T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
pv /dev/zero > /dev/sdaX
Program "pv" vezme obsah souboru /dev/zero, kopíruje ho na výstup a do toho ukazuje průběh. Pokud je vstup nějak omezen (např. je to normální soubor), ukáže kolik toho má v procentech, zbývající čas atd. Pokud neví (např. vstupem je roura), ukazuje jen kolik přenesl dat. Zařízení /dev/sdaX je pak normální fyzický disk, který má nějakou velikost.
Ve výše zmíněném případě má k dispozici pv jen zařízení /dev/zero, které je nekonečné, a zapisuje na svůj standardní výstup, který by měl být (pro něj) také nekonečný.
Tak to ale není! Ve skutečnost pv (správně) zobrazil průběh tak, že počítá s celkovou velikostí /dev/sdaX! Jak je to možné? To přesměrování do zařízení přece zařídil bash, ne? Jak se pv dozví velikost něčeho, co je schované za rourou?
Díky Řešení dotazu:
pv -s `blockdev --getsize64 /dev/sdaX` /dev/zero > /dev/sdaX
# pv /dev/zero > /dev/sdc 644MiB 0:00:12 [4,37MiB/s] [> ] 1% ETA 0:18:25(všimněte si toho odhadu času, procent apod.) Když dám mezi pv a zařízení ještě třeba gzip, tak už tam žádný odhad není.
Zeroing a disk: pv < /dev/zero > /dev/sda Note that if the input size cannot be calculated, and the output is a block device, then the size of the block device will be used and pv will automatically stop at that size as if -S had been given.
pv < soubor | další příkazy…pv se nějak domákne velikost toho vstupního souboru. Když zadám
cat soubor | pv | další příkazy…už tu velikost nezjistí. V čem je ten rozdíl? Lze nějak zjistit typ roury, co za ní „sedí“?
pv > soubor
, tak shell otevře soubor
a tím na něj získá file descriptor. Když pak shell spustí pv, tak mu tenhle file descriptor předá (spolu s stdin/err, co vedou na terminál), takže ve výsledku je situace stejná, jako by si pv ten soubor otevřelo samo. Pak už stačí zavolat nějaké to ioctl a zjistit, co je potřeba.
Pokud se použije |, tak shell vyrobí nepojmenovanou rouru, čímž získá dva file descriptory – jeden na začátek a druhý na konec. Stejným způsobem pak jednotlivé file descriptory předá odpovídajícím programům. Takže když pak pv chce použít ioctl jako předtím, tak je za file descriptorem roura a ne blokové zařízení.
stale si pletes dva pojmy ... roura (|) a presmerovani (> , >> , < , <<) .. U roury to fakt neni jak zjistit
Tiskni
Sdílej: