Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Ahoj, nový telefon s googlem je doma, řeším ideologický problém, zda v sobě potlačit tu paranoiu a používat sync kontaktů do google cloudu, čili moct je hezky spravovat v google účtu a nepřijít o ně při ztrátě telefenu, mít je všude dostupné, atd. nebo si uplácat vlastní server?
Moje pro a proti :
Google kontakty :
+ podpora nativně v telefonu
+ synchronizace bez rizika chyb
+ správa na všech mobilech i PC, přes web...
+ bezpečí - servery google budou lépe zabezpečené než ten můj
- ztráta soukromí, google získá přehled mých kontaktů a vazby mezi mnou a lidmi, když je začnu třídit třeba do kategorií rodina, kamarádi, atp.
Vlastní server :
+ soukromí, mám vše u sebe
- nutnost instalace, správy a hlavně aktualizací serveru
- nutnost instalace a aktualizací doplňku, klienta pro telefon
- může se něco rozbít, budu ladit a hledat příčinu, mohu přijít o kontakty (stalo se mi s owncloud kdy mi klient v mobilu vymazal kontakt list při špatném syncu)
- bezpečí - snadno se mi tam dostane útočník, protože nejsem expert na zabezpečení a nebudu to aktualizovat každý den
Když to seřtu, vychází mi, že lepší je, svěřit ta data googlu, který už dnes má přístup k mému telefonu a mohu se jen domnívat, že si do kontaktů nemůže sáhnout. Je to jen o důvěře, samozřejmě že může. Pokud si nainstaluji doplněk klienta carddav, může to samé udělat autor toho softu, může si stáhnout můj carddav server, protože jeho aplikace má přístup na net a má autorizační údaje.
Jak to řešíte vy? Jste paranoidní, nebo máte kontakty v cloudu (google/apple) a neřešíte, žijete...?
V prvom rade vôbec neprezradzujú svoje obranné taktiky.
Zdravim
No neni to jen o kontaktech ale jiste i dalsich datech co lidi "davaji" nadnarodnim korporacim. Z minulosti si pamatuji frazi jednoho cloveka tady psal ze soukrome maily patri na vlastni disky... to je sice fajn kdyz uvazite postu mezi adresami typu karel@localhost, alice@localhost... jo tehdy muzete zachovat naproste soukromi ale co je platny mit doma vlastni mail server kdyz zpravu kterou odeslete najednou ma trega Google ci jiny poskytovatel emailu (i komercni)... a totez kdyz pisou vam nazpatek...
Nechci byt skeptik ale provozovat vlastni infrastrukturu pro postu, soubory, kontakty.... je vysada lidi kteri se timto zabyvaji a zajima je tohle. V praxi timto clovek stravi spousty casu studiem, udrzbou... a taky finance za HW i energie... No ale zase se neco nauci a nebude jen konzumni.
Co se tyce smartphonu tak z tohoto pohledu se neda uz duverovat zadne platforme. Tak nejak jedinou cestou k udrzeni nejakeho soukromi je zcela vypustit jakoukoli digitalni komunikaci s jinym clovekem a pouzivat vhodne distribuce zamerene na soukromi napr Tails.
než že ti ta data někde v cloudu automat rozšifruje a vesele prohrabe.Zabýval jsi se někdy teorií kolem šifrování? Správně implementované současné šifry jsou neprolomitelné. Samozřejmě chyba v implementaci by to mohla rozbít, ale pokud to mám úplně natvrdo
openssl enc -aes-256-cbc –e|d -in file –out file –K key –iv initial_vectortak dostanu výstup, kde jsou jen a pouze zašifrovaná data a je to jen a pouze prostá šifra. Samozřejmě na mne bude udržet management klíčů a inicializačních vektorů a nemít v nich binec. Klidně ti udělám triviální analýzu výpočetní náročnosti pro AES pokud tomu ne
Tiskni
Sdílej: