abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    15.7. 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 409 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Dotaz: Zařízení na testování průchodnosti linky

    22.9.2017 13:45 reb
    Zařízení na testování průchodnosti linky
    Přečteno: 689×
    Potřeboval bych čas od času proměřit průchodnost linky k různých lidem a napadlo mě udělat/koupit nějaký bazmek, na kterém bych pustil iperf, dal jim to a měřil to proti centrálnímu serveru nebo tak něco. Nechce se mi s tím moc mazat, koukal jsem třeba na Mikrotik, které mají integrovaný btest, ale to je propritární krám. Napadlo mě Banana Pi nebo Orange Pi, ty mají Gb ethernet, tak mě zajímá, jestli to někdo neřešil, resp. nemá nějaké doporučení.

    Odpovědi

    Max avatar 22.9.2017 14:08 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zařízení na testování průchodnosti linky
    BananaPI a další PI mají většinou ten Gbit připojen přes usb. Od toho se pak odvíjí rychlost. Navíc bacha na drivery, dřív byl třeba u Banánu s driverem problém (byl omezen na 100Mbit).
    Dnes už bych asi nic jiného z PI, než RPI nevolil (kvůli sw supportu).

    Možná by bylo dobré uvést, co chceš přesně měřit? Jen rychlost? Jak velké rychlosti? Kolik počítáš zařízení?
    Musíš tu průchodnost měřit ty? Nemohli by si jí v případě potřeby měřit sami?
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    22.9.2017 14:16 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zařízení na testování průchodnosti linky
    průchodnost linky k různých lidem
    To je co? Mas prepinace a dalsi sitove prvky ktere maji urcite specifikace, propustnosti etc. a mas sitove karty ktere maaji specifikace. Co chces merit? Pouzi standartni nastroje viz podobny problem zde.
    22.9.2017 20:14 reb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zařízení na testování průchodnosti linky
    Trochu to upřesním: je to eth rozvod v rámci bytovky, na který si lidi připojujou různý obskurní routery & spol a pak si stěžují, že jim to chodí pomalu. Typicky když to debuguju s nima, tak žádný problém není. Takže můj plán je dát před jejich bazmek něco svého, na kterém to a) můžu okamžitě pustit, když nahlásí problém a b) pouštět to náhodně sám od sebe, případně ve skriptu. Celkovým cílem je tedy vyloučit problém na lince, nikoliv dělat super přesné / exaktní měření...

    Ta "páteř" je Gb, takže jsem doufal, že to ty *Pi zvládnou ukrmit, pokud nebudou dělat nic jiného, ale pokud to je přes usb, tak je to trochu opruz :-/
    22.9.2017 23:46 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zařízení na testování průchodnosti linky
    Neni to zbytecne? Na te "pateri" mas urcite prepinac, ze ktereho si aktualni prutok muzes snadno vytahnout.
    Jendа avatar 23.9.2017 03:29 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zařízení na testování průchodnosti linky
    Některé verze banánu (i některé další podobné desky) mají ethernet na PCIe.
    k3dAR avatar 25.9.2017 04:19 k3dAR | skóre: 63
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zařízení na testování průchodnosti linky
    btw: ODROID-HC1 zvlada po GLAN realnejch ~910Mbps...
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    25.9.2017 10:18 Peter Golis | skóre: 65 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zařízení na testování průchodnosti linky
    Ale má len jeden GLAN. Odhadujem že by potreboval krabičku s dvoma GLAN portami aby sa pichol medzi klienta a router aby skolektoval telemetriu "linky".

    Odhadom to bude vypadávať akurát keď sa ozvú torrenty, hoci aj volané cez Windows Update.
    Max avatar 25.9.2017 11:55 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zařízení na testování průchodnosti linky
    Nápad mi přijde jako prasárna, která způsobí jen případné problémy.
    Pokud je to bitovka, tak je tam metalika a nějaký centrální switch. V takovém případě je jedno, jestli průtok měříš na portu, nebo na nějakém dalším tvém zařízení někde o pár metrů dál.
    Pokud máš hloupý switch, tak bych to řešil spíš tak, že bych prostě koupil lepší switch. Ono dávat každému něco alá ODROID apod., to tě také nevyjde levně a jak už jsem poznamenal, byla by to prasárna.
    Já mám malou síť, dělíme se o net s pár barákama, je nás cca 7 domů a teď bude 8 domů. Jednak dělám spoje mezi domy, dále dělám wifi v rámci samotných domů + případně na zahrady a všude mám svoje routery (celkem 12 mikrotiků RB433AH/411AH/493G). Buď tedy protlač, aby si kupovali routery přes tebe a ty jsi je měl pod správou, nebo jim je pronajímej, nebo to řeš jen na switchi.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    25.9.2017 12:04 GeorgeWH | skóre: 42
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zařízení na testování průchodnosti linky
    V takovém případě je jedno, jestli průtok měříš na portu, nebo na nějakém dalším tvém zařízení někde o pár metrů dál.

    nie je, lebo to neodhali pripad, ked ti zakaznik hlasi, ze mu ide net zle (aj na porte vidis nizky trafik), ale chyba je u nho. ak by tam mal nejaky bazmek a na nom by net isiel dobre, tak je chyba (s najvacsou pravdepodobnostou) u zakaznika.
    25.9.2017 22:45 Peter
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zařízení na testování průchodnosti linky
    Akykolvek dalsi aktivny prvok je len dalsi element co moze zlyhat.

    Radsej pouzit manazovatelne switche kde mozes vidiet statistiku in/out a akekolvek packet error na portoch.. Tieto data dostatocne vedia povedal ako spojenie funguje.
    25.9.2017 23:13 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zařízení na testování průchodnosti linky
    Tak to uz rovnou muzes k zakaznikovi prijit pichnout si tam cokoli vlastniho a dokazat, ze ma problem u sebe a nebo se podivas na prepinac a zjistis, ze vsem ostatnim to tece normalne, ale zakaznik vytezuje linku nakazenym PC, ktere je pomale.. Chodit tam a davat nekam dalsi "krabicky" je uplna kravina i ekonomicky.
    vencour avatar 25.9.2017 23:51 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zařízení na testování průchodnosti linky
    Asi tak, to už záleží na tom, jak je postavená smlouva. Rychlost se zpravidla měří na nějakém fyzickém portu / předávacím místě. Co zákazník odešle to přijmu a doložím.
    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
    26.9.2017 23:30 GeorgeWH | skóre: 42
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zařízení na testování průchodnosti linky
    a dokazat, ze ma problem u sebe

    myslim, ze prave o tento pripad tu ide.
    Max avatar 26.9.2017 00:59 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zařízení na testování průchodnosti linky
    Jaký je prosím rozdíl v zapojení :
    switch - kabel - RPI - kabel - router
    oproti :
    switch - kabel - router

    Já ti to řeknu, naprosto žádný, jen první případ je zhovadilost na entou, která ti zvýší náklady na provoz a přinese jen problémy.
    K čemu ti je, že si změříš rychlost kabelu od tvého switche do tvé krabičky? Aneb prostě si změříš "rychlost kabelu". To je naprosto zbytečná věc.
    Pokud ti chybuje něco na kabelu, tak to ve switchi uvidíš, uvidíš tam chyby, problémy s duplexem, rychlost portu, loopy a spoustu dalších věcí.
    Jak už jsem řekl, pokud chce mít tazatel síť víc pod kontrolou, jediná možnost je vlastnit i koncové routery. Tazatelem zamýšleného řešení nedává smysl, je to prostě blbost.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    26.9.2017 23:29 GeorgeWH | skóre: 42
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zařízení na testování průchodnosti linky
    nikde netvrdim, ze nech tam to zariadenie dava, a uz vobec aby to dal medzi swtich a koncove zariadenie u zakaznika - jasne ze je to blbost. len hovorim, ze to, ze ty na switchi vidis vsetko ok, ti zakaznik nezozerie - jemu nejde net. jeden pripad za vsetky (sice par rokov dozadu) - zakaznik sa stazuje, ze ma pomaly net. ok, urobila sa nejaka vzdialena kontrola, vsetko ok. tak si objednal vyjazd. pridem tam, ako prve som vypol antivir (tusim to bol avg) - zrazu sa vsetko rozbehlo - a cvakal. takze z vlastnej skusenosti viem, ze niekedy by sa take nieco zislo, vylucit chybu u seba v sieti. a asi jedine riesenie je, ako si uz spominal, managovat aj koncove zariadenia.
    27.9.2017 08:35 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zařízení na testování průchodnosti linky
    Doufam, ze ten vyjezd zaplatil. Btw. koncove CSU je zpravidla v majektu/pronajmu poskytovatle. Co si za to zapoji zakaznik je jeho problem.
    4.10.2017 09:25 reb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zařízení na testování průchodnosti linky
    Tazatel mít pod kontrolou samozřejmě celou síť vč. koncových prvků (ani routerů) mít nechce. Dávat to každému je evidentní blbost, tady jde o případ, že to všude jede OK, jen jeden člověk si stěžuje. Může to mít různé důvody, od zmiňované aplikace, problémů se switchem, zatížení lokálního segmentu (a ne nutně na tom konkrétním switchi), nebo také třeba nakopnutá zásuvka doma, kterou vzal vysavačem, a to všechno kolikrát, když tam člověk nemůže zajít osobně. Takže nápad byl mít možnost to otestovat kdykoliv na dálku. V podstatě mít flexibilní možnost end-to-end testu.
    Max avatar 4.10.2017 10:23 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zařízení na testování průchodnosti linky
    Když budeš mít nakopnutou zásuvku, tak to na switchi poznáš (CRC chyby, problémy s duplexem, častý up/down portu atd.)
    Na zatížení lokálního segmentu také nepotřebuješ krabičku extra.
    Když umístíš krabku před jeho router, tak jen zjistíš, že je kabel v pořádku, nic víc. Nezjistíš problém s jeho routerem ani s jeho PC.
    Když umístíš krabku za jeho router, tak pak jsi na tom stejně jako předtím, nemůžeš si být jistý, zda je chyba v jeho routeru, nebo jinde.
    Dále, nějaký malý ARM + krabička + adaptér = cena routeru. Resp. to už se rovnou vyplatí koupit někde bazarově Mikrotik RB433AH + R52n kartu a jsi v tom za litra (pokud ti stačí 100Mbit). Nebo bazarově ty jejich 1Gbit mini plasty s integrovanou wifi (pokrytí to má dobré - něco jako RB951G-2HnD)
    Nebo koupit TPlink a dát tam openwrt.
    Prostě jediné smysluplné řešení je vlastní router u klienta, vše ostatní je blbost, jak z technického, tak ekonomického hlediska.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    4.10.2017 10:32 reb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zařízení na testování průchodnosti linky
    No však to tam také směřuje, dát tam (dočasně) vlastní router :) Akorát mi přišlo použití "normálního" distra jako jednodušší řešení, než openwrt, ale nakonec je to asi fuk (jak jsem psal, Mikrotik je moc proprietární, třeba iperf tam vůbec nejede).
    4.10.2017 13:23 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zařízení na testování průchodnosti linky
    No však to tam také směřuje, dát tam (dočasně) vlastní router :)
    Nesmysl. Poskytovatel ruci jen za vlastni zarizeni a pokud konci pripojka zasuvkou cokoli si tam zakaznik zapoji je jeho problem. To je otazka nastaveni smlouvy. Pokud ma zakaznik problem overis stav linky, konec. Problem = placeny vyjezd. Delas servis pro poskytovatele, nebo je to navlastni pest nebo jak? Urcite je nekde na papire za co kdo zodpovida.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.