abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 21:22 | Nová verze

    Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-09 aneb Eclipse 4.37. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:22 | IT novinky

    T-Mobile od 15. září zpřístupňuje RCS (Rich Communication Services) zprávy i pro iPhone.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | IT novinky

    Společnost ARM představila platformu Arm Lumex s Arm C1 CPU Cluster a Arm Mali G1-Ultra GPU pro vlajkové chytré telefony a počítače nové generace.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:44 | Nová verze

    Unicode Consortium, nezisková organizace koordinující rozvoj standardu Unicode, oznámila vydání Unicode 17.0. Přidáno bylo 4 803 nových znaků. Celkově jich je 159 801. Přibylo 7 nových Emoji.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.9. 21:00 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    9.9. 18:33 | Nová verze

    Realtimová strategie Warzone 2100 (Wikipedie) byla vydána ve verzi 4.6.0. Podrobný přehled novinek, změn a oprav v ChangeLogu na GitHubu. Nejnovější verzi Warzone 2100 lze již instalovat také ze Snapcraftu a Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    9.9. 12:22 | IT novinky

    Polské vývojářské studio CD Projekt Red publikovalo na Printables.com 3D modely z počítačové hry Cyberpunk 2077.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    9.9. 11:44 | Pozvánky

    Organizátoři konference LinuxDays 2025 vydali program a zároveň otevřeli registrace. Akce se uskuteční 4. a 5. října na FIT ČVUT v pražských Dejvicích, kde vás čekají přednášky, workshopy, stánky a spousta šikovných lidí. Vstup na akci je zdarma.

    Petr Krčmář | Komentářů: 7
    8.9. 22:00 | IT novinky

    Uživatelé komunikátoru Signal si mohou svá data přímo v Signalu bezpečně zálohovat a v případě rozbití nebo ztráty telefonu následně na novém telefonu obnovit. Zálohování posledních 45 dnů je zdarma. Nad 45 dnů je zpoplatněno částkou 1,99 dolaru měsíčně.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.9. 18:44 | Zajímavý článek

    Server Groklaw, zaměřený na kauzy jako právní spory SCO týkající se Linuxu, skončil před 12 lety, resp. doména stále existuje, ale web obsahuje spam propagující hazardní hry. LWN.net proto v úvodníku připomíná důležitost zachovávání komunitních zdrojů a upozorňuje, že Internet Archive je také jen jeden.

    🇵🇸 | Komentářů: 31
    Pro otevření více webových stránek ve webovém prohlížečí používám
     (83%)
     (7%)
     (2%)
     (2%)
     (4%)
     (2%)
    Celkem 163 hlasů
     Komentářů: 12, poslední včera 13:00
    Rozcestník

    Dotaz: Vhoddný program pro backup

    26.7.2017 13:08 pletiplot | skóre: 14
    Vhoddný program pro backup
    Přečteno: 876×
    Ahoj, mám tu několik (asi 10) serverů s různými linuxy, které bych potřeboval zálohovat pro případ "bare metal recovery". Kdysi jsem používal program bacula, ale připadá mi na tohle trochu kanon na vrabce. Co dopručíte? Marek

    Odpovědi

    Heron avatar 26.7.2017 14:46 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vhoddný program pro backup
    Jestli znáš baculu, tak baculou. Já tím zálohuju jen 4 stroje.

    Jinak backuppc, nebo zálohování pomocí snapshotů apod.
    26.7.2017 19:36 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vhoddný program pro backup
    Používám backuppc, ale nevím jak moc dobré by to bylo na "bare metal", přece jen je to souborová záloha. Pokud mám bare metal, musím udelal oddíly, a případně všechny stackovaná bloková zařízení a pokud je všude UUID tak vyhrabat UUID ze zálohy a vyrobit s nimi celý stack je dost práce. (u mne je disk -> jeden oddíl, na něm -> LUKS, na něm -> LVM s dělením -> swap (pro hibernaci) a root s btrfs a suboddíly. Backuppc mi tohle nemá šanci zazálohovat pro bare metal recovery. (a možná bacula také ne, tu moc neznám). Ovšem pokud vyhovuje tak určitě. Pokud ne, tak i nejaké snapshoty blokového zařízení.
    Heron avatar 26.7.2017 19:50 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vhoddný program pro backup
    Tak každá záloha začíná analýzou toho, co chci obnovit*.

    Pojem "bare metal" prakticky nic nespecifikuje. Obnova zálohy může klidně vypadat jako:

    Instalace čistého OS, spuštění ansible / salt / pupet skriptu, obnovení uživatelských dat. A je to. V některých případech je to rychlejší, než obnova image disku.

    Nehledě na to, že dneska (tj v roce 2017) bych ten postup viděl spíš: nainstalovat os, nainstalovat virtualizační technologii, obnovit virtuálky. Hotovo.

    Tj. nezajímají mě žádné "bare metal" věci, chci jen prostředí pro běh virtuálek. Pokud ty mám zálohované jako btrfs send image (v mém případě) nebo zfs sendy (opět můj případ pro FreeBSD jaily), nebo lv - několik KVM strojů), tak instalace os je asi tak na 5 minut a od šesté minuty obnovuju image virtuálek (podle pořadí důležitosti).

    *) S čímž pochopitelně souvisí i návrh systému. Ano, můžu si to navrhnout tak, že to bude pain obnovovat, ale když se na to myslí, tak je to hračka.
    26.7.2017 22:15 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vhoddný program pro backup
    No mám to vyřešeno tak, že při restauraci na bare metal notebook musím ručně nainstalovat základ systému, skriptem doinstalují dříve nainstalované balíky ze výpisu nainstalovaných balíků a uživatelská data restauruji z backuppc.
    Josef Kufner avatar 26.7.2017 21:20 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vhoddný program pro backup
    Já mám na notebooku Debian a zálohuju denně rsyncem celý / na domácí server. Takže když chci obnovit, tak:
    1. Vezmu instalačku Debianu (co nejbližší obnovovanému systému), udělám na novém stroji minimální instalaci, přidám rsync a ssh.
    2. Pak spustím rsync v opačném směru, tedy z domáciho serveru na nový minimální / (ano, prostě za běhu přeplácnu běžící systém)
    3. Opravím UUID v /etc/fstab a Grubu, udělám update-initramfs.
    4. Rebootnu
    5. A pokud to dobře dopadlo, obnova je hotova.
    Ta minimální instalace mi zajistí, že budu mít bootovatelný systém a zhruba stejně rozdělený disk. První boot po obnově je trochu napínavý, ale funguje to docela dobře a není to moc pracné.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    31.7.2017 12:10 MP
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vhoddný program pro backup
    Pouzivam ve firme bacula, ale prechazim na bareos. Je to skutecne trochu konfiguracni cviceni. Takovy Borg by mohl byt zajimava varianta.

    Ja bych vyuzil tohoto vlakna k vlastnimu dotazu k vsem uvedenym backup programum v tomto vlakne.

    Jak byste zalohovali fyzicky NFS server, ktery pro data pouziva ext4 nad raid1 a do budoucna bude obsahovat miliony malych souboru? Idealni by bylo to zalohovat pres NFS klienta (kvuli HA procesum - neblokovani umount), ale to by bylo vyrazne pomalejsi nez to zalohovat primo ze serveru (ale riziko blokace umount).
    Josef Kufner avatar 26.7.2017 15:14 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vhoddný program pro backup
    rsync + btrfs snapshoty

    rsnapshot

    Základem úspěchu je, aby zálohování bylo jednoduché, předvídatelné a spolehlivé. Pak je také nutné mít jasno, jak to budeš obnovovat. A v neposlední řadě je také vhodné se dozvědět, že to zrovna přestalo fungovat.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    Pavel 'TIGER' Růžička avatar 26.7.2017 15:23 Pavel 'TIGER' Růžička | skóre: 54
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vhoddný program pro backup
    Záleží, co od toho očekáváš, někomu stačí i Déjà Dup.
    Jendа avatar 26.7.2017 18:21 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vhoddný program pro backup
    rdiff-backup
    28.7.2017 12:50 HAD
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vhoddný program pro backup
    Ahoj,

    podívej se na: http://www.urbackup.org/ umí file i image, server/ a spousta clientů, je svižný... a vůbec spousta dalších nej :)
    28.7.2017 21:30 Adamec | skóre: 31
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vhoddný program pro backup
    This is not a bug it's a feature
    31.7.2017 11:37 st. Grumpa | skóre: 12
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vhoddný program pro backup

    Pokud máš zkušenosti s Baculou a přijde ti moc složitá, pak jsi na tom stejně jako autor zálohovacího programu Burp, který potřeboval Baculu, ale ne tak složitou: http://burp.grke.org/

    Já si s tím teď teprve začínám hrát, takže praktické zkušenosti neposkytnu, ale konfigurace je oproti Bacule snová.

    Má to konzoli v curses a existuje i nezávislý projekt webového gui https://git.ziirish.me/ziirish/burp-ui

    31.7.2017 13:38 R
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vhoddný program pro backup
    Zalezi aj od toho, kam budes zalohovat. Ak na paskovu kniznicu, tak Bacula (resp. jej fork Bareos) je velmi dobra volba. Da sa pouzit aj pri zalohe na disk, ale uz je to trochu tazkopadne.

    BTW. Komu sa nepaci Bacula, tak nech si skusi rozchodit Amanda :D Tym som zacal a dvakrat sa mi to nepodarilo. Nastavit Baculu potom bolo jednoduche...

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.