreamu byla zranitelnost již v únoru opravena. Ve zdrojovém kódu stačilo odstranit 1 vykřičník.
Evropská komise (EK) nařídila americké společnosti Meta, že musí znovu umožnit bezplatný přístup konkurenčním obecně zaměřeným asistentům umělé inteligence (AI) k WhatsAppu a tento přístup musí zachovat až do ukončení antimonopolního šetření. Opatření je dočasné a má zabránit vážnému a nevratnému poškození konkurence na rychle rostoucím trhu s obecnými AI asistenty. Meta uvedla, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost Anthropic představila AI modely Claude Fable 5 a Claude Mythos 5. Claude Fable 5 je první model třídy Mythos určený pro běžné použití.
Byla vydána nová stabilní verze 3.24.0, tj. první z nové řady 3.24, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem pracují vývojáři v Rustu napsaného mikrokernelového unixového operačního systému Redox OS (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za květen. Vypíchnout lze nový scheduler EEVDF nebo port desktopového prostředí Xfce na Redox OS.
Upozornění pro uživatele Asahi Linuxu: Neaktualizujte macOS na verzi 27 Golden Gate! Apple změnil detekci spouštěcích oddílů. Po aktualizaci oddíl s Asahi Linuxem nevidí. Snad je to jenom chyba.
Na webu konference Den IPv6, která se konala 4. června v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích, jsou nyní k dispozici všechny prezentace (v PDF) a jejich videozáznamy. Organizátory konference byly i letos sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.
Byla vydána nová verze 9.1.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Vypíchnout lze vylepšené vyhledávání nebo podporu Pixel Motion Photos. Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
.config/vlc/vlcrc zakomentovat fullscreen=1?
ps aux | grep vlc
Když je okno přes celou obrazovku, lze jej sice vzít za roh, ale posunem myši se nedá zmenšit - je stále přilepený k okraji obrazovky.
Když je okno přes celou obrazovku (ne fullscreen), tak se také nedá zmenšit v nastavení "video" - "zvětšit" - "1:1 původní", nebo "1:2 polovina". Prostě je neustále přilepené na kraj obrazovky.
Abych jej zmenšil, musím okno vzít za horní lištu a posunout jej mimo kraj obrazovky a pak jej můžu vzít za roh a zmenšit na požadovanou velikost - to je jediný způsob jak jej zmenšit.
Pokud jej zmenším na požadovanou velikost okno zavřu a pak znova video spustím, mám jej zase přes celou obrazovku.
"Video-Výstup" - nevím jak mám nastavit - mám tam "automaticky". Je tam dost voleb, nevím jestli bych něco nepokazil...
Přepnul jsem to na Open GLX video output (XCB) a po restartu se video začalo spouštět normálně v malém okně jak má. Několikrát jsem to zopakoval a pokaždý se správně otevřelo jak má. Pak mě napadlo spustit jiný video - otevřelo se to zase v okně od kraje ke kraji obrazovky a už to dělá na každé video.
Zkusil jsem změnit zase zpět na automaticky a pak zase na tu novou volbu Open GLX (XCB) a i když nastavím malý okno, zase se to otevírá přes celou obrazovku.
Já už fakt nevím, ale chvíli to fungovalo.
Tiskni
Sdílej: