OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Zdar lidi, po několika měsících fungující linux nechce v dualbootu naběhnout a windowsy 7 po celou dobu běhu poprvé naběhnou v poho ale při znovuspuštění potřebujou další restart a náběh, aby se po startu nezasekly.
Nedokážu se dostat do funkční varianty mintu a windowsy dělají problémy.
Jak to repairnout anebo se dostat na línux disk a zazálkohovat si data z e-mailů, na ploše, záložek firefoxu, ... začíním se trochu děsit.
Můžete podat radu prosím? :O
Neustále vidím screen s načítáním systému. Nehne se to ani o píď. :(
Jinak sorry, nedopsal jsem celý.
Situace: našte se group, vyberu Linux mint, ukáže se načítací okno, pořád vidím načítací okno, po půl hodině vidím zase jen načítací okno ... pak me třefí a datlím sem. :|
HW by měl bejt v klidu. Je to ccarok stará mašina :|
Jak vytáhnout data pomocí Flashky, když mám zaheslovanej linux (myslím, že ne na úrovni disku ale jenom věci pod rootem nevidím)?
Data mám různě, "nejsrandovnější" bude vytahat data z Firefoxu a e-maily. :|
Díky k3dAR ... uh ... du chrnět. Zejtra to omrknu a trochec na tom máknu ... mě z teho šlehne velebnosti ...
k3dAR nemas prossm tucha, jak se dostat do zaheslovanyho roota? Asi nijak co? :))
dikz, neco se rozebehlo. Sem ale trochu tupe stvoreni ... kde presne najdu data z ulozenych souboru a obrzky, dokumenty, zdrojek firefoxu a firebidrdu? :(
/home/hoodas
a je to.
Tak proč se pouštíš do linuxu?Sem ale trochu tupe stvoreni ...
To je celkem jednoduché. Před tím, než mě sejmulo auto a já ztratil dlouhodobou paměť (až na drobný úseky) sem v PC exceloval. Linux byl můj oblíbený systém a miloval jsem na něm jeho volnost a přenositelnost dat z různých dister.
Takže asi tak .... každopádně ... díky za optání.
Tohle ne trochu hnus velebnosti :(
Díky za tip Lertimor. Jduprubnout, čím to je.
*Lertimir ...
BTW: je fakt, že se to stalo poaktua lizaci, u který celkem dlouho tvala aktualizace MySQL .... mmmm
Uh .... jsem prostě befko ... po letech zase :(
Dá se opravit instalace MINTu jeho přeinstalováním a použitím stejných hesel?
Tiskni
Sdílej: