E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
xmlns:qemu='http://libvirt.org/schemas/domain/qemu/1.0'>
qemu:commandline qemu:arg value='-cpu' qemu:arg value='host,kvm=off' qemu:arg value='-smbios' qemu:arg value='type=0,vendor=LENOVO,version=FBKTB4AUS,date=07/01/2015,release=1.180' qemu:arg value='-smbios' qemu:arg value='type=1,manufacturer=LENOVO,product=30AH001GPB,version=ThinkStation P300,serial=S4M88119,uuid=cecf333d-6603-e511-97d5-6c0b843f98ba,sku=LENOVO_MT_30AH,family=P3' qemu:commandline
# Konfigurace virtuálního stroje git id=1 cpu="kvm64 -M pc-q35-2.6" memory=2048 vnc="password=heslo" spice="port=4001,password=heslo" bus=scsi-hd drives="rbd:pool/git:id=libvirt:key=AQAqW4RWZN7EBRAAKNx6v8upPJw99S1/UdG3pQ==:auth_supported=cephx;none:mon_host=host1,none,disk,raw" nic="ba:ba:ba:00:40:01,virtio-net-pci,tap,interni, ba:ba:ba:02:40:01,virtio-net-pci,tap,main,1"
Nikdy jsem nepochopil, proč bych měl mít kvůli virtualizaci nainstalovaného něco jako libvirt, když mi stačí pouze qemu, trochu sofistikovanější shellový skript a standarní nástroj, jako ssh.
Co třeba kvůli připojení na víc virtualizačních serverů a jejich virtuální stroje se spice grafikami z jednoho jednoduchého rozhraní a k jednoduché (klik sem, klik tam) migraci virtuálních strojů mezi fyzickými stroji za běhu? To mi přijde jako docela dobrý důvod. I když pravdou je, že to všechno se dá zařídit i shellovým skriptem (kromě té spice konzole).
Problém, jaký řeší autor dotazu je pro mne naprosto triviální.Z popisu problému mi ani z daleka nepřijde jasné, že je problém v libvirtu.
qemu-system-x86_64 -daemonize -machine accel=kvm -name git -cpu kvm64 -M pc-q35-2.6 -m 2048 -spice port=4001,password=heslo -vnc :1,password -qmp telnet:localhost:12001,server,nowait -monitor telnet:localhost:11001,server,nowait -incoming tcp:0:14001 -device virtio-scsi-pci -drive file=rbd:onepool/git:id=libvirt:key=AQAqW4RWZN7EBRAAKNx6v8upPJw99S1/UdG3pQ==:auth_supported=cephx\;none:mon_host=host1,if=none,index=0,id=ceph.0,cache=none,media=disk,format=raw -device scsi-hd,drive=ceph.0 -netdev tap,id=tap.0,ifname=interni-git,script=/etc/openvswitch/ovs-ifup,downscript=/etc/openvswitch/ovs-ifdown -device virtio-net-pci,mac=ba:ba:ba:00:40:01,netdev=tap.0 -netdev tap,id=tap.1,ifname=main-git-1,script=/etc/openvswitch/ovs-ifup,downscript=/etc/openvswitch/ovs-ifdown -device virtio-net-pci,mac=ba:ba:ba:02:40:01,netdev=tap.1 -serial file:/var/log/git.serialKdo by se s tím ťukal, že? Ovšem přidat další blokové zařízení (drive) nebo síťovku (nic), znamená jen drobnou změnu v konfiguráku git.conf, který jsem uvedl v příspěvku výše. Skript se umí sám distribuuovat na všechny hostitele – a pochopitelně také zobrazovat rozdíly v konfiguračních souborech, když na to přijde. A když potřebuji odzkoušet nějaké parametry qemu, či přidat něco atypického, mohu zneužít proměnnou cpu, pokud se mi to nechce rovnou implementovat. Mně na libvirtu vždycky vadilo právě to zpoždění. A vlastně mi to zpoždění vadí i u distribuční verze qemu, protože obvykle ještě neměla podporu toho co jsem potřeboval. Takže si kompiluji jen jeden balík a když nastane chyba, tak ihned vím kde a jak ji hledat. Svoje řešení ale nikomu nevnucuji. Skript mám především pro svou potřebu – bohužel prozatím ve stavu, kdy se ho neodvažuji dát veřejně v plen - mraky komentářů, kontrolních zpráv, slepých kousků kódu a pokusných funkcionalit. Aktuálně má asi 4 tisíce řádků (včetně dokumentace, která je v tom) zbývá doladit hromadné migrace, protože jsem nedávno integroval věci o které se dřív staral pacemaker, jako např. banování a prioritizace strojů a virtuálů a je třeba to zdokumentovat, než se mi to vykouří z hlavy. A v plánu mám další věci, které má libvirt pochopitelně dávno vyřešené (teda si to alespoň myslím), ale budu to muset dát na chvíli zase k ledu, protože za tohle mě zrovna neplatí.
Tiskni
Sdílej: